PDA

View Full Version : Лековити растенија


Аминта
11k_NovK, %18:%Nov
.

Red Stefan
12k_DecK, %00:%Dec
Кантарион или Пресеклива трева помага при лечење на рани.

Кантарион (Hipericum perforatum L.) (http://rak.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1944:kantarion-hipericum-perforatum&catid=33:alter-dodatoci&Itemid=116)Автор: Д-р Дарко Стојановски

Кантарионот (Hipericum perforatum L.) е повеќегодишна билка со жолти цветови која расте насекаде низ ливадите и планинските падини на европскиот континент и е исто така присутна на нашето поднебје.
http://rak.mk/images/stories/alter/kantarion.jpgКантарион

Кантарионот содржи многубројни лековити состојки: етерични масла, јагленохидрати, белковини, пектинска и миристинска киселина, витамин Ц, танини (9-11%), смола, антоцијанини, хиперфорин и хиперицин кои му ја даваат црвената боја на неговиот сок, каротен, биофлавоноиди, холин, фитосерин и трагови од алкалоиди.
Кантарионот содржи и мелатонин, хормон кој се лачи во организмот при заспивање и е потребен за одржување на сонот (на овој начин кантарионот делува против несоница и помага за опуштање на организмот и емоционална добросостојба).
Оваа медицинска билка е позната по своите антибактериски, антивирални, антипаразитни, антивоспалителни и аналгетски дејства.
При внатрешна употреба, кантарионот делува на слузокожата на желудникот и помага во секрецијата на желудочниот сок и го олеснува варењето на храната.Тој исто така помага при стомачни грчеви, надуеност, хемороиди, ги ублажува болките при гастритис и помага при санирањето на чирот на желудникот и дванаесетпалачното црево. Оваа билка се користи и за третман на заболувања на респираторниот тракт како што се бронхитис, хронична кашлица, продуктивна кашлица, астма, бубрежни заболувања и воспаленија на мочниот меур, за подобрување на функцијата на црниот дроб и жолчката и сл.
Во последната деценија кантарионот станува се повеќе популарен како средство за третман на депресија и анксиозност, а постојат и многубројни научни истражувања кои ја потврдуваат оваа употреба. Оваа билка успешно се користи за третман на благи и умерени депресии и е подеднакво ефективна како и антидепресивните лекарства, но за разлика од нив, кантарионот не предизвикува бројни секундарни ефекти како што се главоболка, дијареа, несоница, сексуална дисфункција и др.
Оваа извонредна билка помага и при опсесивно-компулсивни пореметувања, нагли промени во расположението кои се јавуваат при менопаузалната транзиција и ПМС синдромот, анксиозност, несоница, фобии и сезонски депресии, ноќно мокрење, меланхонија.
Студиите покажуваат дека кантарионот го спречува разградувањето на невротрансмитерите серотонин, допамин и норепинефрин кои се физиолошки одговорни за доброто расположение и на тој начин ги намалува симптомите на депресија. На овој ист начин делуваат и антидепресивните лекарства SSRI (селективни инхибитори за превземање на серотонинот) и MAO инхибиторите.
Кантарионот исто така го намалува нивото на стрес хормонот кортизол и ја зголемува активноста на GABA, природен транкилизатор во мозокот.

Kornelia
12k_DecK, %08:%Dec
http://www.snagabilja.com/lan.html

http://www.poljomasine.net/eurofarmer/clanci/11-12-2006/11122006-9.aspx

2 kafeni (polni so vrv) lazicki leneno seme vo zrnca
50-100 ml jogurt

se promeshuva i se ostava da prenoki

Nautro na gladno srce, se pie 2dl voda vkusno ladna (4-6 stepeni C)
pauza 5-10 minuti
se srka so lazice lenenoto seme vo jogurt i se gricka shto poveke pred da se goltne (bitno e da se izgricka ubavo zaradi absorbcija na sostojkite inace samo ke pomine niz crevata)

posle 15 minuti .......moze kafe.....nazdravje!!

osobeno delotvorno, kaj zeni vo PPM....poradi estrogenot koj go sodrzi.....rezultati>>> ubava koza, namaluvanje na paganje na kosa, redovnost na menstrualen ciklus do minuta, promena na negovata tekstura, se anulira toplo ladno efektot kaj klimaktericni, se podobruva raspolozenie kaj klimaktericni :)

