PDA

View Full Version : 2012 - Пропаст на светот


Pages : [1] 2

Rubi
02k_FebK, %18:%Feb
Во вечерашната емисија на Миленко Неделковски Шоу, темата е најспоменуваната , но и најмистериозна година - 2012 и исчезнувањето на светот.

makedon4e.
02k_FebK, %18:%Feb
Јееееее конечно ваква емисија.малку чистење од политика,фала многу Шефе.

Senna
02k_FebK, %18:%Feb
Фала богу, една ептен релаксирачка тема :)

Eddie_Rebel
02k_FebK, %18:%Feb
Браво, интересна тема.

Неодамна тато ми раскажа една вистинска приказна за крајот на светот што пред речиси пола век луѓето мислеле дека ќе дојде, ќе ја раскажам деновиве.

Фала богу, една ептен релаксирачка тема :)

Релаксирачка тема, а Сена? Ееееј луѓе крај на светот, шо ќе се праи? :)

-----

Го прашале Рамче што ќе прави ако утре е крајот на светот - "Ма пакувам куфери и бегам за Немачка" :)

Senna
02k_FebK, %18:%Feb
У вези темава, јас мислам дека светов го водат премногу моќни луѓе, НАСА е премногу развиена машинерија ... и сите тие групи на луѓе се премногу моќни за да дозволат да се случи нешто такво.

bongo
02k_FebK, %19:%Feb
А така де. Тоа се бара. Конечно.

Eddie_Rebel
02k_FebK, %19:%Feb
Можни причини за крај на светот (кога мислам за крај на светот мислам крај на животинскиот свет пред се' на човечкиот вид)

- Огромен метеор или дожд од огромни метеори кои нема да биде можно да се запрат (за сликовите објаснување погледајте го филмот Армагедон). После тоа ќе останат само бактерии.
- Силни земјотреси и тектонски пореметувања проследени од вулкански ерупции и цунами.
- Нагло спуштање на температурата на земјата. Можеби нема да е крајот за сите, ама за многумина сигурно ќе е.
- Трета светска војна. Едно копче и ојде светот у п.м.
- Нова резистентна на лекови и со зголемена вирулентност бактерија или вирус. Како што голтаме антибиотици место бомбони може и до ова да дојде.

Инаку неминовно еден ден ќе дојде до крај на можноста земјата да има услови погодни за живтот. Ова го научив кога имав десетина години од книгата илјада зошто илјада затоа. Неколку месеци едвај заспивав :) Сонцето ќе се претвори во црвен џин и ќе не лапне сосе партали. Ама сеуште има време не се секирајте ;)

Kornelia
02k_FebK, %20:%Feb
Zabavuvanje na dvizenjeto na zemjata>>>>menuvanje na dolzinata na denot i nokta>>>topenje na mrazot na polovite>>>poplavi>>>promeni vo vegetacijata >>> izumiranje na del od florata i faunata ili nivni mutacii>>>>mutacija kaj covekot>>>KE PREZIVEEME KAKO VID AMA NEMA DA SME ISTI

ili izmestuvanje na agolot na oskata okulu koja se vrti / izmestuvanje na magnetnata oska ( vo momentov ima 17.5% izmestuvanje od normala) >>>>smena na polovite>>>>KARAMBOL

Sho i da bide....ke bide cista fizika!!!

Zato ic k da ne ve bole za BC..Gero...A1 i ostala bagra!!!

Kornelia
02k_FebK, %20:%Feb
Fin izbor na gostin!!! Bravo!!!

Kornelia
02k_FebK, %20:%Feb
Sho go postirashe ovde ova kolega?! Si praish off topic a?

Serdar von Makedon
02k_FebK, %20:%Feb
Fin izbor na gostin!!! Bravo!!!


potpis

nego, bez vkus reklama, za tikvesh na frenski...

neizzhiveanost fuzirana so seljandurija filovana so kompleksi na pomala vrednost...

preku 90 % od frenskite "vina" mozhat voda da im nosat na nashite

zato sho pokje se voda nego vino :D

Serdar von Makedon
02k_FebK, %21:%Feb
da ne ostanit vpechatok deka samo znam da kritikuvam

jas ne sum a1, lol...

Bravo za Tentov :)

ostava vpechatok na epten ubav karakter :)

Senna
02k_FebK, %21:%Feb
Шефе, за идната недела да не ги покани Мирка, Латас, Јанко, Борис ...? :)

Linkest
02k_FebK, %21:%Feb
се занемарува една вест овие дена шо само со по 2-3 реда ја пренесоа, а тоа е изумирање на цели семејства на пчели(и до 90%), најмногу во битолско. оти е ова важно? оти пчелите ги запрашуваат (оплодуваат) голем дел од растенијата (околу третина). ако нема пчели, растенијата нема да родат плод, а без плод, нема храна за нас, или поинаку кажано, епа чорба. не дека нема вештачки начини на запрашување ама некако вештачки мед со ореви не ми делува многу „дрвечки“ :)

Mario Puzo
02k_FebK, %22:%Feb
Добро е, редно беше една релакс емисија без политика и локални лидери! Се надевам трендот ќе продолжи :)

Milenko Nedelkovski
02k_FebK, %22:%Feb
Jas pa sakav pak politika!

Mario Puzo
02k_FebK, %22:%Feb
Mалку ли е 24h вести на сите канали полни со локална политика :D

Senna
02k_FebK, %22:%Feb
Би било фино да се сними една емисија за ловиштето Јасен (не оној воениот дел, туку оној делот кој е отворен за јавноста за групни организирани посети).

kojekoj
02k_FebK, %22:%Feb
su*** pogolema politika od ova zdravje Domakine, tuku Linkest pcelite ginat oti se komunjarski recidivi od pratatkovcite na sdsoidite, koi bile naroeni vo poslednite 50 god. kako golemi lobotomiracki bastioni osobeno na mesta so bitni revolucionerni porivi kako sto e primer bitolsko-prespanskiot region... :D da ne izleze deka i jas samo mrcam...

~

tuku fatalno po nas covestvoto ne e sto ne sme svesni deka ziveeme vo lazen svet i deka tuka sme samo gosti a ne domakini, tuku deka lagata ja srkame kako pred kolenje... nejse kolku i da e laga istata e kvalitetno skroena i konzistentno odrzuvana vo zivot... prosto knezot na ovoj svet e lukaviot, pa sega videte is this real ili jas nerazbiram angliski... uste poprosto lukaviot i vo izmamata ke ne izlaze ta da nemozeme da fatime kraj so kraj primer koj son e son a koe jave e navistina jave... kako i da e, fakt e deka na lagata i se kratki nozete no uste pogolem fakt e deka istata postoi bidejki istata nekako i sme ja zasluzile... defakto nie ne sme edinstvenata napredna civilizacija koja ziveela na zemjava, a uste pointeresno e deka ne sme ni edinstvenata koja zivee na ova nebo, dimenzija, vselena, koj kako miluva... za ova ima premnogu fakti koi se ocigledni i javni, no zaradi nevozmozno golemoto kolicestvo nebulozi i montirovki istite se gubat vo cela taa kasha... najbitno ako slobodata na zemniot um e imperativ za idealizam na ovoj svet, za produhoveniot um slobodata e idealot e spasenie na dusata kako najgolem ideal za istata na ova nebo, odnosno konecno pagjanje na vavilon i negovite vnuci olicetvoreni potoa preku vatikan i vashington, a koj seopt ideal ke se sluci spored tretata kniga po Ezra od stariot zavet koga Lavot ke gi unisti site ostanati perja na orelot...

ako Makedonija e v srede, a voedno sme naslednici na poklonicite na heliolatriskiot kult koj vlece koren od egejskata kultura a koja e naslednik na kulturata na goren egipet t.e. naslednici na produhovnite atlanti, definitivno nie sme edinstveni od site vo kontinuitetot koi seuste se svoi na svoeto kolku i toa da izgleda malku ili smesno, dovolno e i edna peperutka... ne slucajno sme centar pod prav agol i na pangea, ne slucajno tuka padnala plazma od sonceto na Kozuvot, ne slucajno site novi svetski revolucionerni umovi se rodeni tuka, ne slucajno pesnata i ororto ni se glavni oruzja so ogled deka se e vibracija i od taa strana so sebe gi nosime samo glasot i igrata i nisto drugo raspadlivo od ovoj svet, bar onie koi uspevaat da se spasat, drugite za zal ostanuvaat zarobeni vo onoj pekol vo koj zaglaile bez razlika dali istiot e okovan so slastoljubie, srebroljubie ili slavoljubie...

Kornelia
02k_FebK, %22:%Feb
Jas pa sakav pak politika!


I jas .....taka shto ova kroz politicki ocila go gleav......Super beshe Bravo!!!

Kornelia
02k_FebK, %22:%Feb
@ Koj e koj....druze....daj te molam pishi ko za vtoro oddelenie, oti jas razbrav nedorazbrav...ustvari nishto ne razbrav......vaka kako si napishal coek treba da ima prethodni znaenja za da te razbere.........a jas bosa sum ko cingace!!!

Eddie_Rebel
02k_FebK, %22:%Feb
Беше спомнато дека нултиот меридијан природно минува низ Македонија и Египет, а не низ Гринич. Има некој извор за ова, да прочитам повеќе.

Исто беше спомнато дека Македонија ќе била светска сила во ерата на водолија, може и за ова нешто повеќе, линк или што и да е.

barttheman
02k_FebK, %22:%Feb
Ne smee da se zaboravi i da ne se spomne deka Isus na svoite sledbenici im kazal deka toj ke e so niv se do krajot "I will be with you till the end of the Age" , na toa ti go zaprasale "a sto potoa?" , toj im odgovoril deka potoa treba da go pobaraat covekot so stomnata so voda i da go sledat i so nego da odat vo kukata vo koja toj ke odi , so toa se objasnuva preminuvanjeto na zemjata od horoskopskito znak ribi vo znakot na vodolijata bidejki horoskopot na zemjata se dvizi obratno. Otkako ke prejde zemjata vo znakot na vodolija na zemjata ke zavladee novoto doba vo koe ke nema nisto drugo osven mir.
Se nadevam ke ima cela emisija samo na ovaa tema sto bi traela barem duplo od vecerasnava.

Eddie_Rebel
02k_FebK, %22:%Feb
Ne smee da se zaboravi i da ne se spomne deka Isus na svoite sledbenici im kazal deka toj ke e so niv se do krajot "I will be with you till the end of the Age" , na toa ti go zaprasale "a sto potoa?" , toj im odgovoril deka potoa treba da go pobaraat covekot so stomnata so voda i da go sledat i so nego da odat vo kukata vo koja toj ke odi , so toa se objasnuva preminuvanjeto na zemjata od horoskopskito znak ribi vo znakot na vodolijata bidejki horoskopot na zemjata se dvizi obratno. Otkako ke prejde zemjata vo znakot na vodolija na zemjata ke zavladee novoto doba vo koe ke nema nisto drugo osven mir.
Se nadevam ke ima cela emisija samo na ovaa tema sto bi traela barem duplo od vecerasnava.

Од таму иде ова

http://psychophysical.free.fr/userpix/56_jesusfishbg_1.jpg

lslcrew
02k_FebK, %23:%Feb
Se super profesorot shto kaza, samo edna rabota ne go svativ. Poslednata rechenica deka nie treba da se ... kako beshe zborot.. da se usmerime li kako kaza? Shto misleshe? Da se organizirame malku vnatreshno, da se organizirame vo nadvoreshna politika, vo shto?

Kornelia
02k_FebK, %23:%Feb
su*** pogolema politika od ova zdravje Domakine, tuku Linkest pcelite ginat oti se komunjarski recidivi od pratatkovcite na sdsoidite, koi bile naroeni vo poslednite 50 god. kako golemi lobotomiracki bastioni osobeno na mesta so bitni revolucionerni porivi kako sto e primer bitolsko-prespanskiot region... :D da ne izleze deka i jas samo mrcam... Ova ti se zezash ama seriozna e rabotata so pcelite, navistina pod znak prashanje e oprashuvanjeto na florata....

~

tuku fatalno po nas covestvoto ne e sto ne sme svesni deka ziveeme vo lazen svet i deka tuka sme samo gosti a ne domakini, tuku deka lagata ja srkame kako pred kolenje... nejse kolku i da e laga istata e kvalitetno skroena i konzistentno odrzuvana vo zivot... prosto knezot na ovoj svet e lukaviot, pa sega videte is this real ili jas nerazbiram angliski... uste poprosto lukaviot i vo izmamata ke ne izlaze ta da nemozeme da fatime kraj so kraj primer koj son e son a koe jave e navistina jave... kako i da e, fakt e deka na lagata i se kratki nozete no uste pogolem fakt e deka istata postoi bidejki istata nekako i sme ja zasluzile... defakto nie ne sme edinstvenata napredna civilizacija koja ziveela na zemjava, a uste pointeresno e deka ne sme ni edinstvenata koja zivee na ova nebo, dimenzija, vselena, koj kako miluva... KOJA E LAGATA?! za ova ima premnogu fakti koi se ocigledni i javni, no zaradi nevozmozno golemoto kolicestvo nebulozi i montirovki istite se gubat vo cela taa kasha... najbitno ako slobodata na zemniot um e imperativ za idealizam na ovoj svet, za produhoveniot um slobodata i idealot e spasenie na dusata kako najgolem ideal za istata na ova nebo, odnosno konecno pagjanje na vavilon i negovite vnuci olicetvoreni potoa preku vatikan i vashington, a koj seopt ideal ke se sluci spored tretata kniga po Ezra od stariot zavet koga Lavot ke gi unisti site ostanati perja na orelot... objasni ovde please...znaci kakov toa ideal ke se sluci? Kako razbiram po ova od tebe deka idealot na slobodniot um e paganje na vnucite na vavilon....odnosno samo preku toa covekoviot um ke se oslobodi i ke postigne produhovenost..i ova ke se sluci koga lavceto ke go dosredi orelceto....dobro li kontam ili da citam pak?! I koja e taa kniga na Ezra za koja/koj prv pat slusham...

ako Makedonija e v srede, a voedno sme naslednici na poklonicite na heliolatriskiot kult ( sho e toa i od kaj nie naslednici?) koj vlece koren od egejskata kultura a koja e naslednik na kulturata na goren egipet (aj sea egejska kultura naslednik na goren egiped...sho kako kade ) t.e. naslednici na produhovnite atlanti ( ednash ti pisheshe za ova pa daj predlog od kade da citneme tro pojke...kolku sum zapamtila atlantite bile visoko produhoveni i dalecno im bilo materjalnoto)), definitivno nie sme edinstveni od site vo kontinuitetot koi seuste se svoi na svoeto kolku i toa da izgleda malku ili smesno, dovolno e i edna peperutka... ne slucajno sme centar pod prav agol i na pangea (pangea, sho e toa?!), ne slucajno tuka padnala plazma od sonceto na Kozuvot (koga, po shto se znae ova...ili zatoa imame neutrino vo alshar ?), ne slucajno site novi svetski revolucionerni umovi se rodeni tuka (koj se tie?!), ne slucajno pesnata i ororto ni se glavni oruzja so ogled deka se e vibracija i od taa strana so sebe gi nosime samo glasot i igrata i nisto drugo raspadlivo od ovoj svet, bar onie koi uspevaat da se spasat, drugite za zal ostanuvaat zarobeni vo onoj pekol vo koj zaglaile bez razlika dali istiot e okovan so slastoljubie, srebroljubie ili slavoljubie (ova go razbrav i jasno mi e ...doziveano...samo na Makedonce mu treperi srceto na pesna i oro...se ezi/place..itn.....eve jas na teshkoto emotiven dilirium dozivuvam i odma solzi na oci.....itn.....).

Gleash kolkava truba sum......aj pomozi....raskazuvaj!!!:)

kojekoj
02k_FebK, %00:%Feb
@ Koj e koj....druze....daj te molam pishi ko za vtoro oddelenie, oti jas razbrav nedorazbrav...ustvari nishto ne razbrav......vaka kako si napishal coek treba da ima prethodni znaenja za da te razbere.........a jas bosa sum ko cingace!!!

ne e bitno odd bitno e sto od mnogu uceni site sme polupismeni no ne deka jas sum pak pismen uf ja su ti bre tesko teneke mesto sega 24/7 da letam jas vo fotelja dremam pred komp i tv, zagreota sto da kazam ni za vo zabasti ne bi me primile toa postarite braka ama aj i tie bas nemaat tolku kabaet kolku mojata mrzliva slobodna volja, zaradi sto i se izkeziv na smetka na pelagoniskite pceli iako toa sto refleksno go istresov od rakav moze i da ima nekoja vrska od nekoj agol na patriot na kogo duri i pcelite vo bitolsko mu izgledaat instruirani iako za volja na vistinata dosta primer od kozuv do galicica i site planini naokolu mu se stari divi prijateli od sumskite prosetki... definitivno bez pcelite ke izgladnime i svet nema da pomirisame ko sto sme naviknale sega, no ova ne e slucaj kako pojava samo kaj nas tuku veke podolgo vreme pocnuvajki od kaj amerite pa preku evropa nataka se siri nasekade ovaa cuma za koja nemaat ni lek ni aber sto ponataka svetskite biolozi...

~

sto e za nedoumicite, hm sto da kazam mesto da bamboram eve popametni neka si kazat jas samo sostavuvam mozaici ko malo palavo dete, iako veke magare, arno samo za arno neka e...

1. http://www.youtube.com/watch?v=TgAYdtHmWiU - The Observer never sees what is real i site filmoi kako avalon, matriks, waking life... sno na kraj Biblijata kako kniga i scenario Nad knigite i scenarijata

2. http://www.youtube.com/watch?v=SlyKgLFqJoA citaj vo opisot na videovo ili otvori stario zavet od Biblijata

3. http://sonceva.blog.mk/2009/07/22/potomci-na-sonceto/
3.1. http://www.youtube.com/watch?v=cyq8m_vP5No ja pretstavuvaat kako gr;ka no nemet vrska kako i za se lagata na vatikan e vperena kako da ja sotre vistinata za Makedonija i Makedoncite kako toa samo vo Makedonija i Mikena se naogaat kupoli i zlatni maski vo antikata i kapak zlatnoto doba na istata e za vreme na vostanovenoto Makedonsko Carstvo cii dostreli rim kako vnuk na persija citaj aenij gi pali, grabi, falsifikuva...

4. http://en.wikipedia.org/wiki/Pangaea malku tuka se sroceni po od rakav kontinentite no ne ti treba viki za da skontas kade sme navistina nie so ogled deka kontinentite ne bile vakva kasa tuku celo koe e recisi podednakvo vkloplivo osven sto antartik ke mu dojde nekade na kevator nego sto e denes vo aut na jug i pred da me pasas za ova eve ti objasnuvanje http://www.youtube.com/watch?v=uCxWUkaar5k

5. http://forum.milenko.com.mk/showthread.php?p=129756#post129756 ova prasanje najmnogu me voodusevi, vredi za odgovor poveke od site ostanati...

~

jas vo delirium pagam na Krsteno i Maskoto kako egeec em brsjak, a za Teskoto iako skoro otrkiv deka po tatkova strana pred 600 god moite predci prebegale od drac begajki od naletot na osmanliite po padot na Iskender pa odtamu i mijak, sepak go neam nauceno nit pak nekogas me vlecelo iako kako pojava i mene mi e vrezano vo potsvesta ta i komsijata da raspali jas se naezuvam a ne pa primer Lazaropole da si i na uvo da ti rasturaat Majovci...

kojekoj
02k_FebK, %00:%Feb
sto e za Hristijansko Carstvo na zemjata toa veke e izminato so padot na t.n. vizantija t.e. vtoroto Makedonsko Carstvo odnosno receno e prvo ke vladejat iljada godini Hrijanite na zemjata potoa ke mu se dade iljada godini vlast na necestiviot, za da potoa, denes ke se vrati Hristos vo Slava za da im sudi na zivite i mrtvite na seopst sud vo neboto ne veli na zemjata za po sudot zapisanite vo knigata na zivite da vlezat so Mladozenecot vo Carstvoto Nebesno (8ot den, Osmoto Nebo) Koe Gospod Isus Hristos po Voskresenieto na zemjata i razbivanjeto na portite od adot (ovaa zemja, svet, nebo, dimenzija... e predvorje) se do poslednite vremina go prigotvuva za Vernite vo Boga...

inaku bez lutenje sto pisuvam na latinicno pismo primetiv deka tvrdata hrana ispisana na Kirilica mnogu e teska za varenje, osobeno za mlecni zabi i osobeno za kisel stomak, pa vaka na nekoj nacin gledam da se prilagodam, bidejki zborot e mokna rabota a pismoto preku koe se prenesuva isto tolku bitno i mokno, ta zatoa i vakov kalabalak, iako ponekogas moram da razvrzam izvorno, no vo dosta slucai luge zaspivaat ili vo najmala raka se umoruvaat... bar ova na podosta pati mi e predoceno iako daleku prethodno sum bil svesen za istoto, zatoa i moj sovet e praznoslovieto i klevetite zaboravete gi ili bidete pokreativni vo raspaljotkite koga nekoj svoj brat tamanite pa makar bil i bezumen ili izbezumen, no i kon sekoj taka odnesuvajte se bidejki nikoj ne e kriv sto gaolot na ovoj ili onoj nacin mu skrsil kicma, kako velat ako ne mozes da mu popades ili nesaka raka bar ne go dootepuvaj vo negovata mizerija, iako ponekogas treba i da se razvikas no ne i da go poparis so kletvi, potsmev ili najlosoto ramnodusen ignor...

~

ako ti si truba jas sum klarinet, sala na strana badijala i da im e na site jasno koga sekogas ke ima nekoj koj ke ostane so kusi rakavi vaka ili onaka, a ete jas togas sigurno nema da bidam tuka za da se doobjasnam, nego posekako krivo ke me tolkuvaat... sepak i toa e za pocit bidejki osven slobodna volja imame i epten slobodoumna fantazija, ta da znaete kolku pati se imam prekrsuvano od smeenje za tolkuvanja na Prorostvata od Prorocite, dali e toa za vo Hristijanstvoto, tolteckiot, taoistickiot, hinduistickiot misticizam... iako dosta i od ovie bidejki od luge skroeni se prilicno hm da nerecam nedonoseni za da ne mi se navrtat edno iljada oftopici, no ke recam nek odat po patlidzani iako imaat dosta opipliva mudrost no sepak ne zivejat vo Vistinata iako i tie se spasuvaat koj po sovest koj po nekoj svoj primen zavet itn.

kojekoj
02k_FebK, %01:%Feb
2. http://www.youtube.com/watch?v=SlyKgLFqJoA citaj vo opisot na videovo ili otvori stario zavet od Biblijata
na moment mislev ke projde kako predloska no po nekolku pati prosleden mozebi i ne e najdobar izbor linkot, ne bidejki nedrzi, tuku bidejki odma dvodimenzionalno ke se ispercepira analogijata... definitivno tolkuvanjeto na babylon zoo e nedonoseno no kako nasoka ima logika iako moze da se percepira i kako borba na sodzvezdija apropo videoto t.e. megu postarite braka citaj atlantite, arhrangelite, titanite koj kako miluva... no sepak nit jas nit pak nekoj drug coek od denesno vreme ne e dostoen da rasuduva za vakvi otkrovitelni sodzercanija od vizii na prosvetleni mudreci, a uste pomalku svojata demistifikacija kako nabljuduvac da ja nametne kako konecna... so eden zbor mozebi izbrzan izbor kako replika pak ke recam ocekuvajki deka site imaat ista ko mojata dioptrija... OSZ

kojekoj
02k_FebK, %01:%Feb
sto e pak do asteroidite tie se normalna pojava i poveke od korisna vo sprotivno kako ke se vrazumuva padnatiot covecki razum koj teznee kon zadovoluvanje na nezasitnoto oko, koe pak kako takvo po padot ni e konecna relacija se dodeka knez na ovoj svet e necestiviot ili pak se dodeka istiot i ne bide trajno frlen vo vecnata geena... inaku smetam deka kataklizma ke nema, bar ne sega, edinstveno za sega povtorno ne ni gine poblago davenje vo sopstvenata samoizmama dali preku potop zaradi topenjeto na glecerite dali preku sonceva bura i seopst opstestven kolaps iako i vo prviot slucaj toa ke bide normalno, sepak nie sme planinska zemja, samo treba seloto povtorno da zazivee, a toa moze da se potikne preku subvencioniranje selski turizam i kumoni, nejse ako bidne potopot ke bide tezok kalabalak bidejki 80% od svetskata populacija zivee vo radius od 200km od obala, za sto kako i za se' 50/50 se sansite, vo zavisnost od kolektivnata volja i svest nesto da se spreci iako e predeterminirano kako neminovno ili sigurno...

hm strategija za asteroidi osven XP nemet drugo, i site treba da mu se molime za milost so ogled deka ima i premnogu zalutani objekti nad nasite glavi ta ojte dumajte http://shule.blog.mk/2009/03/19/kamen-jano/
sepak postarite braka ne pazat, samo prasanje e pod cija nadleznost se i so kakva volja se http://www.youtube.com/watch?v=QjCmQ5-p8ag - http://www.youtube.com/watch?v=N0S4M_aFYCM

Kornelia
02k_FebK, %02:%Feb
fala mnogu....ovde ima materjal za pregledvenje!!

Serdar von Makedon
02k_FebK, %06:%Feb
mislam deka Tentov ne sakashe da komplicira, pa zatoa ne objasna podobro...

kako sho ni velat, zemjata osven sho se vrti okolu svojata (zamislena) oska (den / nokj), se vrti i okolu sonceto (1 krug = 1 godina)

Sonceto + Sonceviot sistem isto imat dve "rotacii"

Ednash "rotiraat" okolu zamislenata oska na Sonceviot Sistem, a zaedno so ushte mnogu drugi "sonca" (dzvezdi), planeti i drugi nebeski tela od nashata Galaksija, rotiraat okolu zamisleniot centar / oska na Galaksijata.

Nashata Galaksija, pak... zaedno so ushte mnogu drugi Galaksii, isto rotiraat...

I za da ne ni se svrti mozokot od tolku rotiranje...

Posebnosta na 2012 godina e konstalacijata, odnosno kako ke bidat "postaveni", vo kakva vzaemna polozhba ke bidat Zemjata, Sonceto, (centarot na) Galaksijata...

Vo edna diskusija so Aminta i/ili so Exlexmk, bash se posluzhivme so istata logika kako i Tentov, zato sho logikata e taa...

Nashata Arhitektura i nashiot Folklor (posebno vezovite) se prepolni so dokazi deka na Makedoncite odamna im bile poznati mnogu Zemjini, Mesecevi, i posebno Sonchevi Ciklusi.

Za da si svesen deka nekoi raboti se povtoruvaat/se povrzani, deka se Ciklus, treba da si gi "dozhiveal" barem 2-3 pati.

"Chudno", brojkite so koi se "manipulira" vo mnogu Nauki, se se pogolemi, a "oficijalnata" verzija na i-storiata, se povekje i pochesto se spori.

Iljov zbora za napisi stari po 50, 60, 70 000 godini, Piramidite vo Bosna ushte pogolema misterija od Svingata, Osmanagich zbora za beton, Puma Punku napraen od primitivni indijanci... (materijalite koristeni tamu nemozhime da gi obrabotime denes, odnosno ne mozhime da "kopirame" to sho tie indijancite praele, nemame tehnologija so koja tolku precizno bi obrabotile Diorit...)

Se chini deka se poblisku e denot koga lugjeto ke rechat: enough of this bullshit

ete kaj e 2012...

Milenko Nedelkovski
02k_FebK, %06:%Feb
Беше спомнато дека нултиот меридијан природно минува низ Македонија и Египет, а не низ Гринич. Има некој извор за ова, да прочитам повеќе.

Исто беше спомнато дека Македонија ќе била светска сила во ерата на водолија, може и за ова нешто повеќе, линк или што и да е.

За меридијаните - Херодот.
За новата ера за македонското царство - Нострадамус.

Milenko Nedelkovski
02k_FebK, %06:%Feb
Силна беше констатацијата дека има народи поклоници на сонцето и народи поколоници на месецот (вештачки сателит).
Што е посилно, сонцето или месеќината?

lslcrew
02k_FebK, %06:%Feb
4. http://en.wikipedia.org/wiki/Pangaea malku tuka se sroceni po od rakav kontinentite no ne ti treba viki za da skontas kade sme navistina nie so ogled deka kontinentite ne bile vakva kasa tuku celo koe e recisi podednakvo vkloplivo osven sto antartik ke mu dojde nekade na kevator nego sto e denes vo aut na jug i pred da me pasas za ova eve ti objasnuvanje http://www.youtube.com/watch?v=uCxWUkaar5k
http://www.youtube.com/watch?v=7kL7qDeI05U

lozanoska
02k_FebK, %07:%Feb
@ Koj e koj....druze....daj te molam pishi ko za vtoro oddelenie, oti jas razbrav nedorazbrav...ustvari nishto ne razbrav......vaka kako si napishal coek treba da ima prethodni znaenja za da te razbere.........a jas bosa sum ko cingace!!!
Добро Г -ЃО ... таа дебелата сина книга само за собирање на прашина ли ти е :) ... затоа сега ќе доаѓаш неподготвена на час ;):) !

П.С. ајде да слушнам уште нешто , па ќе се влкучам во дебатава .:D

kojekoj
02k_FebK, %08:%Feb
П.С. ајде да слушнам уште нешто , па ќе се влкучам во дебатава .:D

ajde :D http://www.abovetopsecret.com/forum/thread638674/pg1 ne deka imam stav, no znaejki kolku se ignorantni toa slepcite od astrofizicari, sto da kazam osven airlija logika za treznenje, ne deka nekoj ke se otrezni i taka pola od niv mu kolenicat na evrejot, pola na sakatio, a samo dvajca bez trojca ja turkaat zicanata teorija http://shule.blog.mk/2008/10/31/mikrocevchinja/ recisi se se kvalitetno opieni od mein strim teoriite na mlaka voda...

lsl antartik vo videoto e izostaven a treba da bide vmetnat pomeguseverna am, evropa i afrika...

mene me interesira sto bese toa sto kaj nas nasle kiklop t.e. imase nesto nekoe vreme kako anchient cosmonauts from Macedonia... lol srednooki mu go pustiv na Belco muabetov za site centristi ko mojo Papagal :)(:

kojekoj
02k_FebK, %09:%Feb
za linkot [1 (http://forum.milenko.com.mk/showthread.php?p=129756)] za Makedonskite Umovi koi go pomestile svetot samoil go imam butnato nesmasno ili moze poveke kako alka vo kontiunitetot koj mi falela pa ostaj drugo kapak i OP... kashaaaa ete kolku mi secelo vo momentot, ne deka i togas nebev svesen deka samosvetlio lukavo im svrtel grb na svoite braka potepuvajki gi za da stigne do vlast pa kako alcen i mu padnal na kolena na vavilon citaj vatikan, a se so cel da ja rasturi t.e. podeli t.n. vizantija citaj vtoroto Makedonsko Carstvo, zaradi sto i Gospod dozvolil dotogas neviden i necuen poraz da dozivee nekoj vodac pa i kapak da ne bide za vreme istiot so svojata vojska, vistinskite Makedonski Vodaci sekogas bile napred i prvi jurisale, slucaj so Aleksandar primer...

sto da kazam na dobar post polos zaplet od samoil ne sum mozel da vmetnam, no kako velat ponekogas dobro e da ima i dvosmisleni muabeti cisto kolku da potiknes razmrduvane vijugi, iako vo slucajov pak ke povtoram krajno nesmasno i kilavo izvedeno od moja strana, Dlaboko Se Izvinuvam pred se na mojot papagal... kakov debakl zaradi toa rogatio samoil aj sto sme primile jarem od vatikan ta i zaradi nego definitivno pocnuva cepkanjeto na Makedonija t.e. makedonskiot poluostrov, koj iako vatikan probal da go sprovede duhovno uste vo 4tiot vek najprvo so duhovno nametnuvanje preku solunskiot vikarijata zaradi sto i vsusnost Sveti Justinijan ja sozdava odnsno vozdiga do Patrijarsija Justinija Prima kako posredi rim i Carigrad...