Inace i kaj mazi i kaj zeni, regulira
holesterol
sheker
stolica
visok krven pritisok
malformacii na debelo crevo
preventiva za rak i srcevi zaboluvanja
preventiva za rak na prostata

i ushte mal miljon raboti koi ne gi spomnav

Jas ova go narekov eliksirce .....go konzumiram i do sega od se shto sum konzumirala ima najvidlivi efekti

Ke gi zabelezite promenite posle 21 den redovna konsumacija

Pravete mali pauzi na odreden period......nekoi velat na 2 meseca mesec pauza......a nekoi velat na 6 meseca - 40 dena pauza.....organizmot sam ke vi kaze...slushajte go nego

Eve ushte linkovi koj saka da si procita

http://www.biospajz.rs/katalog/laneno-seme.html
http://zena.blic.rs/Zdravlje/7158/Laneno_seme_riznica_zdravlja

Provereno od iskusvo

Patalec & Co.

Kornelia
12k_DecK, %08:%Dec
Lenenoto seme moze da go konsumirate i meleno.....no od poveke stvarcici koi sum gi procitala po netov i van nego.....melenjeto/cedenjeto gi raskrshuva kletkite, shto ne e dobro....pa preporacuvam poveke da go konsumirate vo zrna. jas sum probala i so meleno....ama ne e delotvorno kako zrnastoto

Meleno leneno seme moze da dodavate vo salti i supi.......ali nemoj da preterate.....maksimalna kolicina dnevno e 4 kafeni lazicki zrna

Аминта
12k_DecK, %07:%Dec
Следуваат написи од слична тема на Идивиди (http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=1959). Благодарност за тој придонес.

Eve prvo eden koj go upotrebiv za da go smiram vospalenieto na gazeto na moeto bebe: Na mestoto na vospalenieto se stavaat oblogi od caj od listovi od jorgovan na sekoi 2 casa.
Efektivno e i rezultatite se vidlivi uste istiot den!
Ovoj lek go upotrebiv po sovetuvanje od baba mi na koja i pukna film otkako vide deka celi 3 nedeli se izmacuvam so Eosin, Garamicin, kantarion, kamilica i.t.n. prvo bev skepticna, no otkako go upotrebiv mi stana jasno deka sum gresela sto porano ne sum go upotrebila.

Аминта
12k_DecK, %07:%Dec
Kaslica: 1kg limon se cedi se mesa so 1/2 kg med i se stava edna lazica melen sinap i 2 lazici leneno seme (meleno). Seto toa da se izmesa i da se stavi vo frizider. Sekoj den 1-2 lazici se srka(pie)!

Аминта
12k_DecK, %07:%Dec
Za decinja koi imaat poteshkotija za isfrlanje na Slajmceto kako i za vozrasni koi se strasni pushaci..

Vo 1 kg Voda se stavaat 20 parcinja odicen lokum so Ruzata.( bez nikakvi dodatoci ) Se vari da stigne do pola litar i pred krajot se stavaat 20 mentol bonboni od Krash zelenite. Se vadi smesata i se dodavaat po zelba nekolku livcinja slatkarce mada i ne e tolku potrebno.
Se cuva vo frizider i se dava po edna lazica tri pati na den. Za 2-3 dena se cisti shlajmot od gradite.

Аминта
12k_DecK, %07:%Dec
koga se raboti za vospaleni muskuli vo pola casha se stava ladna voda i lazica Med se razmatuva dur ne se soedini tecnosta so medot se pie i za 15-20 min ke iscezne bolkata i zategnatosta

Аминта
12k_DecK, %07:%Dec
За железо:
1/2 кг цвекло рендано
1/2 кг цеден лимон
1 лажица шеќер
Да одстои 24 часа и потоа да се процеди низ газа.Откако ќе се исцеди сокот се меша со 1/2 кг мед.
Не повеќе од 3 лажички на ден!

Аминта
12k_DecK, %07:%Dec
за намалување на крвниот притисок,подобрување на апетитот за подобро варење и смирување на нервите

Исчистете два корена целер со листовите и стебленцата,исецкајте ги, и варете ги 15 минути.Потоа процедете ја добиената смеса и се пијте ја засладена со мед,по 2 шољи на ден.

Аминта
12k_DecK, %07:%Dec
против реума и гихт:

Секое утро во приод од три недели пијте по 10 мл сок од целер.Можете да го комбинитате и со сок од моркови и од домати.Исто така,на овие болести поволно влијае и салата од рендано свежо цвекло,моркови и зелена салата,зачинета со лимонов сок.

Аминта
12k_DecK, %07:%Dec
Нишадорот како лек го користам само исклучиво кога имам загноени крајници, што ми е реткост. Но, го употребувам кај внуките мои.