no ete teneke ko samoil alcen za vlast ke otide na toa vatikanskite pontifi ke im se prodade ta ostaj drugo i crvenata boja od togas tuka se nametnuva kako glavno makedonsko obelezje, abe ajde padnati muabeti samo za vavilon i negovite derivati ko vatikan i vashington, boja koja posle i Iskender zaradi potrebata od pomos od rim isto ja prifaka za osnovna, boja koja i Komitite vo romantizmot zaradi silnoto masonsko vlijanie isto ja prifakaat kako osnovna, boja koja ne e svojstvena za nas Makedoncite, no ajde belki safirot vo Rozetata od Kutles nekogas ke pocrveni ta i navistina da imame kontinuitet i vo antikata... Sinata e nasa izvorna boja kako sledbenici na astralniot dietizam t.e. heliolatriskiot kult, dodeka site zemno orientirani ja imaat za osnovna crvenata... isto i vo duhovnosta ke primetite primer na zapad za praznici imaat purpurni i crveni, a kaj nas vo Pravoslavieto za site golemi denovi sevstenstvoto nosi Sini odezdi, samiot zbor etimoloski se vi kazuva Sin... abe i sinkopiraneto ni e mnogu normalna rabota vo izvornata muzika, no i bas ne sum siguren deka sinkopa e nas zbor, no ajde kako velat nisto ne e slucajno cim ti lezi, isto ko sto ne e slucajno sto primer angliskiot im ima dadeno na mnogu nasi pozitivni Zborovi (kako silni) negativno znacenje, primer nie IL mislime na svetlina a tie za bolest, pr. Sin nie mislime na sevisni raboti a tie go etketiraat taka grevot i da ne prodolzuvam ima eden kup lingvisticki kontri osobeno kaj anglicanite i nivnite vnuci amerite, vprocem neli anglicanite im se krvni neprijateli na Skotoite cij simbol e Lavot, a kako planinci koi svirat gajda, nosat kilt so pafta, imaat tvrd akcent, pa i Mak vo svoite tituli kako potsetnik od kaj im e korenot, na koi osnovnata boja od sekogas im bila Sinata... prostevajte za oftopikov no epten se izvadiv od takt od sebe, morav da se isturam od opravduvane, covecki ne sum seuste otugen, iako zaminat poodamna... OSZ

lslcrew
02k_FebK, %09:%Feb
mene me interesira sto bese toa sto kaj nas nasle kiklop t.e. imase nesto nekoe vreme kako anchient cosmonauts from Macedonia... lol srednooki mu go pustiv na Belco muabetov za site centristi ko mojo Papagal :)(:

Strumichki kosmonauti. dvanaeset skafanderi vo crkva. rechisi da nema nishto materjali da se prochita.

kojekoj
02k_FebK, %09:%Feb
defakto zasluzuvame da ne sotre sekakva energija i gubene blagodat, ta i taka ko slepci trcame po zapadot i negovite morkovi, ta i onaka dusata sakame da si ja prodademe na gavolo, ta i taka Svetata Zemja Makedonska sakame da ja vturneme vo kandzite na vojskata na necestiviot citaj otan, onie koi na svoite cela i ramena ke ja imaat dzvezdata denica kako sto se veli vo Otkrovenieto po Jovan, i taka nema da se doznae vistinata za Svetlinata na Makedonecot i Makedonija o'prodadeni otanizirani tenekinja pa i ti domakine iako navidum imas aber ama ocigledno cim vo sekoja vtora emisija povtorusas i ti ko papagal nato airlija otanizacija nema alternativa napred propast ura mamonizam, sto da kazam nekoj epten si poigral so Makedoneco... nejse nikoj ne e kriv sto sme na ova deredze ova ne e raj, tuku predvorje na pekolot, taka zemeno nase e samo da trpime i traeme, uste pobitno za sreka zaradi nasio inaet a i malounosta na vestacki skroenite grci nie imame aktivna stopna koja ne bi trebalo da dozvoli da vlezeme vo sojuz so gavolot, ta se dodeka opstanuvame kako svoi na svoeto za sreka nema oficijalno na svoite cela i ramena da ja primime dzvezddata denica, ta i ke se doznae vistinata za Makedonija, dojden e den samo treba nekolku peperutki da raskrilat i Makedonskiot poluostrov da go obedinat pod edna kapa na Pravoslavieto i taka site imaat tuka ist koren samo sto vatikan vo romantizmot od niv naprail bratoubistveni braka ta frli im koska neka si vadat oci... vo sprotivno ke bide vistina ona sto e zapisano i na papirusot najden pod al-aksa dzamijata, deka ako ne se doznae vistinata za Makedonija svetot ke se raspadne... sto da kazam trcajte i ponataka po toa zlatnoto tele od vasington i slobodno odrodete se unijatcejki se so vatikan, ne vi gine vavilon, no znaete sto i pari ke imate i sloboda za dvizenje, no dusta ke ja izgorite!!!

kojekoj
02k_FebK, %09:%Feb
Strumichki kosmonauti. dvanaeset skafanderi vo crkva. rechisi da nema nishto materjali da se prochita.
imase nesto Petric mislam, duvlo li go vikale mestoto na soum km od gradot, najverojatno na Vanga viduvanje, ima mislam vo avtobiografskata kniga od vnuka i, a kakva slucajnost taa od Strmica a i vo Petric kaj sto zavrsva i tamu ete gi... veli se polnam od sekoja planina, veli ima vo Makedonija pismo koe ima vo sebe golema mudrost i vistina no ne e od ovoj svet...

lozanoska
02k_FebK, %10:%Feb
Ова е емисија која заслужува ептен сериозен третман !!! Мојата маленкост ќе ја гледа репризата , уште еднаш кога ќе биде поставена на нет , па дури тогаш ќе се дрзнам да дадам свој став . Во секој случај БРАВО за гостинот и Шефот !!!
@ којекој друже:) со многу работи во твоите постови се сложувам ... но нема сега да коментирам ... ме зграпчила денес црвената ... што да се прави ... како матерјални суштества мораме да го одработуваме и тој дел .;)

sarmasooriz
02k_FebK, %10:%Feb
Се на се...2012-ќе дојде...а што ќе биде ќе видиме.Мене како на обичен човек ми е несватливо како можеле старите народи“примитивни“да знаат за тие циклуси и галактички појави...?Не се во прашање децении или неколку столетиа......туку 26 000-години!Па кој народ или група на индивидуии би имала капацитет за да ги набљудува тие нешта?Колку само генерации се потребни за тоа?Ги замислувам така како копаат со мотика...па вечер кога е ведро ги набљудуваат sвездите...:confused:
Тоа е романтично, но е јасно како ден дека тие не биле во можност за такво нешто............................туку тоа знаење е добиено од ГОРЕ.
Со НИВНА помош е дојдено до тие сознанија...нема друго објаснување.
А човекот преку ТАЈНИТЕ ДРУШТВА пренесува и користи дел од тие знаења.
Во врска со ПИРАМИДИТЕ....зошто не ги градат и денес?Дали се уште се во функција старите?

kojekoj
02k_FebK, %12:%Feb
...nisto sto ke bide... jasno kako den im e na site deka treba da siftuvame na povisoko nivo od 4to na 5to a zivotnite da dojdat na nase nivo, sto veke i se slucuva http://www.youtube.com/watch?v=-HJTG6RRN4E vprocem idejata zad nwo poredokot e vakvata realnost da se spreci a toa e vozmozno samo preku induciran haos t.e. vlevanje strav i nesigurnost, kako najkvalitetni nacini za defokusiranje na silite na dusata odnosno nacin kako da se odrzi vo zivot ovoj mamonisticko-kapitalisticki sitem koj kako takov im garantira dominacija na vatikanskite vnuci odnosno dominacija na knezot na ovoj svet vrz lugeto i recikliranjeto na dusite so koi i toj se hrani...

defakto produhovuvanjeto i rastenjeto vo verata e neminoven proces, prasanje e samo koj i kolku vo istiot ke se usovrsi t.e. porasti odnosno raskrila i svati deka vo se e Bog i se e po negova promisla, duri i dozvolata za slobodna volja koja ni e dadena kako na svoi najvozljubeni kreacii humanoidi, a koi za razlika od drugite svetlosni bitija imame pravo na izbor i sansa za otkup dokolku nekade zgresime zaradi sto i vprocem sme na zemjava ostaveni kako dadena sansa za otkup na odredeni gresk i povtorno osvestuvanje i pripojuvanje kon izvorot na Svetlinata... definitivno mnogu se pokaneti a malku pak ke se vratat, zemjata i ponatamu ke prodolzi da postoi, no isto taka i podnebesieto no isto taka ke se sluci i golemiot boj otkako necestiviot i konecno ke bide porazen i okovan... vo osnova site ciklusi na site stari narodi vaka ili onaka pretstaveni ne ukazuvaat na haos tuku na zatvoranje na krugot i negov povtoren pocetok, od maite, preku i-chingot na kinezite, preku vedistite, jainistite pa se do Hristijanite... interesno e da se napomene deka Makedonistite se edna golema potreba i alka kako vo minatoto taka i sega, no tajnata za svojata sila i znaenje iako potisnata sepak ja nosat vo svoite srca, sepak se del od site koi go slavat Boga i negovata Sevisnost a ne padot i negovite podrazavaci kako pohotite, alcnosta i gordosta, duhovi koi go izvrzuvaat srceto a so cel konecno otfrlanje na Boga od strana na lugeto i udovoluvanje na nivniot sozdatel necestiviot na koj mu kolenicat recisi site denesni zemni deterministi, ekonomisti, filantropi vaka ili onaka, svesno ili nesvesno... i najbitno kolku i tie da imaat kontrola sega ili posle istata im e pozvolena od Boga so umisla, odnosno kako ke porasneme voopsto ako i navistina ne uznaeme sto e zlo, sto e robstvo, sto e minlivost... kako se veli Gospod ne dozvoluva da se sluci zlo samo ako so toa zlo ne se sprecuva pogolemo zlo, zatoa i na site produhoveni im e jasno deka bolestite, nepravdite, kaznite se Bozji Dar preku koj se raste, nema da pozvoli Gospod da poneseme pogolemo breme od toa sto mozeme, no i nie sami otpojke si nadrobuvame izvrzuvajki go srceto za minlivi raboti i muabeti, a kapak i postojano da se valkame ko ulavi vo kalta, sepak Milostiv e Gospod i na nasite postojani zabeguvanja gleda so zal i povtorno i povtorno ni dava sansi za da se ispravame, nie ne sme osudeni nie postojano sme pomiluvani, nie postojano ziveeme vo sjajoj na Ljubovta samo sto toa vaka obremeneti so dekadentnost ne mozeme ni da go osetime a kamo li da go razbereme... prosto Mudrosta Bozja postojano i nasekade ni se Objavuva vo sekoja forma i na sekakov nacin, no nasiot padnat razum postojano si naoga izgovor t.e. dozvoluva mozokot da mu sepka namesto srceto da go slusa i postojano ja glavi i individualno i kolektivno, no za ova posredi se poveke faktori od demoni do nivni poklonici kako sto se masonite i nivnoto podareno od lukaviot arkana znaeenje na koe nie Hristijanite so Zborot Bozji se sprotivstavuvame so mecot na Verata i Stitot na Molitvata, kako i Slemot na Smirenieto...

- Maslow Predicted The Shift - http://www.liveforpeace.net/?p=3108

- Spiritual Faith - http://www.liveforpeace.net/?p=3704

bi dodal deka site nepravdi po nas Makedoncite treba da gi razbereme kako procistuvanje i celicenje na nasata volja, odnosno deka sme izbran narod od Boga za da ja prenesuvame i sproveduvame Negovata Volja, a toa znaci bidejki vo momentov knez na ovoj svet, nebo, dimenzija (koj kako miluva) e necestiviot, defakto nie sme najgolema meta, i iako nekoj ke rece moze ako sakaat koj bilo od golemite da ne zbrisat, samo ke im odgovoram na tie, probale, se obiduvaat i ke se obiduvaat, no samo nasta slobodna volja moze da dozvoli dobrovolno samoubistvo, se ostanato e osudeno na propast bidejki Bozjata Blagodat ne zastituva postojano za da se zapazi Svetiot Zavet niz mileniumite, za da se zapazi Svetata Zemja, za da se Spasuva Covestvoto...

lozanoska
02k_FebK, %12:%Feb
imase nesto Petric mislam, duvlo li go vikale mestoto na soum km od gradot, najverojatno na Vanga viduvanje, ima mislam vo avtobiografskata kniga od vnuka i, a kakva slucajnost taa od Strmica a i vo Petric kaj sto zavrsva i tamu ete gi... veli se polnam od sekoja planina, veli ima vo Makedonija pismo koe ima vo sebe golema mudrost i vistina no ne e od ovoj svet...
Вистина е се’ ова , а местото на 8 км. од Петрич каде што престојувала кај Бугарите е познато како Рупите .

Kornelia
02k_FebK, %12:%Feb
ajde :D http://www.abovetopsecret.com/forum/thread638674/pg1 ne deka imam stav, no znaejki kolku se ignorantni toa slepcite od astrofizicari, sto da kazam osven airlija logika za treznenje, ne deka nekoj ke se otrezni i taka pola od niv mu kolenicat na evrejot, pola na sakatio, a samo dvajca bez trojca ja turkaat zicanata teorija http://shule.blog.mk/2008/10/31/mikrocevchinja/ recisi se se kvalitetno opieni od mein strim teoriite na mlaka voda...

lsl antartik vo videoto e izostaven a treba da bide vmetnat pomeguseverna am, evropa i afrika...

mene me interesira sto bese toa sto kaj nas nasle kiklop t.e. imase nesto nekoe vreme kako anchient cosmonauts from Macedonia... lol srednooki mu go pustiv na Belco muabetov za site centristi ko mojo Papagal :)(:

Najdoa neshto takvo blizu Strumica....ama neshto se zaboshoti!!!

Kornelia
02k_FebK, %12:%Feb
Добро Г -ЃО ... таа дебелата сина книга само за собирање на прашина ли ти е :) ... затоа сега ќе доаѓаш неподготвена на час ;):) !

П.С. ајде да слушнам уште нешто , па ќе се влкучам во дебатава .:D

I ja brisham prashinata!!!:D Samo i se tokmam ama ovoj BC ne mi ostaa vreme :D

kojekoj
02k_FebK, %12:%Feb
...izostaviv da potenciram, 5to nivo na svest, i iako so brojkive malku i mene ne mi se jasni ciklusive 4to 5to itn. sepak dosta spiritualisti toa go potenciraat, no i dosta analiticari ke konstatiraat deka 3sv. vojna e vojna na 5tata dimenzija aludirajki na cyber warfare... interesno e da se potencira deka dosta umoi lociraat deka apokalipsata kakva sto ja imame vo Biblijata veke e otpocnata uste od 1970 godina navaka, pretpostavuvam spored znakot na Ikonata od Presveta Bogorodica cinam bese od chikago koja toj period zaplakala, a se smeta deka toa e pojava kako rezultat na ocovecuvanjeto na necestiviov vo ovoj svet tokmu togas... kako i da e fakt e deka mnogu od znacite se prisutni i se zacestuvaat, no nikoj ne gi znae Bozjite Sudovi i nikoj nema pretstava sto tocno i kolku tocno e apokalipsata, ona sto rece Aristotel imame sreka sto ziveeme vo vakvi vreminja, Prorocite vo Biblijata ke zapisat Tesko na onie koi ke zivejat vo poslednite vreminja, uste potesko koga ke zavrsat vojnite i bolestite, a ke navjasa gladta i zedta, uste potesko koga od konj t.e. komfor ke treba da slezeme na zelka ta i crv, dali bilo toa zaradi radijacija(vakva ili onakva) ili zaradi potop(topenje na gleceri)... ke bide smeenje za nevestive, epten od mnogu dusegubni naviki ke mora da se odviknat, sminki, depilacija, edno bez dve deca itn. no vo osnova zabeganiov korsokak od mamonizam mora da rikne inaku sami ke ja iskonzumirame planetata so ogled deka vakviot svestki ekonomski poredok e vozmozen samo na planeta so neiscrpni resursi, no znaete sto nie ziveeme sega na iscrpna planeta no so mnogu zabegani egotrip naviki i aktivnosti... za greota no toa e toa... OSZ

lozanoska
02k_FebK, %12:%Feb
...izostaviv da potenciram, 5to nivo na svest, i iako so brojkive malku i mene ne mi se jasni ciklusive 4to 5to itn. sepak dosta spiritualisti toa go potenciraat, no i dosta analiticari ke konstatiraat deka 3sv. vojna e vojna na 5tata dimenzija aludirajki na cyber warfare... interesno e da se potencira deka dosta umoi lociraat deka apokalipsata kakva sto ja imame vo Biblijata veke e otpocnata uste od 1970 godina navaka, pretpostavuvam spored znakot na Ikonata od Presveta Bogorodica cinam bese od chikago koja toj period zaplakala, a se smeta deka toa e pojava kako rezultat na ocovecuvanjeto na necestiviov vo ovoj svet tokmu togas... kako i da e fakt e deka mnogu od znacite se prisutni i se zacestuvaat, no nikoj ne gi znae Bozjite Sudovi i nikoj nema pretstava sto tocno i kolku tocno e apokalipsata, ona sto rece Aristotel imame sreka sto ziveeme vo vakvi vreminja, Prorocite vo Biblijata ke zapisat Tesko na onie koi ke zivejat vo poslednite vreminja, uste potesko koga ke zavrsat vojnite i bolestite, a ke navjasa gladta i zedta, uste potesko koga od konj t.e. komfor ke treba da slezeme na zelka ta i crv, dali bilo toa zaradi radijacija(vakva ili onakva) ili zaradi potop(topenje na gleceri)... ke bide smeenje za nevestive, epten od mnogu dusegubni naviki ke mora da se odviknat, sminki, depilacija, edno bez dve deca itn. no vo osnova zabeganiov korsokak od mamonizam mora da rikne inaku sami ke ja iskonzumirame planetata so ogled deka vakviot svestki ekonomski poredok e vozmozen samo na planeta so neiscrpni resursi, no znaete sto nie ziveeme sega na iscrpna planeta no so mnogu zabegani egotrip naviki i aktivnosti... za greota no toa e toa... OSZ

Прво ниво : непокретно
Второ ниво : вегетативно
Трето : покретно
Четврто : говорно
Пето :човек (Адам) изедначен во свеста со Творецот

kojekoj
02k_FebK, %12:%Feb
hahaaa a sto ke kazes ako ti kazam deka jas usm ameba ;) pa sega vidi dali drzi klasifikacijata, sala na strana skraja da e, ni vo son nejkam da bidam mekotelna ili bezrbetnicka intelektuala...

~

tuku ne ocekuvav vednas nekoj da raspali, navistina me iznenadi, osobeno sot e prosto i jasno predoceno od tvoja strana, kako velat kratko a slatko, badijala jas tresam naokolu patokazi ko planini, arno ama moj sovet sekogas bitnite poenti dozalepuvaj gi so kvaliteten link, a na toa zaradi vpecatlivost moit i nekoj zivopis od toa video hostoite, iako dosta se paraziti, sepak samo so zaprska, zacini i tivok ogan ni izlgvat kaj nas jadenjata najubai...

Eddie_Rebel
02k_FebK, %12:%Feb
Вистина е се’ ова , а местото на 8 км. од Петрич каде што престојувала кај Бугарите е познато како Рупите .

Бугарите си го имаат на ти го дај ми го со ванземаљците. Пазете се деца - LINK (http://www.youtube.com/watch?v=7aDPvhnPnAU) ;)

Kornelia
02k_FebK, %12:%Feb
Milina da si citash ova!!!

kojekoj
02k_FebK, %13:%Feb
eve za mojo jubileen 666post neka odit pozdravov http://www.youtube.com/watch?v=NBhRp-NcJeE sala na strana no vervajte onoj moment koga ke vidite teneke kako vi leta pod prozor znajte deka ne et za vase arno ami za vase ropstvo...

Kornelia
02k_FebK, %13:%Feb
Прво ниво : непокретно
Второ ниво : вегетативно
Трето : покретно
Четврто : говорно
Пето :човек (Адам) изедначен во свеста со Творецот


I sea nie demek u koe nhivo sme?! Treto /cetvrto.... daleku ni e petoto

kojekoj
02k_FebK, %13:%Feb
...sve bre foteljaski amebi, nepokretno do jaja...

Kornelia
02k_FebK, %13:%Feb
Aristotel trebashe pootvoreno da zbora!!!

lozanoska
02k_FebK, %13:%Feb
Во тоа линкоите по Интернетов , немам многу верба ... има многу работи за замајување ... не за џабе многу важни работи од науката , што ги откриле Русите , не ги лепат на нетов . Јас практикувам изворно (Библија ... не било кој превод ... постојат два преводи моментално најблиски до оригиналот ) и се’ во консулатација со научник ... за среќа ми го донесе Бог .

Kornelia
02k_FebK, %13:%Feb
...sve bre foteljaski amebi, nepokretno do jaja...

nema shansi...togash 2012 treba da e posle iljadi i iljadi godini....oti bi bilo rano da e za 2 godini!!

Kornelia
02k_FebK, %13:%Feb
Во тоа линкоите по Интернетов , немам многу верба ... има многу работи за замајување ... не за џабе многу важни работи од науката , што ги откриле Русите , не ги лепат на нетов . Јас практикувам изворно (Библија ... не било кој превод ... постојат два преводи моментално најблиски до оригиналот ) и се’ во консулатација со научник ... за среќа ми го донесе Бог .

Koj prevod go preporacuvash?

lozanoska
02k_FebK, %13:%Feb
Колешке Корнелиа во четвртото ... ни се ближи времето за петото ( што некои го врзуваат со Апокалипса , ама не е ... само премин )

kojekoj
02k_FebK, %13:%Feb
L. abe zato treba filtriranje kako sto kaza od prijateli, no vervaj daleku povpecatliv e muabetot koga istiot e dopolnet, potkrepen, zavozen, poentiran, podzaminat... bar jas imam primeteno deka pojke vpecatok ke ostavis so sklepan audio-vizuelen spin http://www.youtube.com/watch?v=wS4ixwA9_II nego so objasnuvanje teorii na ovoj ili onoj an pak za opipli raboti da govoris...

lozanoska
02k_FebK, %13:%Feb
Koj prevod go preporacuvash?
Едниот е на Англиски и препорачувам да не го пипате (тешка материја за ненејтив ) вториот на Хрватски и за нас е супер .

Linkest
02k_FebK, %13:%Feb
za linkot [1 (http://forum.milenko.com.mk/showthread.php?p=129756)] za Makedonskite Umovi koi go pomestile svetot samoil go imam butnato nesmasno ili moze poveke kako alka vo kontiunitetot koj mi falela pa ostaj drugo kapak i OP... kashaaaa ete kolku mi secelo vo momentot, ne deka i togas nebev svesen deka samosvetlio lukavo im svrtel grb na svoite braka potepuvajki gi za da stigne do vlast pa kako alcen i mu padnal na kolena na vavilon citaj vatikan, a se so cel da ja rasturi t.e. podeli t.n. vizantija citaj vtoroto Makedonsko Carstvo, zaradi sto i Gospod dozvolil dotogas neviden i necuen poraz da dozivee nekoj vodac pa i kapak da ne bide za vreme istiot so svojata vojska, vistinskite Makedonski Vodaci sekogas bile napred i prvi jurisale, slucaj so Aleksandar primer...

sto da kazam na dobar post polos zaplet od samoil ne sum mozel da vmetnam, no kako velat ponekogas dobro e da ima i dvosmisleni muabeti cisto kolku da potiknes razmrduvane vijugi, iako vo slucajov pak ke povtoram krajno nesmasno i kilavo izvedeno od moja strana, Dlaboko Se Izvinuvam pred se na mojot papagal... kakov debakl zaradi toa rogatio samoil aj sto sme primile jarem od vatikan ta i zaradi nego definitivno pocnuva cepkanjeto na Makedonija t.e. makedonskiot poluostrov, koj iako vatikan probal da go sprovede duhovno uste vo 4tiot vek najprvo so duhovno nametnuvanje preku solunskiot vikarijata zaradi sto i vsusnost Sveti Justinijan ja sozdava odnsno vozdiga do Patrijarsija Justinija Prima kako posredi rim i Carigrad...

no ete teneke ko samoil alcen za vlast ke otide na toa vatikanskite pontifi ke im se prodade ta ostaj drugo i crvenata boja od togas tuka se nametnuva kako glavno makedonsko obelezje, abe ajde padnati muabeti samo za vavilon i negovite derivati ko vatikan i vashington, boja koja posle i Iskender zaradi potrebata od pomos od rim isto ja prifaka za osnovna, boja koja i Komitite vo romantizmot zaradi silnoto masonsko vlijanie isto ja prifakaat kako osnovna, boja koja ne e svojstvena za nas Makedoncite, no ajde belki safirot vo Rozetata od Kutles nekogas ke pocrveni ta i navistina da imame kontinuitet i vo antikata... Sinata e nasa izvorna boja kako sledbenici na astralniot dietizam t.e. heliolatriskiot kult, dodeka site zemno orientirani ja imaat za osnovna crvenata... isto i vo duhovnosta ke primetite primer na zapad za praznici imaat purpurni i crveni, a kaj nas vo Pravoslavieto za site golemi denovi sevstenstvoto nosi Sini odezdi, samiot zbor etimoloski se vi kazuva Sin... abe i sinkopiraneto ni e mnogu normalna rabota vo izvornata muzika, no i bas ne sum siguren deka sinkopa e nas zbor, no ajde kako velat nisto ne e slucajno cim ti lezi, isto ko sto ne e slucajno sto primer angliskiot im ima dadeno na mnogu nasi pozitivni Zborovi (kako silni) negativno znacenje, primer nie IL mislime na svetlina a tie za bolest, pr. Sin nie mislime na sevisni raboti a tie go etketiraat taka grevot i da ne prodolzuvam ima eden kup lingvisticki kontri osobeno kaj anglicanite i nivnite vnuci amerite, vprocem neli anglicanite im se krvni neprijateli na Skotoite cij simbol e Lavot, a kako planinci koi svirat gajda, nosat kilt so pafta, imaat tvrd akcent, pa i Mak vo svoite tituli kako potsetnik od kaj im e korenot, na koi osnovnata boja od sekogas im bila Sinata... prostevajte za oftopikov no epten se izvadiv od takt od sebe, morav da se isturam od opravduvane, covecki ne sum seuste otugen, iako zaminat poodamna... OSZ

наместо самуил (сам-у-ил, сам-со-ил, кај е иљов тука :) ) во листата треба да ги имаш кирил и методиј и климе и номче :) како луѓе шо ги вратија во употреба тајната („глаголица“) и јавната („кирилица“) македонска азбука. и то замисли, на барање на „византискиот“ цар михаил 3 (од ф/бригиската династија), последниот цар пред василиј 1, наводно основачот на македонската династија, ама кај се па тука оние од лозата на јустинијан :confused:

Linkest
02k_FebK, %13:%Feb
Strumichki kosmonauti. dvanaeset skafanderi vo crkva. rechisi da nema nishto materjali da se prochita.

мислам дека најмногу за ова знае стојмир симјаноски, ми се чини единствениот озбилен македонски уфолог. беше еднаш и кај миленко, пред 2-3 години, не е лошо да се викни пак во емисија да кажи нешто за ова

kojekoj
02k_FebK, %13:%Feb
во листата треба да ги имаш кирил и методиј и климе и номче :) како луѓе шо ги вратија во употреба тајната („глаголица“) и јавната („кирилица“) македонска азбука. и то замисли, на барање на „византискиот“ цар михаил 3 (од ф/бригиската династија)

ke bese epten obemno, zato samo naglasiv i site Nasi Svetiteli, Veruvaj ako pocnam za niv da govoram nema da mi stignat ni deset vakvi forumi...

Eddie_Rebel
02k_FebK, %13:%Feb
мислам дека најмногу за ова знае стојмир симјаноски, ми се чини единствениот озбилен македонски уфолог. беше еднаш и кај миленко, пред 2-3 години, не е лошо да се викни пак во емисија да кажи нешто за ова

Имаше тој и неколку негови емисии/документарци баш за НЛО кои пред околу 7-8 години идеа на МТВ. На Нет колку што знам ги нема, ако некој ги има и има услови би било убаво да ги прикачи на мрежата.

lozanoska
02k_FebK, %13:%Feb
Лелеее друштво ... дајте разлаз :) ... нас жени недомаќинки ќе не избркаат од дома .;)

Linkest
02k_FebK, %13:%Feb
Се на се...2012-ќе дојде...а што ќе биде ќе видиме.Мене како на обичен човек ми е несватливо како можеле старите народи“примитивни“да знаат за тие циклуси и галактички појави...?Не се во прашање децении или неколку столетиа......туку 26 000-години!Па кој народ или група на индивидуии би имала капацитет за да ги набљудува тие нешта?Колку само генерации се потребни за тоа?Ги замислувам така како копаат со мотика...па вечер кога е ведро ги набљудуваат sвездите...:confused:
Тоа е романтично, но е јасно како ден дека тие не биле во можност за такво нешто............................туку тоа знаење е добиено од ГОРЕ.
Со НИВНА помош е дојдено до тие сознанија...нема друго објаснување.
А човекот преку ТАЈНИТЕ ДРУШТВА пренесува и користи дел од тие знаења.
Во врска со ПИРАМИДИТЕ....зошто не ги градат и денес?Дали се уште се во функција старите?

не се согласувам баш со ова, дека некој од горе ни го дал знаењето. и предците биле подеднакво љубопитни како и ние денес. само шо имале поинакви средства за добивање на информациите. ние имаме интернет, снимки од хабл, тие имаа само голо око. и неколку стоици илјади години на располагање. единствено шо сметам е дека треба да се размисли одново за датата на раѓање на модерниот човек, дека не е пред 100000г. оти со доволно долго набљудување можат да се соберат многу информации. да парафразирам еден цитат од "Groundhog day" со бил мареј „можи бог не е семоќен... можи едноставно премногу долго време е присутен, па дознал се шо можи да се дознај“. така и со ова знаење, за сончевата година и галаксијата. а то дека биле примитивни тогаш? то си го измислија „цивилизираните“ западњаци, во некој тежок еготрип, да се постават на повисоко ниво од другите.

Kornelia
02k_FebK, %13:%Feb
Ajde ubavo vreme....site nadvor....dishete so prirodata.....za premin vo petto oddelenie(nivo)!!

p.s. ja od strav na shala teram!!! Posho sum u prvo nivo a vie mi zborate deka u petto ke se preoga kaj i da e!!

kojekoj
02k_FebK, %13:%Feb
hahaaa ne e odozgora ama ke da e odvntrare te pozdravi slikickata na videoto buuuuu http://www.youtube.com/watch?v=pO9_zF4qJxw ostaj ne go remeti coekot, sekoj so svojta vistina...

lozanoska
02k_FebK, %13:%Feb
Ajde ubavo vreme....site nadvor....dishete so prirodata.....za premin vo petto oddelenie(nivo)!!

p.s. ja od strav na shala teram!!! Posho sum u prvo nivo a vie mi zborate deka u petto ke se preoga kaj i da e!!
Знаењето е на преминот меѓу четврто и петто ... не гледам баш дека ти фали знаење ... не сум повикана инаку би ти пишала оценка .:D

kojekoj
02k_FebK, %13:%Feb
Ajde ubavo vreme....site nadvor....dishete so prirodata.....za premin vo petto oddelenie(nivo)!!

p.s. ja od strav na shala teram!!! Posho sum u prvo nivo a vie mi zborate deka u petto ke se preoga kaj i da e!!

te podrzuvam celosno, jas zaminav iako dremam nasonce i v dvor, arno ama tenekevo ubiva!!! http://www.youtube.com/watch?v=ZK-iFqR3iv4

sarmasooriz
02k_FebK, %14:%Feb
Муабетот ми беше дека и тогаш некои “поединци“имале контакт со виша сила.....
дали беа тоа ВОНЗЕМСКИ ЦИВИЛИЗАЦИИ или беа ДЕМОНИ.......важно е дека добивме помош.Дали е во прашање наука или религија се едно е......помошта доаѓа од ГОРЕ.

goran16ta
02k_FebK, %14:%Feb
Најдобрата емисија после долго време :D

Senna
02k_FebK, %14:%Feb
Ajde ubavo vreme....site nadvor....dishete so prirodata.....za premin vo petto oddelenie(nivo)!!