Аминта
12k_DecK, %07:%Dec
Следново е од sasko_spasov2011. Благодарност до него за придонесот.

Osobine lanenog semena

Poslednjih godina objavljeno je mnogo informacija o lekovitom dejstvu mlevenog lanenog semena.

Istraživači Naučnog instituta Kanade i Sjedinjenih Država za ispitivanje lanenog semena su svoju pažnju usmerili na ulogu ovoga semena u prevenciji i lečenju brojnih degenerativnih oboljenja.

Ispitivanja i klinička iskustva pokazala su da redovno konzumiranje lanenog semena prevenira i leči sledeća oboljenja: rak dojke, prostate, debelog creva, pluća itd.

Laneno seme sadrži 27 raznih anti-kancerogenih komponenti, od kojih je jedna LIGNIN.
Ono sadrži 100 puta više lignina i od najboljeg integralnog zrna. Nijedna do sada poznata biljka nema ova ista svojstva. Ono štiti organizam tako što sprečava razvoj tumora. Samo u slučaju raka se preporučuje kombinacija mlevenog lanenog semena i švapskog sira s malo kalorija (od obranog mleka i sa što nižim procentom masnoće).

SMANJUJE TELESNU TEŽINU:

Mleveno laneno seme je odlično linhaça moída é excelente za smanjenje telesne težine jer bro snižava nivo holesterola.

Pomaže u kontroli telesne težine i smanjuje osećaj gladi zato što sadrži velike količine dijetetskih vlakana – ima pet puta više ovih vlakana od raži. Ako želite da oslabite, uzmite jednu kašiku više, i to u popodnevnim satima.


ORGANI ZA VARENJE:

Prevenira ili leči kancer debelog creva. Idealno je kod artritisa (upale zglobova), kod zatvora stolice, želudačne kiseline. Vlaži i obnavlja crevnu floru.

Pomaže u oslobađanju gastričnih gasova.

Izvanredan je laksativ. Eliminiše toksine i zagađivače. U velikim količinama sadrži obe vrste dijetetskih vlakana – i rastvorljive, i nerastvorljive. Sadrži više vlakana od većine žitarica.

NERVNI SISTEM:

Osobe koje konzumiraju laneno seme nisu nervno napete nego smirene. Ono je idealno za ljude koji rade pod stresom. Poboljšava mentalne funkcije starijih ljudi. Laneno seme je doza energije za mozak jer sadrži hranljive materije koje na prirodan način obnavljaju moždane ćelije.

IMUNOLOŠKI SISTEM:

Laneno seme ublažava alergije i LUPUS.
Pošto sadrži esencijalna ulja Omega 3, 6, 9 i veliki procenat hranljivih materija koje su organizmu konstantno neophodne, pomaže da naš organizam bude zdraviji jer ga čini otpornijim na razne bolesti.

Korisno je kod lečenja anemije.

KARDIOVASKULARNI SISTEM:

Idealno je za lečenje arterioskleroze jer eliminiše holesterol koji se “uhvatio” za zidove, pomaže kod multiple skleroze, koronarne tromboze, visokog arterijskog pritiska, srčane aritmije; sprečava stvaranje plakova i krvnih ugrušaka. Odlično je za regulisanje nivoa “lošeg” holesterola. Redovno konzumiranje lanenog semena smanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljenja.

Jedna od JEDINSTVENIH osobina lanenog semena je što sadrži jednu supstancu pod nazivom TAGLANDIN, koja reguliše krvni pritisak i funkciju arterija, te igra važnu ulogu u metabolizmu kalcijuma i u energiji. Dr J. H. Vane, je 1962. godine dobio Nobelovu nagradu za medicinu zahvaljujući tome što je otkrio metabolizam esencijalnih ulja Omega 3 i 6 u prevenciji srčanih oboljenja.

ZAPALJENJA:

Konzumiranje lanenog semena utiče na smanjenje zapaljenja bilo kog porekla – sve bolesti čiji se nazivi završavaju na “ITIS”, kao na primer gastritis, hepatitis, artritis, kolitis, meningitis, tonzilitis itd.

GOMILANJE TEČNOSTI:
Redovno korišćenje lanenog semena pomaže bubrezima da izluči tečnost (vodu) i natrijum. Zadržavanje vode (edem, otok) uvek je posledica nekog oboljenja, između ostalog upale zglobova, nekih tipova gojaznosti, PMS sindroma, svih etapa kancera i kardiovaskularnih oboljenja.