Пазете на грипот !!! Јас го закачив, 3 дена неможам од кревет да станам !!! :mad::mad:

Kornelia
02k_FebK, %15:%Feb
Пазете на грипот !!! Јас го закачив, 3 дена неможам од кревет да станам !!! :mad::mad:

ajde med /maticen mlec/ polen ama ne med od sheker praen.... srebrena voda......luk kromid i caj od luspi od kromid.....

ajde 3 beli jajca od kokosh samokluk vo sok od limon vo tegla zavitkana vo novini i krpi da stoi 7 dena na temno i ladno mesto(originalniot recept e da stojat 40 dena ama neshto ne mi ide jajcava 40 dena da stojat, a poshto si od kavadarci go znaat ovoj recept garant 3 od 10 stari) pa razmati i procedi i kilo med od bagrem ama cist priroden......i srkaj sirupot 3 pati na den po edna lajca golema....

ajde kozjo mleko od koza samopaska (moze zamena so kravjo ama samo mlekoto od krava otelena vo prvite 10 dena od oteluvanjeto).

ova od baba mi...leceshe bolesti na beli drobovi !!

lozanoska
02k_FebK, %16:%Feb
Пазете на грипот !!! Јас го закачив, 3 дена неможам од кревет да станам !!! :mad::mad:
Извинување за off topic ама детево ни е болно и треба лечење под итно .
Мајка ти нека стави во тенџере четири литри топла вода од бојлер и три кесички чај (липа , камилица и мајчина душичка ) , да се поклопи и само што ќе почне да шуми се трга од оган , откако ќе се подизлади се цедат кесичките и бутај колку што можеш ... плус по 2таблети Пливит Ц од 500 на секој час во рок од четири часа (8) и ако те боли грло и кашлаш капки Тимиал на Алкалоид и мачкање со Фиталп на Фитофарм . До утре како нов .

Serdar von Makedon
02k_FebK, %16:%Feb
Муабетот ми беше дека и тогаш некои “поединци“имале контакт со виша сила.....
дали беа тоа ВОНЗЕМСКИ ЦИВИЛИЗАЦИИ или беа ДЕМОНИ.......важно е дека добивме помош.Дали е во прашање наука или религија се едно е......помошта доаѓа од ГОРЕ.

si razmislil deka mozhebi lugjeto bea na povisoko/poinakvo tehnoloshko stojalishte, no poradi xyz prichini (na primer globalna katastrofa) civilizacijata propadnala?


mnogu pologichna i poverojatna mi se gleda taa mozhnost, nego toa ropsko-poklonicko "nekoj ni dade, nekoj ne oslobodi, nekoj ni kazha da prajme ova, nekoj ni napraj ona"...

Kornelia
02k_FebK, %17:%Feb
Извинување за off topic ама детево ни е болно и треба лечење под итно .
Мајка ти нека стави во тенџере четири литри топла вода од бојлер и три кесички чај (липа , камилица и мајчина душичка ) , да се поклопи и само што ќе почне да шуми се трга од оган , откако ќе се подизлади се цедат кесичките и бутај колку што можеш ... плус по 2таблети Пливит Ц од 500 на секој час во рок од четири часа (8) и ако те боли грло и кашлаш капки Тимиал на Алкалоид и мачкање со Фиталп на Фитофарм . До утре како нов .

Ova od tebe e za fast good feeling....ama ona od baba Cece pogore e za never again ill without any consequences za pluka!!

lozanoska
02k_FebK, %17:%Feb
Ova od tebe e za fast good feeling....ama ona od baba Cece pogore e za never again ill without any consequences za pluka!!
Pa prvo da si gi skrati makite ... da se upasulji ... duri stasa toa od baba Cece.:)

Milenko Nedelkovski
02k_FebK, %18:%Feb
Најдобрата емисија после долго време :D

А, сега, пак политика :eek:.

Makedon1
02k_FebK, %18:%Feb
Се молат администраторите да ја постават емисијата на нет што е можно побрзо, баш во петок не работи интернет преносот на Канал 5. Ви благодарам однапред.

lozanoska
02k_FebK, %18:%Feb
Такуѓере ... молам уште еднаш и за емисијата со Влајко ... изгледа ја заборавија .

marica
02k_FebK, %19:%Feb
А, сега, пак политика :eek:.

:eek::eek::eek::eek::eek: AMAN POSLE PODOLGA POLITIKA -PAJAZINI,IDRIZOVO,TUTUNARI , GEROVCI OVA TI BESE KAKO 1 NA DESETKA !:eek::D:D:D
aj pak nesto od naucna fantastika i ubavinite na Makedonija kako relaksacija ,,pis,, !:D

makedon4e.
02k_FebK, %19:%Feb
:eek::eek::eek::eek::eek: AMAN POSLE PODOLGA POLITIKA -PAJAZINI,IDRIZOVO,TUTUNARI , GEROVCI OVA TI BESE KAKO 1 NA DESETKA !:eek::D:D:D
aj pak nesto od naucna fantastika i ubavinite na Makedonija kako relaksacija ,,pis,, !:D

Јас сум за убавините на Македонија,некако свршувам на тие емисии.:D:D:D

marica
02k_FebK, %19:%Feb
Јас сум за убавините на Македонија,некако свршувам на тие емисии.:D:D:D

:D:D poleka poleka ,,mnogu na arno ne e na arno .,,!!!:D:D:D:D:D

cuvaj se za nastarost !:D:D:D:D

makedon4e.
02k_FebK, %19:%Feb
Море дај сега кога сум млад,од кај знам како ќе биде кога ќе бидам стар,може ќе нема ништо за “буцкање“ тогаш......

Red Stefan
02k_FebK, %19:%Feb
Не ја гледав емисијава, баш кога не треба, сега ќе чекам да ја стават на нет. :(
......
Инаку пчелите умираат и во светски рамки, барем имам читано и гледано за Европа и Северна Америка, Африка најверојатно не е погодена толку.
Пестициди, Вируси, Габи итн...

Serdar von Makedon
02k_FebK, %19:%Feb
...
Инаку пчелите умираат и во светски рамки...
Пестициди, Вируси, Габи итн...


HAARP, radari, radioaktivnost, zagaduvanja od sekakov vid...

vo sekoj sluchaj, nie , lugjeto sme krivi...

lozanoska
02k_FebK, %20:%Feb
Изумреа во зима ... значи во темно ... во кошници . Кој се занимава со пчеларство знае како се организирани пчелните семејства , како го градат саќето во темница , а сепак во совршен поредок , со помош на определени вибрации . Ова тоа ќе да е некаква промена во вибрациите .

Red Stefan
02k_FebK, %20:%Feb
HAARP, radari, radioaktivnost, zagaduvanja od sekakov vid...

vo sekoj sluchaj, nie , lugjeto sme krivi...
Пред некоја година имаше и во околина на Скопје им умираа пчелите мислам дека габите беа причината, хемикалии се ослободуваат и по шумиве најверојатно за радиоактивност не би требало да има толку како во градска средина.

goran16ta
02k_FebK, %22:%Feb
А, сега, пак политика :eek:.

Твоја работа твоја емисија што сакаш ќе си правиш :D
Во ред и да е со политика во вакви времина (нестабилни) нападнати до сите страни да се зборува за политика но ете гледам дека читаш секаде и по сите форуми и блогови (запознаен си работите) па треба од време на време и некое скоскотливо прашање да поставиш а не само да ги галиш(ова во најдобра намера за твое добро и на твоите со говорници) и со тоа да бараш одговор а не само да ти се одговори во една реченица а за некој проекти да се ломоти половина час ;)

Mario Puzo
02k_FebK, %22:%Feb
А, сега, пак политика :eek:.

Локална или меѓународна ? :)

Harry Potter
02k_FebK, %23:%Feb
конечно Миленко ме наврати на емисиите кои порано со радост ги чекав: мистерии, заговори, историја итн. премногу политика имаше со месеци, досадно стана.

и одвај чекам кога повторно Тентов и Бошевски ќе бидат гости и ќе ни откријат нови работи за Каменот од Розета како и за новиот превод што го прават.

DELIJA
02k_FebK, %23:%Feb
NE JA GLEDAV EMISIJATA ALI PO KOMENTARI I NASLOV I MENE MI E MILO STO SE VRATI NA PRAVA TEMA, TOJ BRATE SAKA NAROD MANI POLITIKA.

Kornelia
02k_FebK, %00:%Feb
Preku vakvi temi ke postignesh pogolem efekt u politicka smisla!!! daj ti za istorija na makedoncite.......teorii....zagovori.....misterii. ....NWO.....otkritija i istrazuvanja na tipci ko gostinov (iame eden kup takvi).....i taka ke gi drzish osvestenite a ke gi osvestuvash neosvestenite.......i op...politicki efekt i vlijanie na javno mislenje.

Taka i go postigna na vremeto !!! Priseti si se!!

kojekoj
02k_FebK, %10:%Feb
ne e biten uspeh be Korne bitno e sebezadovolstvo, taman rabota da rabotese za nenasitnosta na drugte Milenko, sigurno sega ke vodese sportska na topki, a ne narod da opismene i budi! politickite emisiii vklucuvajki ja i ovaa vo toj zanr, so ogled deka site se zamaraar i zamaraa glaite gledajki samo dole, ta ova mu dojde glejte glejte glejte pojke dole, i ajt sega se ugore, bravo Domakine voopsto za koncepcijata na emisijava kako niz sezoni, potrebi i Vera gi vozis site muabeti i nastani!!! ako trebalo za politika da se govori (iako i ovaa tema so 2012 e edna od poteskite politicki, koj kolku mu sece) znaci trebalo i moralo (i moralno e) taka da bide! alcoholic

do slednata nedela cekajki go terminot, v skotje imate na plostad ekstra scenografija za ekstra degustacija na vina vo uste poekstra ziva muzicka atmosfera... vcera gi bev cul v zivo Monistra, auu dobar chalgadziski sostav srce mi prekrsija so ubai melozvucja, toa imav navistina slucajna prilika cel soncev del od denot da mezam kvalitetno sirenje so kvalitetno vino, janasana se navlekov, hedonizam na bure, vecerta i do ziv ogan, luge veseli taman ic guzva, a setne i najverojatno prostalen koncert (cim gi viknale foltin ko predgrupa da im otsvirat) na arhangel, tie pak masakr, a narod sve u dilirium, bre nemase ni edna sutka ili lastovicka na bina, ta i devojki da ne igrale, more umisleni ostareni a mladi i ubavi, aloooo na plostad so 40-50 god. tetki se iskrsiv od igrane, ova tuka na arhangel cekas da isplaknis oci od edna dve curi, a site stegnati mislis od manga strip izlegle... tuku evo gi monistra samo tuj se po krosover dodeka na scena bea so tarabuka, armonika i ut em nevesti raspeani ihhhhh http://www.youtube.com/watch?v=LLJdvlH0gqQ

Kornelia dolzam sto me izgitira vcera od tenekevo, pa toa nit monistra ke cuev, a i za arhangel imav izumeno, ta posle dobar muabet tuka koncertive mi dojdoa kako slag na torta, sega se treznam i to bez mamurluk, brej dobri vina, slusajki kaj sumat sumite, le bukite, cekajki prodolzenie od Aristotel Milenko, abeko ping pong da si izigraa lezerno, arno ama so planetata si podavaa, o luge ne barajte mnogu vakva politika oti imada vi se pobrkaat site smetki potoa, ni struja ke plakate, ni vero ke pazarite, nit komp, tv, mobilen eventualno radio ima se da batalite, a i Daj Boze se mars v priroda i od tamu da ne se vratime... Milenko koga veke site si barat ja da si posakam daj tro pojke skitajne po planinevo so drugite tenekina, pa da si japoznae prvo coek svojata tatkovina i nejzinata ubaina, ta setne vrti i danocna evazija ako sakas... do dusa bi sakal da cujam kako se gorat amerite vo posledno vreme na sortanje po nasdako i naokolu, i dali voopsto ako padne edna berza primer tokijska toa cel sisttem od srzani sadovi ke rikne, daj neka imet sve pa i sef kujne, sef sale i obezbedzenje po site standardi, ja bi prv za Pretsedatel da se kandidiras sledni izbori, ili daj kaj Lile vo zeleno srednooki aktiviraj se ima rsum da pravis i pravime, ej ona prasanja i molbi ti doagaat na forum ti setne na govornica so niv site poglava po nekoja zauska i eto ti demokratija, kamo site narodni pratenica da imaa po eden vakov forum i bar po edna javna emisija nedelno, bar na svojta lokalna ili lokalno radio, pa ostaj drugo ni vo vesnik sliki nedale ta im vadat od sekakvi prigodi...

lozanoska
02k_FebK, %11:%Feb
Несакам да верувам дека некој минира ... репризата најавена за едно време , па поместена многу понапред ... само што заврши ... 5 минути од крајот фатив !!!

DELIJA
02k_FebK, %11:%Feb
JA GLEDAV EMISIJATA SEGA SUPER BESE INTERESNA. SEKOJA CEST ODLICNA EMISIJA.

Sneki
02k_FebK, %12:%Feb
Оваа емисија нема да ја пропуштам одвај чекам да се постави
и да ја гледам.

Но размислував за фамозниот датум кој скоро секаде се спомнува
21.12.2012, мене ми е поинтересен овој датум 12.12.2012 дека има
три 12-ки. Што мислите вие за тоа ?

DELIJA
02k_FebK, %12:%Feb
JA MISLU DEKA KE SI BIDE DOSADEN KAKO I SEKOJ DEN :D:D:D:D:D

DELIJA
02k_FebK, %12:%Feb
KUCA POSO POSO KUCA :D:D:D

kojekoj
02k_FebK, %12:%Feb
tuku temava mi e ko lepenka, dajte nesto interesno da cueme koj koe selo zivee, kade da se barame koga ke sekne EMF udar po tenekinava, jas veke se lozam da si nabavam crno bela foto labaratorija, jasno so vreme recepti za to emulziite, nesto rezervi od tehnicki gasoi, i spremen sum da migriram na analog ta ic da ne mu ja mislam sto i kako ke skrapam nataka, hehhe uste i kirlijanova kamera da nabavam a zosto ne i x-ray sega imet nevozmono ludi raboti a ne tolku umnobolno skapi http://photonics.com/Article.aspx?AID=45615 pa coek moit da si dozvoli sekakvi ludorii makar nemalo bolnici... neostvarena zelba mi e slamena kuka, no i toa godinava se nadevam ke go spukam, taman lezet eftin muabet za na sekoja planina ednas v godina coek da si posadi opstonarodna koliba http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=13525#13525

~

ova veke e postirano vo komentar emisija ponazad, no red e tuka da stoi ta koj mu se zamara so godinive sto idat eve mu ekstra predlog za demisitificirane konspiracija http://www.2012unlocked.com/?hop=isis77 kupe te si i knigata e-bookot e zakon go imet na net ta moze coek da kopira brzo muabet i da frla po to aprebaruvacite, ima so godini da ja cita knigava, bar dodeka imet internet po svetov...

marica
02k_FebK, %12:%Feb
Оваа емисија нема да ја пропуштам одвај чекам да се постави
и да ја гледам.

Но размислував за фамозниот датум кој скоро секаде се спомнува
21.12.2012, мене ми е поинтересен овој датум 12.12.2012 дека има
три 12-ки. Што мислите вие за тоа ?

:eek: ete gostinot rece deka posle 12.12.2012 doagat svetiot den 13.12.2012 godina:D
so se plasite nema da imat ,,smak sveta,,:D:D:D:D

Kornelia
02k_FebK, %12:%Feb
ne e biten uspeh be Korne bitno e sebezadovolstvo, taman rabota da rabotese za nenasitnosta na drugte Milenko, sigurno sega ke vodese sportska na topki, a ne narod da opismene i budi! politickite emisiii vklucuvajki ja i ovaa vo toj zanr, so ogled deka site se zamaraar i zamaraa glaite gledajki samo dole, ta ova mu dojde glejte glejte glejte pojke dole, i ajt sega se ugore, bravo Domakine voopsto za koncepcijata na emisijava kako niz sezoni, potrebi i Vera gi vozis site muabeti i nastani!!! ako trebalo za politika da se govori (iako i ovaa tema so 2012 e edna od poteskite politicki, koj kolku mu sece) znaci trebalo i moralo (i moralno e) taka da bide! alcoholic

do slednata nedela cekajki go terminot, v skotje imate na plostad ekstra scenografija za ekstra degustacija na vina vo uste poekstra ziva muzicka atmosfera... vcera gi bev cul v zivo Monistra, auu dobar chalgadziski sostav srce mi prekrsija so ubai melozvucja, toa imav navistina slucajna prilika cel soncev del od denot da mezam kvalitetno sirenje so kvalitetno vino, janasana se navlekov, hedonizam na bure, vecerta i do ziv ogan, luge veseli taman ic guzva, a setne i najverojatno prostalen koncert (cim gi viknale foltin ko predgrupa da im otsvirat) na arhangel, tie pak masakr, a narod sve u dilirium, bre nemase ni edna sutka ili lastovicka na bina, ta i devojki da ne igrale, more umisleni ostareni a mladi i ubavi, aloooo na plostad so 40-50 god. tetki se iskrsiv od igrane, ova tuka na arhangel cekas da isplaknis oci od edna dve curi, a site stegnati mislis od manga strip izlegle... tuku evo gi monistra samo tuj se po krosover dodeka na scena bea so tarabuka, armonika i ut em nevesti raspeani ihhhhh http://www.youtube.com/watch?v=LLJdvlH0gqQ

Kornelia dolzam sto me izgitira vcera od tenekevo, pa toa nit monistra ke cuev, a i za arhangel imav izumeno, ta posle dobar muabet tuka koncertive mi dojdoa kako slag na torta, sega se treznam i to bez mamurluk, brej dobri vina, slusajki kaj sumat sumite, le bukite, cekajki prodolzenie od Aristotel Milenko, abeko ping pong da si izigraa lezerno, arno ama so planetata si podavaa, o luge ne barajte mnogu vakva politika oti imada vi se pobrkaat site smetki potoa, ni struja ke plakate, ni vero ke pazarite, nit komp, tv, mobilen eventualno radio ima se da batalite, a i Daj Boze se mars v priroda i od tamu da ne se vratime... Milenko koga veke site si barat ja da si posakam daj tro pojke skitajne po planinevo so drugite tenekina, pa da si japoznae prvo coek svojata tatkovina i nejzinata ubaina, ta setne vrti i danocna evazija ako sakas... do dusa bi sakal da cujam kako se gorat amerite vo posledno vreme na sortanje po nasdako i naokolu, i dali voopsto ako padne edna berza primer tokijska toa cel sisttem od srzani sadovi ke rikne, daj neka imet sve pa i sef kujne, sef sale i obezbedzenje po site standardi, ja bi prv za Pretsedatel da se kandidiras sledni izbori, ili daj kaj Lile vo zeleno srednooki aktiviraj se ima rsum da pravis i pravime, ej ona prasanja i molbi ti doagaat na forum ti setne na govornica so niv site poglava po nekoja zauska i eto ti demokratija, kamo site narodni pratenica da imaa po eden vakov forum i bar po edna javna emisija nedelno, bar na svojta lokalna ili lokalno radio, pa ostaj drugo ni vo vesnik sliki nedale ta im vadat od sekakvi prigodi...

Sin mi se pofali od Arhangel!!! :D Mene mi e krivo ne pojdov...ta vaka na 40 i kusur da se poshutkam malku!!!

Inace Kojekoj.....zboruvame za impakt faktorot na emisijata......od shto zavisi i gledanosta (pomalku vazno shto i reklamite ke skoknat).... dopolnitelni casovi po istorija za site koi ucele od ucebnicite na UDBa se sredstvo za nivno osvestuvanje ...... demistificiranje na svetskata politika e sredstvo za postignuvanje poinakvi prioriteti vo glavite na obicnite pa da ne se palat na EUropijackata idnina i otaniziranjeto......

DELIJA
02k_FebK, %12:%Feb
JA IMAM PREDOG
DA PRODAVAME SE STO IMAME I PO KAFANI PO ZABAVI KOJ PO STO E, INACE OTIDE SE FIRA :D:D:D:D:D

kojekoj
02k_FebK, %12:%Feb
Оваа емисија нема да ја пропуштам одвај чекам да се постави
и да ја гледам.

Но размислував за фамозниот датум кој скоро секаде се спомнува
21.12.2012, мене ми е поинтересен овој датум 12.12.2012 дека има
три 12-ки. Што мислите вие за тоа ?

мене па ми е интересен дадумов на емисијава :A имет јака нумерологија 8 море бесконечен муабет со бесконечен штембил стори Миленково, емисијава ке се памти и по 2012 иако веќе еднаш порано исто кај тебе Домакине Аристотел најави за ерата на Лавот кој од овие простори ќе се крене и ќе ја врати славата на Македонија, а ето и сега но сега поизџвакано ги отвори картите професорот... Браво мелем лезет информации за широки маси, големи столици, високи планини...

Sneki
02k_FebK, %12:%Feb
мене па ми е интересен дадумов на емисијава :A имет јака нумерологија 8 море бесконечен муабет со бесконечен штембил стори Миленково, емисијава ке се памти и по 2012 иако веќе еднаш порано исто кај тебе Домакине Аристотел најави за ерата на Лавот кој од овие простори ќе се крене и ќе ја врати славата на Македонија, а ето и сега но сега поизџвакано ги отвори картите професорот... Браво мелем лезет информации за широки маси, големи столици, високи планини...

Ја имам гледано предходната емисија со Тентов за 2012 и беше
многу, многу интересна, затоа одвај чекам и оваа да ја гледам :)

kojekoj
02k_FebK, %12:%Feb
demistificiranje na svetskata politika e sredstvo za postignuvanje poinakvi prioriteti vo glavite na obicnite pa da ne se palat na EUropijackata idnina i otaniziranjeto......
колку на Миленко не му ет гајле дали ќе крене на гледаност, јасно како ден е дека е гледан, ама дека апла сака да удри отворено по масоните тоа малку утре има масон и него да го направат или ќе мора отворено да стане анти-нсп и ете Лавот да се крене да почне православие да обединува, нато да растура, мамонизам да убива... абе најдобро ќе му биде свој медиум да отвори, макар и за стрипои, но во основа ваква емисија се прави од ќеиф така речи за канализиране и задоволуване на сопствени потреби, не дека целта му е со една емисија некого да оправи или описмени, туку попрво да го освежи, остај ти Миленко е стар вк, особено кога седи в студио со нескрстени нозе, прав панчо вила со се сите реденици од ***шум знаене зад себе, понекогаш подшкрипнуе но и то е чоечки http://www.youtube.com/watch?v=TFJZlXlrgPQ

kojekoj
02k_FebK, %12:%Feb
Ја имам гледано предходната емисија со Тентов за 2012 и беше
многу, многу интересна, затоа одвај чекам и оваа да ја гледам :)
и јас ја имав гледано, арно ама само тоа памтам од тогаш, се друго ми е аут од мозок или турено в некоја фиока во рбето, може апсорбирале се' то чакрите, арно ама чим ништо не излегват сигурно е пуштено на рециклиране...

kojekoj
02k_FebK, %13:%Feb
читам и гледам една противречност во репликиве, те Миленко описменуел, те за то не му било гајле, бреј колку чоек може да импровизира со зборојте, проштевајте за неконзистентноста во думанево, ако некому му пречи нека се жали кај револуционерните админи та нека кастрат за да ви биде попрегледно Ч)

kojekoj
02k_FebK, %13:%Feb
Sin mi se pofali od Arhangel!!! :D Mene mi e krivo ne pojdov...ta vaka na 40 i kusur da se poshutkam malku!!!

да не ти е криво, иако концертот екстра, сценографија таман, звуко чист но многу оптеретен така речи за сите да уживат и старо и младо, арно ама то доле в публика беше ко на метадон, дури рики ми делуваше ко на кокаин да е, чоекот неседна ни секунда, вода бе не се напи, а да имаше прилика бекстејџ да бидеш или уште поубо на то галерискио балкон да беше е то веќе и ќе ти вредеше особено што тајфава често не се собира, а ова може им беше и последно, незнам но како распалија си помислив море може се враќаат на сцена... http://www.youtube.com/watch?v=aBcOSxcA2oc

Serdar von Makedon
02k_FebK, %13:%Feb
lol, onaj debeliot na scena e Risto? (joke :))

inache, za zhal, eden od spinovite e deka ako sakash da si "cool", treba da se fiksash na nekoj nachin, pa mnogu nashi nadezhni mozoci se ispustija so razni drogi.

drug spin: znakot so rakata, koj demek e simbol na ljubovta, i/ili simbol na rock-ot (na 2:29 na videoto sho go postirashe) , e vsushnost simbolot na natemago (gjavolot)

kojekoj
02k_FebK, %14:%Feb
се има подуено од метадонот не дека јаде нешто особено, но добро бар не стонираше на сцена ко порано кога го гаѓаа со упалачи за да продолжи, знаеше бендот да заглаи едно 15 мин по песна додека чекаа да се прибере и на текстот да се сети skull абе не е ни тој крив што си го изгорел мозокот, ама греота што си има изгорено и душата... инаку да сатанизмот вака или онака е водилка во рокот па и хип хопот особено кај нускулот полн декаденција http://www.youtube.com/watch?v=g5ThsVMkMno

но доста ете ко мене луѓе иако свесни дека посреди цела оваа енергија имет црнила, просто си се осенуваат со крстот и се препуштаат појќе на мелозвучието, не дека може се согласуваат со пораките на поетот или пак со начинот на интерпретацијата арно ам ако те завози друштво на пијано негде, та ти и навистина да си против таа музика ќе наседнеш и иам да уживаш, просто кога ќе ти врзи некој уба машна има и да ја шеташ, додека не се удавиш или не ти текне дека треба да ја извадиш...

јас никогаш не сум сечел вени по музикава на застониранио, но морам да кажам дека на се концерти што сум ги чул дрмале јако она продукциски, а и музиката им е освежувачка во споредба со цел рок што го имаат истоварено тоа извиканите бендои во земјава, со исклучок на леб и сол и фолтин, штета заглаив на плоштад а пред се се залетав за фолтин, само освен муабет сонив не им чув форото...

kojekoj
02k_FebK, %14:%Feb
...ќе рече некој смешно, но верувајте знаејќи ја силата на симболизмот и колку е истиот моќен кога со енергија на рацете се пренесува, па дури и тоа било несвесно, не само што верувам туку и знам дека доста симболи оправаат но и заради доста крв се поплукува...

...затоа само просто прекрстете се откако ќе станете или пред да легнете и имате заштита, односно секој нека се осени со оној симбол кој му помага, но верувајте нема посилен од Крстот било тоа чоек се осенил себе или некој друг или нешто друго.... во принцип се работи за собиране на сите сили и вертикално и хоризонтално а во име на заштита или помош од Бога со што сите врзани работи се разврзуваат...

...и точно е порано рокот, рапот, регето... како музика проповедаа истуране потисната енергија против системот, некој начин филтер за репресираните да се искажат, додека денес саде само декаденција(ниски стасти), мамонизам(материјализам) и гордост(слава) т.е. строго само сладострастие, среброљубие и славољубие кои како такви во пакет истурени се најпогубни за душата...

kojekoj
02k_FebK, %15:%Feb
Were these rock legends prophetic? Or perhaps it's simply a fact that history has a way of repeating itself over time. You be the judge in this classic 1970s hit by "The Who" combined with imagery from the Obama presidency. Let's get on our knees and pray we don't get fooled again in 2012.

http://www.youtube.com/watch?v=z5DkwmrB4N4

kojekoj
02k_FebK, %15:%Feb
...со добра запршка од коктел информации има и те како се да исркаме, та сетне во недоглед да вадиме поуки од хипици бадијала, но ај додека не е прекасно...

http://www.youtube.com/watch?v=kqwmK_H0JcI

http://www.youtube.com/watch?v=5PFhsUWAmzY

kojekoj
02k_FebK, %15:%Feb
hahaha

http://www.youtube.com/watch?v=_RojRPQq2-Q

kojekoj
02k_FebK, %15:%Feb
и то

http://www.youtube.com/watch?v=2UT7wQeUNuY

планински земји што ни е гајле...

kojekoj
02k_FebK, %15:%Feb
...друго што ќе има 2012... дај некој нека извади нешто интересно, мене ми се оди тогаш рио на карневал, таман се ќе биде изулавено и во исчекуване на некаков крај, та скроз ке одлепат во раскошот претпоставувам она како демек може да ни е последен...

kojekoj
02k_FebK, %15:%Feb
...камо да расцветат некои вакви ултравиолетови фотоси предочи http://www.youtube.com/watch?v=FhiKDEv97Lo&feature=related сончеви бури да ни наполнат душа со плазма аурори http://www.youtube.com/watch?v=qIXs6Sh0DKs http://www.youtube.com/watch?v=qIXs6Sh0DKs

Red Stefan
02k_FebK, %17:%Feb
Оваа емисија нема да ја пропуштам одвај чекам да се постави
и да ја гледам.

Но размислував за фамозниот датум кој скоро секаде се спомнува
21.12.2012, мене ми е поинтересен овој датум 12.12.2012 дека има
три 12-ки. Што мислите вие за тоа ?
Мене поинтересен ми е 20.12.2012 (2012-2012), а и датумот од емисијата е интересен 11.02.2011 (1102-2011) повторно повторување на година само по обратен редослед:) .

Синоќа го гледав документарецот Nostradamus: 2012 интересен документарец ама немаше научници да објаснат што-како за Galactic Alignment бидејќи се сведува на тоа, последниот пат наводно предизвикало Ледено Доба (по мое мислење пологично е да биде обратно).

kojekoj
02k_FebK, %18:%Feb
прво нема да има никакво планетарно порамнуване во 2012 но ме интересира што подразбираш под планетарно порамнуване во однос на сонцето, како што, имаш кабает дека не е тоа видливо со голо око она кое буквалното порамнуване... ни јас немав кабает ама сите чекаат да ги видат планетите на хоризонтот во линија што и се случува но тоа порамнуване не никаков прав агол туку просто елипса... нејсе она вистинското порамнуване за нас не е видливо http://www.etsu.edu/physics/etsuobs/starprty/22099dgl/planalign.htm веке се случи 2000та и колку што се секавам ништо особено немаше, освен што наредната ете изби контролиран и измонтиран конфликт кај нас...

kojekoj
02k_FebK, %18:%Feb
мене ме интересира што ќе се случи доколку сватите дека можете да читате мисли, дека можете да минувате низ ѕидови, дека можете да смените канал без далечинско, дека можете да зборувате со растенија, дека можете да разговарате со Господ (зависи од телефонот, најдобар - умносрдечна молитва) итн. што сето ова го можете и сега и без да дојде сеопшто подигане на свеста, но дај Боже тоа да се случи скоро, иако Тесла веке прорекол "луѓето ќе ги поместат границите на свеста, та ќе биде возможно и комуникација со заминатите од овој свет" просто ние сами се ограничуваме, ние сами одлучуваме да не еволуираме, човештвото се дави во слепилото на декаденцијата, стравот и мрзливоста, па и јас кој ете знам да префрлам не сум ништо поарен а тек па некој кој воопшто и не го интересира духовоноста, а не па духовниот живот, особено заради ова ги презирам сдс, и тоа бидејки им ја ускратија можноста на децата и нивните старатели да имаат право на Веронаука... греота сите сме за жалене, место сега да користевме бар 15% од мозокот а бар 1% од волјата на срцето или да имавме Вера како што Вели Господ колку синапово зрно, И Планини Ќе Поместувавме...