PMS

Pomaže u otklanjanju peruti, akni, opadanju kose. Koristi se kao gel za učvršćivanje i ISHRANU kose. Nemojte koristiti razne brilijantine jer oni oštećuju kožu glave.

VITALNOST:

Jedan od najznačajnijih pokazatelja poboljšanja pri upotrebi lanenog semena je povećanje snage i vitalnosti. Laneno seme ima osobinu da poveća metabolički koeficijent i dejstvo ćelijske energije. Mišići se regenerišu od umora posle fizičkih vežbi.


Foto ilustrativa

NAČIN UPOTREBE:

Dve supene kašike lanenog semena dnevno, samlevenog i dodatog u voćni sok, jogurt, belu kafu ili u čorbu (supu). Mogu ga konzumirati osobe svakog životnog doba (i mala deca, adolescenti i stari ljudi), kao i trudnice.

DIJABETES:

Redovno konzumiranje lanenog semena pomaže u kontroli nivoa šećera u krvi. Ovo je dobra vest za obolele koji zavise od inzulina.

Аминта
12k_DecK, %07:%Dec
(од zoka_arelena)

Здраво на сите, имам еден рецепт за лечење на кашлица - старински, ни го даваа како мали кога многу кашлавме. Едноставен е и се состои од следното:
1 чаша мед
1 чаша зејтин
1 чаша лимон исцеден
1 чаша ракија :)

Се мешат сите заедно и се добива како сируп и се пие насабајле и навечер по една лажица :)

ПоЗдрав

Аминта
12k_DecK, %07:%Dec
(од bluebird)

Ајде и од мене еден рецепт. Го користев многу пати, така да уверен сум дека помага.Ова е за лечење на кашлица и исфрлање на шлаем.

1 главица кромид ситно исецкана
1 полна лажица мед или шеќер (препорачливо мед)

Се мешаат и се остава најмалку 3-4 часа, кромидот да пушти сок. Се пие 3 пати на ден.


Поздрав

Аминта
12k_DecK, %08:%Dec
(од jasminka)

Еве уште неколку рецепти за кашлица


Лек за кашлица

Во 1 литар вода се става 1 лаж ленено семе и 1 главица кромид (со лушпа и засечена). Се вари и остава да врие додека не се добие 1-4 од течноста. Потоа се процедува. Настрана 3 лажици шеќер се загрева, топи до карамел потоа се додава процедената течност и остава да зоврие додека се стопи шеќерот. Се зема 3 пати на ден.
------------------------------

Лек за кашлица

1кг лимон се цеди се меша со 1/2 кг мед и се става една лажица мелен синап и 2 лажици ленено семе (мелено).Сето тоа да се измеша и да се стави во фрижидер. Се зема секој ден 1-2 лажици.
---------------------------------

Сируп од рузмарин против кашлица
- ½ кг лимон исецкан на кругови
- 250 гр шеќер
- 30-40 иглички рузмарин
- 0,5 литар вода
Сите состојки се ставаат во сад и се остава да зоврие. Потоа се намалува температурата и се остава да врие 3-4 саати. Се остава да се олади, се цеди е се става во стаклено шише. Се пие 3 пати на ден по една лажица. Сирупот не е долготраен, може да се чува во фрижидер до 2 недели
Забелешка:
Рузмарин не треба да го користат трудници и оние кои имаат висок притисок.
--------------------------------

Чај за кашлица

1,5 л вода
25о гр шеќер
8 листови ловоров лист

Во сад се ставаат вода и шеќер се остава да врие додека не се добие сируп. Потоа се остава да се подизлади и се додаваат 8 листови ловоров лист. Од сирупот се зема 3 пати на ден по 1 лажица
---------------------------

Чај за смирување на кашлица

1 супена лажица сув босилек
1 супена лажица мед
300 мл вода
Босилекот и медот се прелеваат со врела вода и се остави да отстои 10 минути. Потоа се цеди и се додава лимун . Се пие по 1 чаша пред јадење.
-------------------------------

Домашен сируп против кашлица
1/2 литар вода
20 лажици шеќер
1 лажица цвет од камилица
1 лажица жалфија
1 лажица бел слез
1 лимун
Водата со шеќерот врие 10 минути, потоа се додава камилицата, жалфијата, белиот слез и тоа треба да врие 5 минути. Кога сирупот ќе се олади се додава 1 лимун. Се остава да отстои. Следниот ден се процедува и се пие 3 пати по 1 лажица на ден.