DELIJA
02k_FebK, %18:%Feb
мене ме интересира што ќе се случи доколку сватите дека можете да читате мисли, дека можете да минувате низ ѕидови, дека можете да смените канал без далечинско, дека можете да зборувате со растенија, дека можете да разговарате со Господ (зависи од телефонот, најдобар - умносрдечна молитва) итн. што сето ова го можете и сега и без да дојде сеопшто подигане на свеста, но дај Боже тоа да се случи скоро, иако Тесла веке прорекол "луѓето ќе ги поместат границите на свеста, та ќе биде возможно и комуникација со заминатите од овој свет" просто ние сами се ограничуваме, ние сами одлучуваме да не еволуираме, човештвото се дави во слепилото на декаденцијата, стравот и мрзливоста, па и јас кој ете знам да префрлам не сум ништо поарен а тек па некој кој воопшто и не го интересира духовоноста, а не па духовниот живот, особено заради ова ги презирам сдс, и тоа бидејки им ја ускратија можноста на децата и нивните старатели да имаат право на Веронаука... греота сите сме за жалене, место сега да користевме бар 15% од мозокот а бар 1% од волјата на срцето или да имавме Вера како што Вели Господ колку синапово зрно, И Планини Ќе Поместувавме...
IZVINI
NE SUM GLUP ALI BRATE MOZES LI DA KAZES STO SAKAS ALKO POSKRATENO
VERUJ MI NAJISKRENO TI KAZUVAM
NE GA TUPI TOLKO :D:D:D;)

Kornelia
02k_FebK, %19:%Feb
Koje koj....druze .......jas uzivam da te citam !!!

lozanoska
02k_FebK, %19:%Feb
Вистинско задоволство кога ќе наидеш на некој што има што да каже ... башка фино срочено !!!

Serdar von Makedon
02k_FebK, %20:%Feb
kakvi 15 % be kojekoj :)

pa nie sho sme donekade "popametni" koristime 3,4, aj neka se 5 % od kapacitetot na mozokot

a nekoi ni do 1 % ne stigaat...

i kjuti, ostaj ziti se , ne e evropejcki i natoistichki da si za veronauka, to samo onie prostite ko nas go sakat...

demek nie zaslepeni od religijata, a tie modernite se so ochi otvoreni, gledat se i seshto... (vaka se odnesuvaat povekjeto glupoisti - ateisti od tipot na fem *****kata gerila Irena kako i beshe prezimeto nekako servilno... )

more samo kjotek gledam jas e majkata...

Ернесто
02k_FebK, %21:%Feb
kakvi 15 % be kojekoj :)

pa nie sho sme donekade "popametni" koristime 3,4, aj neka se 5 % od kapacitetot na mozokot

a nekoi ni do 1 % ne stigaat...

i kjuti, ostaj ziti se , ne e evropejcki i natoistichki da si za veronauka, to samo onie prostite ko nas go sakat...

demek nie zaslepeni od religijata, a tie modernite se so ochi otvoreni, gledat se i seshto... (vaka se odnesuvaat povekjeto glupoisti - ateisti od tipot na fem *****kata gerila Irena kako i beshe prezimeto nekako servilno... )

more samo kjotek gledam jas e majkata...

А бе друже, еве и јас сум атеист и сега тоа ме прави помалку вреден од некого??? Или морам да имам глобално мислење, така како сите, да немам право на избор??? Да не мислам со своја глава и да одлучувам дали ќе верувам во нешто или не???

Serdar von Makedon
02k_FebK, %21:%Feb
Ernesto, nemoj drug pat da se sporedish so fem gerila (i slichni :))

ako ne ti e poznata taa spodoba, ushte poarno ;)

A-teist (nekoj sho ne veruva vo nadprirodno, odnosno ne veruva vo postoenjeto na Bog) ne e isto so glupoist ateist i uz toa anti makedonski raspolozhena lezbejska ***va :)

Si napravil blogovi i forumi za da ne ubeduvash deka homoseksualnosta e trend, a heteroseksualnite se zaostanati?
Si napravil blogovi i forumi za da ni kazhish na nas prostite Makedonci deka nie sme glupi zato sho mislime deka sme Makedonci, a vsushnost sme vulgarni servoidi so govornata manata?

Makedon1
02k_FebK, %21:%Feb
А бе друже, еве и јас сум атеист и сега тоа ме прави помалку вреден од некого??? Или морам да имам глобално мислење, така како сите, да немам право на избор??? Да не мислам со своја глава и да одлучувам дали ќе верувам во нешто или не???
Секој има право да се определи за тоа што сака.

Туку кажи Ернесто кога ке биде емисијата од петокот со Тентов. Благодарам.

Ернесто
02k_FebK, %21:%Feb
A-teist (nekoj sho ne veruva vo nadprirodno, odnosno ne veruva vo postoenjeto na Bog) ne e isto so glupoist ateist i uz toa anti makedonski raspolozhena lezbejska ***va :)

Si napravil blogovi i forumi za da ne ubeduvash deka homoseksualnosta e trend, a heteroseksualnite se zaostanati?
Si napravil blogovi i forumi za da ni kazhish na nas prostite Makedonci deka nie sme glupi zato sho mislime deka sme Makedonci, a vsushnost sme vulgarni servoidi so govornata manata?

Во ред е, моја грешка, само сакав да реплицирам на тоа атеист, дотичните личности не ги знам, а од ова подолу бога да чува:D

Ернесто
02k_FebK, %21:%Feb
Секој има право да се определи за тоа што сака.

Туку кажи Ернесто кога ке биде емисијата од петокот со Тентов. Благодарам.
Најдоцна утре а можеби и вечерва ако не заспија додека да се качи на нет. Денес убаво времето па малку се шетав со фамилијата и не стигнав да ја средам. Извинување од мене до сите кои ја чекате:)

CRASH
02k_FebK, %00:%Feb
Миленко, во врска со најновите случувања со црквата на калето. Дај те молам превземи нешто, организирај не, не оставај деца да гинат вака. Македонецот е силен и има силна волја само треба добра организација. Паметам на собирот на плоштад за името, прекрасно беше, обединети бевме сите. Те повикувам да направиш еден собир добро организиран да си го вратиме достоинството. Македонците немаат друга држава, албанците имаат уште две. Ако неможеме да изградиме една црква и да треба да бараме согласност од нив покрај толку диво изградени џамии стварно не заслужуваме ни држава ни име ни ништо.

Senna
02k_FebK, %00:%Feb
Да имаше опција лајк, ќе ти стиснев другарче! Ова треба да го организира некој кој има големо медиумско влијание, а не некој како мене, Еди, Алекс ... Само така се гарантира бројка од +30.000 посетеност, инаку пиши пропао!

Milenko Nedelkovski
02k_FebK, %06:%Feb
Па, јас сум во душа анархист.

Да сум сигурен во искреноста на ова што се случува, би се залагал за “крајно решение“ - еднаш за секогаш.

Ама, во овие монети не сум сигурен кој, каква и за кого игра улога.
Премногу е ова од никаде изникнато како инцидент, премногу има паљевина од страна на Филипини и нејзините службеници, премногу има луѓе што сакаат на ситно да ушиќарат.
не би сакал да сум ничија маша.

Kornelia
02k_FebK, %08:%Feb
Па, јас сум во душа анархист.

Да сум сигурен во искреноста на ова што се случува, би се залагал за “крајно решение“ - еднаш за секогаш.

Ама, во овие монети не сум сигурен кој, каква и за кого игра улога.
Премногу е ова од никаде изникнато како инцидент, премногу има паљевина од страна на Филипини и нејзините службеници, премногу има луѓе што сакаат на ситно да ушиќарат.
не би сакал да сум ничија маша.

Like * 1000000= epten mnogu Like!!

Kornelia
02k_FebK, %08:%Feb
Миленко, во врска со најновите случувања со црквата на калето. Дај те молам превземи нешто, организирај не, не оставај деца да гинат вака. Македонецот е силен и има силна волја само треба добра организација. Паметам на собирот на плоштад за името, прекрасно беше, обединети бевме сите. Те повикувам да направиш еден собир добро организиран да си го вратиме достоинството. Македонците немаат друга држава, албанците имаат уште две. Ако неможеме да изградиме една црква и да треба да бараме согласност од нив покрај толку диво изградени џамии стварно не заслужуваме ни држава ни име ни ништо.

I tebe like za porivot i gordosta i cuvstvata i patriotizmot ....ama ne e sega momentot....ke se dolee samo maslo na ogin i ke odrabotime taka za dushmanite na MK!!

marica
02k_FebK, %10:%Feb
kaj da go stavam ova nemozam da baram aj premestetego !
http://www.org.mk/vesti/?id=2054650&t=/NLO%20vo%20Sveti%20Nikole

DELIJA
02k_FebK, %10:%Feb
delijo ako ne ga tupes ke ti go tupat, pa sk vidi ti sto je bolje, i ne se diraj, да не те гибнам или ти острижам брада по грешка ...
ne svativ dobro uste sum sanit

DELIJA
02k_FebK, %10:%Feb
A VCERA BEV U ELEMENT I AKO SUM NEKOGO UVREDIL
ZAO MI E STVARNO

DELIJA
02k_FebK, %11:%Feb
...бреј 2д, па вчера елеменат ти је био бре делијо у 3д, ск што је суета мораш да пуштиш контра запршка а... уживане е да пушташ вода, проблем е кога се горат луѓе ниско доле в диско, сред подиум...

PISI BRATE NASINSKI NISTO NE TE KONTAM :D:D:D:D:D OCIGLEDNO NE SAM SE OTREZNIJA:D:D:D:D:D

DELIJA
02k_FebK, %11:%Feb
...елај у скотје ќе ме разбереш има ептен убаи вина на то плоштадо, та и да мрморам има да ме чуеш... досега најлудо организирана улична манифестација, декор бали сено, големи кафези ложници, пајтон муабети, шанкои полни вино убаи берби, мезе сирена, скари, мексички работи, музики па то веке два дена неможам да се приберам каков целодневен спектакл... капак уште и досеа немаше ама баш ич гужва, абе да ти е кеиф да дрмаш... ама денес излеа ке биде тутма http://www.mmm.com.mk/?ItemID=30EBBC2089AB014A8684883322D04346

FALA AMA SAMO DOMASNA I PIVO KONZUMIRAM, DODEKA PIEV VINO SE ZABORAVAV:D:D:D
ZNAES ONAA
JEL SAM POSLA IL SAM DOSLA :D:D:D
PA BATALIV PIVO NE ME UBIJA KAO VINO

DELIJA
02k_FebK, %11:%Feb
I MORA DA E POFALAM, NE SEBE NEGO VELES JA KOGA VIDAM NASMEJAN PERSONAL I PUNA KAFANA EPTEN MI E SVE PO KEF.

DELIJA
02k_FebK, %12:%Feb
...tesko na onoj Makedonec sto ne pie Vino, rakija e za dezinfekcija i jacane ego, vino ti e za srce da otvoris bez se ostanato otrovi da isturis, vino ti e melem i za depresija i za veselba, vino ti e lezet na dusa Airlija Vistina...

JA SAM SRBIN :D:D:D:D:D:D

Eddie_Rebel
02k_FebK, %13:%Feb
Браво, интересна тема.

Неодамна тато ми раскажа една вистинска приказна за крајот на светот што пред речиси пола век луѓето мислеле дека ќе дојде, ќе ја раскажам деновиве.

Еве ја:

Во селото кадешто како дете живеел татко ми, едно од соседните семејствата почнало да тврди дека доаѓа крајот на светот и дека целото човештво ќе исчезне. Зошто така мислеле кој да знае? Било тоа во шеесетите години на минатиот век, па можеби има поврзаност со катастрофалниот земјотрес во Скопје. Не се работело за нешто со што сеирџиски сакале да ги плашат соселаните. Тие искрено верувале дека крајот на светот е близу. Како резултат на нивното убедување решиле барем последните денови да ги проживеат кралски. Во тек од неколку седмици ги заклале и изеле сите домашни животни, го испиле сето вино и ги изеле залихите од зимницата. Тие неколку недели ги поминале во константно гоштевање и безделничење. Јаделе и повеќе одошто им се јадело. Арно ама јадењето и пиењето се потрошиле, а светот и понатаму си бил ист и на истото место кадешто бил и претходно.

Не знам дали биле среќни или пак тажни откако осознале дека нивното верување за крајот на светот било безпричинско. Останале живи, ама и без храна.

Justice for all
02k_FebK, %14:%Feb
Миленко, во врска со најновите случувања со црквата на калето. Дај те молам превземи нешто, организирај не, не оставај деца да гинат вака. Македонецот е силен и има силна волја само треба добра организација. Паметам на собирот на плоштад за името, прекрасно беше, обединети бевме сите. Те повикувам да направиш еден собир добро организиран да си го вратиме достоинството. Македонците немаат друга држава, албанците имаат уште две. Ако неможеме да изградиме една црква и да треба да бараме согласност од нив покрај толку диво изградени џамии стварно не заслужуваме ни држава ни име ни ништо.

Многу е лесно некој да се прави храбар и да организира протест против Грција од којшато немаш никаква животна опасност;).Кај беа истите тие патриоти вчера кајшто се бодеа Македонци со ножеви?Или патриотизам е да правиш дебилни блогови „Germany say Macedonia“;)

Kornelia
02k_FebK, %17:%Feb
Многу е лесно некој да се прави храбар и да организира протест против Грција од којшато немаш никаква животна опасност;).Кај беа истите тие патриоти вчера кајшто се бодеа Македонци со ножеви?Или патриотизам е да правиш дебилни блогови „Germany say Macedonia“;)

Ona shto e za tebe debilno za mnozinstvoto ovde i nadvor od ovde e civilizirano,kulturno, patriotski i pametno!!

Ti sho praish sho okolinata ne go smeta za debilno?!

Ovde na primer za debil si tretiran u 98% slucai!!!

Ili ti samiot na sebe si si ubav i pameten?!

Ili sho bi rekol Serdar ....tebe po sho ke te pamtat ko ke umresh ,osven po debilnost?! Ili ko ke umresh za sekogash ke si umresh!!?

p,s Serdar mnogu jako ova ....nemoem da se vozdrzam!!!

AlexTheGreat
02k_FebK, %18:%Feb
Корнелија батали овие двајца идиоти не се заслужни за внимание и коментар.
Овие немаат свое мислење нити се способни за нормална дискусија, цело време едно исто повторуваат и знаат дека треба да провоцираат, безразлика дали некој го зема за нормално нивното мислење или не.
Игнорирањето на ваквите е најдобро решение.

Justice for all
02k_FebK, %18:%Feb
Ona shto e za tebe debilno za mnozinstvoto ovde i nadvor od ovde e civilizirano,kulturno, patriotski i pametno!!

Ti sho praish sho okolinata ne go smeta za debilno?!

Ovde na primer za debil si tretiran u 98% slucai!!!

Ili ti samiot na sebe si si ubav i pameten?!

Ili sho bi rekol Serdar ....tebe po sho ke te pamtat ko ke umresh ,osven po debilnost?! Ili ko ke umresh za sekogash ke si umresh!!?

p,s Serdar mnogu jako ova ....nemoem da se vozdrzam!!!

Значи за тебе е патриот е оној као што си ти лепач на плакати:) и што глуми лудило преку форуми!Гоце Делчев татковината ја бранел со пиштол,а не со форум мила Корнелиа;)Албанците ја исчистија Западна Македонија,Македонците продадоа се што можеше да се продаде,а ти и понатака оди лепи плакати на луѓе со говорна мана.

Serdar von Makedon
02k_FebK, %18:%Feb
poarno ke se druzham so lugje so govorna mana, bez razlika na etnichka i verska pripadnost, nego da se druzham so ligushi :)

Goce Delchev mnogu pokje storil so svoite uMni dUMi nego so svojata Manlihera.

ama ligush i anti-Makedonec ne mozhi da go znae i svati toa :)

Serdar von Makedon
02k_FebK, %18:%Feb
i da, Alex e vo pravo, ignoriranje...

mozham da namestam nekako da ne gi gledam voopshto postovite na odredeni chlenovi?

AlexTheGreat
02k_FebK, %18:%Feb
i da, Alex e vo pravo, ignoriranje...

mozham da namestam nekako da ne gi gledam voopshto postovite na odredeni chlenovi?


Секако.
Оди во User CP>Edit Ignore List
Tаму ги додаваш овие троловиве и мирна ти е главата.

Serdar von Makedon
02k_FebK, %18:%Feb
Секако.
Оди во User CP>Edit Ignore List
Tаму ги додаваш овие троловиве и мирна ти е главата.

faljiminderit :D

Ignore List

* Justice for all
* Mario Puzo

Red Stefan
02k_FebK, %18:%Feb
прво нема да има никакво планетарно порамнуване во 2012 но ме интересира што подразбираш под планетарно порамнуване во однос на сонцето, како што, имаш кабает дека не е тоа видливо со голо око она кое буквалното порамнуване... ни јас немав кабает ама сите чекаат да ги видат планетите на хоризонтот во линија што и се случува но тоа порамнуване не никаков прав агол туку просто елипса... нејсе она вистинското порамнуване за нас не е видливо http://www.etsu.edu/physics/etsuobs/starprty/22099dgl/planalign.htm веке се случи 2000та и колку што се секавам ништо особено немаше, освен што наредната ете изби контролиран и измонтиран конфликт кај нас...
Воопшто не спомнав Планетарно порамнување, туку Галактичко кое се појавува на 25800 години, за што се работи го допираме центарот на Галактичкиот диск во момент на затемнување што би значело дека ќе има фасцинантна глетка и да не случи ништо верувам дека ќе биде убаво да се види ако е чисто небото.
Единствено нешто што мене загрижува е допирот со енергијата која ја исфрла црната дупка од центарот на Млечниот Пат.

Mario Puzo
02k_FebK, %18:%Feb
faljiminderit :D

Ignore List

* Justice for all
* Mario Puzo

You too dete begalce ;)

Mario Puzo
02k_FebK, %18:%Feb
Овие немаат свое мислење нити се способни за нормална дискусија, цело време едно исто повторуваат и знаат дека треба да провоцираат,

Ова сам себе се опишуваш??? :D

Kornelia
02k_FebK, %18:%Feb
Значи за тебе е патриот е оној као што си ти лепач на плакати:) и што глуми лудило преку форуми!Гоце Делчев татковината ја бранел со пиштол,а не со форум мила Корнелиа;)Албанците ја исчистија Западна Македонија,Македонците продадоа се што можеше да се продаде,а ти и понатака оди лепи плакати на луѓе со говорна мана.

Ej...koga veke spomna......aj doj so mene utre da mi nosish kanticeto so lepak i to rolnite ....ke si go izvalkam suknjiceto!

kojekoj
02k_FebK, %19:%Feb
Воопшто не спомнав Планетарно порамнување, туку Галактичко кое се појавува на 25800 години, за што се работи го допираме центарот на Галактичкиот диск во момент на затемнување што би значело дека ќе има фасцинантна глетка и да не случи ништо верувам дека ќе биде убаво да се види ако е чисто небото.
Единствено нешто што мене загрижува е допирот со енергијата која ја исфрла црната дупка од центарот на Млечниот Пат.

...видиш рефлексно реагирам на планетарно, со оглед дека и тоа ми е познато, а за ова се гледа колку не ме интересира муабетов со календарот, ова ти е бре каша со паникиве и небулозното припотресуване на луѓе, а капак и вакви мирудии, их саде фали уште и мерлин монро да запее... што да кажам, поентата ми беше дека без разлика на се, светот пак ќе продолжи да функционира, човеци пак ќе си има, а ние пак ќе крши ме клечки тука и тоа е тоа, да сме живи и здрави од вакви муабети немаме кабает... евентуално да ме боли глава што диоксин се продава на ангро во се од перници до батаци, или гмо од патлиџан до спортски препарати, што од што полудо и полудо... просто неможеш ни да помислиш наа духохвност ако не се храниш здраво ем натуралистички, неможеш ни молитва по руче да кажеш од што јаденето било премрсно или преобемно, и тоа е истото она јадене пред десет год што не ми претставувало тегоба а ете денес заради дополнително квалитетното посолуване хемии и конзерванси ете го мака ми е и да помислам да јадам нешто од град...

нејсе ај објаснете што треба или би ожело да се случи теоретски според ова теорииве на млака вода доколку ваква или онаква појава има во космосот, ама ич не ми се чита книги на оваа тема ама би чул нешто изчвакано или спакувано, налик критика, ете моит и чисто од астро-физички аспект...

~

а за настаните што да кажам кој мисли дека патриоти само дремат 24/7 пред скајп и тв чекајки прилика да истрчаат на улица тој ама ептен се излажал во математиката, ако е така ниеден Македонец не е храбар бидејки ете не дежурал каде некому му дошло дека треба, и јас сум за протест но народов не научи да се самоорганизира што не е случај и со другите народи во Македонија, не дека тие се вишок напртив тие се и треба да ни се коректор на нашио преопуштен менталитет, но тие не треба даги сватиме како крвни душмани него најнапред треба со сите од нив да имаме капацитет да седнеме на маса, јавна дебата, испитувана на јавно мислене... бреј све дилајли, па тоа невладините кај нас место да организираат некоја трибина се нешто за летни кампои мислат, се нешто чекаат друг да ги викне, се нешто ако има државен интервенционизам се будат, абе се сиктер по шумски јагоди... јас прв ке одам да ја бранам честа на Македонија доколку тоа и навистина треба но бидејки си се судрил со исфрустрирано-неинформирани денгуби, што друго да правиш него ете да ги подржиш или осудиш, во секој случај доколку имаше покана стигната до мене или пак бев однапред информиран за спонтаниот контрапротест на нашите Комити сигурно и ке излезев во подршка тоа е најмалку што ке
направев...

Ернесто
02k_FebK, %19:%Feb
2 0 1 2 !............11.02.2011......http://milenko.com.mk/sliki%20i%20baneri%20od%202009%20godina/20122.jpg (http://blip.tv/file/4765013?filename=Ernesto979-MilenkoNedelkovskiShowPropastaNaSvetot11022011158. wmv)

lozanoska
02k_FebK, %19:%Feb
Фала Ернесто само Влајко галиба го заборави .
@којекој друже , гледам имаш мерак за читање :) . Ако сакаш прати ми го твојот мејл на пп .

Red Stefan
02k_FebK, %19:%Feb
2 0 1 2 !............11.02.2011......http://milenko.com.mk/sliki%20i%20baneri%20od%202009%20godina/20122.jpg (http://blip.tv/file/4765013?filename=Ernesto979-MilenkoNedelkovskiShowPropastaNaSvetot11022011158. wmv)
Мерси:D:D:D Ерн!

Емисијава со винце убаво ќе легне.

AlexTheGreat
02k_FebK, %20:%Feb
faljiminderit :D

Ignore List

* Justice for all
* Mario Puzo

Тууу бе а добив одговор дека само мене ми биле трн в око.
А досега се зарчка со тебе, Корнелија, кења против иницијативите од Еди, со македон4е се зафати... кој е следен?

makedon4e.
02k_FebK, %20:%Feb
Кој е за лечење комплекси нека побара помош преку е маил од Justice for all и Mario Puzo,тие се експерти за лечење комплекси преку форуми,па повелете.

П.С.Тука може да асистира и kojekoj.

Senna
02k_FebK, %20:%Feb
Фала Ернесто само Влајко галиба го заборави .
@којекој друже , гледам имаш мерак за читање :) . Ако сакаш прати ми го твојот мејл на пп .

Ако имаш некој добар материјал како оној со Clima Problem, препрати нешто и кај мене :)

kojekoj
02k_FebK, %20:%Feb
najverojatno uste eden ***sluz a Alex, tu i nie sme se zakacile pa i sekoj pa pak nisto, ova mora da e sumlivo, ama bolno e da se inaetis nisko ili da maltretiras narod, za site spameri dobra etiketa 2012...

kojekoj
02k_FebK, %20:%Feb
П.С.Тука може да асистира и kojekoj.
si izleciv ja se komplikuvani gurabii, epten teram seir i gledam da se ispukam mesto da posolam muabet za razonoda ili praznilo, eh sto ti e zivot mesto vo bokserska vreka sega drmame vo teneke...

lozanoska
02k_FebK, %21:%Feb
Ако имаш некој добар материјал како оној со Clima Problem, препрати нешто и кај мене :)
Не се секирај ;) на листа си ми :) .

AlexTheGreat
02k_FebK, %22:%Feb
najverojatno uste eden ***sluz a Alex, tu i nie sme se zakacile pa i sekoj pa pak nisto, ova mora da e sumlivo, ama bolno e da se inaetis nisko ili da maltretiras narod, za site spameri dobra etiketa 2012...

Затоа е форум за различни мислења, секој со секого се контрал на некоја тема. Али намерно да се закачаш со 4-5мина, да кењаш против сопствената нација, да се исмеваш на сопствениот народ, да удираш со глава во ѕид, да изиграваш трол, да провоцираш насекаде и да ја носиш секоја тема во друга насока не бива. Тоа го можат само овие два трола и тоа едниот 5 пати баниран сменил 5 ника а другиот којзнае.

Штом надлежните не реагираат најдобро решение е да се стават на игнор.

Mario Puzo
02k_FebK, %23:%Feb
Кој е за лечење комплекси нека побара помош преку е маил од Justice for all и Mario Puzo,тие се експерти за лечење комплекси преку форуми,па повелете.

П.С.Тука може да асистира и kojekoj.

Секој човек има по некој комплекс, ама ако се премногу кај еден човек тогаш не е на арно...Ако сака некој да си излечи мора сам да си помогне никој нема толкава моќ да му ги излечи како самиот на себе :)

Поздрав друже, постот твој ќе го сфатам како добронамерен ;)

Senna
02k_FebK, %23:%Feb
Затоа е форум за различни мислења, секој со секого се контрал на некоја тема. Али намерно да се закачаш со 4-5мина, да кењаш против сопствената нација, да се исмеваш на сопствениот народ, да удираш со глава во ѕид, да изиграваш трол, да провоцираш насекаде и да ја носиш секоја тема во друга насока не бива. Тоа го можат само овие два трола и тоа едниот 5 пати баниран сменил 5 ника а другиот којзнае.

Штом надлежните не реагираат најдобро решение е да се стават на игнор.

Ама тие таквите на моменти ептен знаат да расположат со нивните глупости. :D:D Ко луд се имам смеено на еден пост пред едно месец дена, не ми текнува сега точно што беше. :D:D

Mario Puzo
02k_FebK, %23:%Feb
Тууу бе а добив одговор дека само мене ми биле трн в око.
А досега се зарчка со тебе, Корнелија, кења против иницијативите од Еди, со македон4е се зафати... кој е следен?

со Корни односот ти не можеш да го сфатиш премногу е комплексно за тебе, премногу урбано за твојата средина ;) Не ги спорам иницијативите на Еди туку нечии други очигледно слабо конташ меѓу редови, со македонче беше зезање чак ни он не сфати сериозно, така да останавте само ти и Дестан, а пошто многу до сега Ве отерале кај што не треба не се проблем ако сте само вие :D

Поздрав Лепи :)

AlexTheGreat
02k_FebK, %23:%Feb
Ама тие таквите на моменти ептен знаат да расположат со нивните глупости. :D:D Ко луд се имам смеено на еден пост пред едно месец дена, не ми текнува сега точно што беше. :D:D

Ги бива за дворски шутеви нели

Senna
02k_FebK, %23:%Feb
Ги бива за дворски шутеви нели

Ауффф ите како! :D:D:D

Senna
02k_FebK, %23:%Feb
Ги бива за дворски шутеви нели

Уствари не знам на каков народ ќе налетаат. Овде на форумов очигледно е дека не им пали зашто дефинитивно налетаа на кинески зид, добро поткрепени персони со теорија и неможат да ни продаваат ефтини приказни од нечија партиска кујна. Можат да лажат пензионери наму, ама и тие више полека рецка не им маваат.

AlexTheGreat
02k_FebK, %00:%Feb
Уствари не знам на каков народ ќе налетаат. Овде на форумов очигледно е дека не им пали зашто дефинитивно налетаа на кинески зид, добро поткрепени персони со теорија и неможат да ни продаваат ефтини приказни од нечија партиска кујна. Можат да лажат пензионери наму, ама и тие више полека рецка не им маваат.

Kaко бе не има една личност се ложи на нивните постови :D

Овие никаде не ги примаат затоа вака мора зад никот скриени да изнесуваат свои теории кои ни дома не сакаат да им ги слушаат. Бидејќи се отфрлени од околината ова им е единствена можност да се умешаат во народ.

Senna
02k_FebK, %00:%Feb
Kaко бе не има една личност се ложи на нивните постови :D

Овие никаде не ги примаат затоа вака мора зад никот скриени да изнесуваат свои теории кои ни дома не сакаат да им ги слушаат. Бидејќи се отфрлени од околината ова им е единствена можност да се умешаат во народ.

Па нормално дека ќе се сложуваат, па од оној истиот буџет на плавите примаат хонорари за тоа. :D

Форумите се преплавени од такви како нив,или пак се тие истите, барем на оние 2-3 форуми каде што јас сум активен. И шиптари има, е тие се посебно радикално настроени.

Bla Bla
02k_FebK, %03:%Feb
Pametnte zboruvaat za idei.
Polu-pametnite za nastani.
Prostite zboruvaat za ludje.
Pa, da udrime na idei. Ke bide popametno.

lozanoska
02k_FebK, %07:%Feb
Pametnte zboruvaat za idei.
Polu-pametnite za nastani.
Prostite zboruvaat za ludje.
Pa, da udrime na idei. Ke bide popametno.
Ајде распали ;) ... нестрпливо чекаме :)

kojekoj
02k_FebK, %11:%Feb
...ооооо како на путер, како ги таманите тоа 2012ките море кеиф чоек да чита, незнаеш што е потокму, чоек да ги тамани или да ги забораи...

туку што е работа со 2012 какво ке биде времево, што берби ке наталожат ова винарииве, ке биде посебна година по шишината во иднина... штембил на етикета со печато од говрлево и ето светски бренд...

Kornelia
02k_FebK, %13:%Feb
Ete zoshto ke doe potop na svetot!!!!!

Samo za luge se zboruva!!!

lozanoska
02k_FebK, %19:%Feb
Извинете ... овде се водеше дискусијата , па тука и го постирам .

вторник, 15 февруари 2011

17:26 Артан Груби суспендиран од работа во Холандската амбасада
Хаг, 15 февруари 2011 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Холандија спровело истрага во врска со учеството на Артан Груби вработен во холандската амбасада во Скопје во неделниот инцидент на тврдината Кале во Скопје .

Mario Puzo
02k_FebK, %19:%Feb
Извинете ... овде се водеше дискусијата , па тука и го постирам .

вторник, 15 февруари 2011

17:26 Артан Груби суспендиран од работа во Холандската амбасада
Хаг, 15 февруари 2011 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Холандија спровело истрага во врска со учеството на Артан Груби вработен во холандската амбасада во Скопје во неделниот инцидент на тврдината Кале во Скопје .


И што ако, ништо не направиле, го суспендирале не го отпуштиле ќе му дадат одмор да се смири малку ситуацијата и ќе го вратат пак назад... Кога ќе видам вест дека е избркан не суспендиран тогаш ќе се радувам!!!

П.С. Немојте многу да им верувате на Холанѓаните тие на 500м стоеа од масакрот во Сребреница каде се колеа неколку илјади луѓе и мирно си фаќаа сеир па после се правеа мутави дека не знаеле па за една тепачка ќе се секираат :(

Kornelia
02k_FebK, %19:%Feb
Извинете ... овде се водеше дискусијата , па тука и го постирам .

вторник, 15 февруари 2011

17:26 Артан Груби суспендиран од работа во Холандската амбасада
Хаг, 15 февруари 2011 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Холандија спровело истрага во врска со учеството на Артан Груби вработен во холандската амбасада во Скопје во неделниот инцидент на тврдината Кале во Скопје .


hahaha...ne veruvajte vo vakvi raboti.....toj ima zoshto, takov kakov e nepismen, e vraboten tamu ko spovetnik.......zadacata sega ke ja izvrshuva od nekoja druga ambasada/misija i sl.......samo treba da se nae nekoj novinar i da go prati razvojot u kariera na ovoj "jak decko"

Kornelia
02k_FebK, %19:%Feb
И што ако, ништо не направиле, го суспендирале не го отпуштиле ќе му дадат одмор да се смири малку ситуацијата и ќе го вратат пак назад... Кога ќе видам вест дека е избркан не суспендиран тогаш ќе се радувам!!!

П.С. Немојте многу да им верувате на Холанѓаните тие на 500м стоеа од масакрот во Сребреница каде се колеа неколку илјади луѓе и мирно си фаќаа сеир па после се правеа мутави дека не знаеле па за една тепачка ќе се секираат :(

Abe od peer videl li nekoj arno?! sem modnata imdustrija!!!

Mario Puzo
02k_FebK, %19:%Feb
Корни мило ми е што конечно по некое прашање да сме на иста линија :D

lozanoska
02k_FebK, %20:%Feb
hahaha...ne veruvajte vo vakvi raboti.....toj ima zoshto, takov kakov e nepismen, e vraboten tamu ko spovetnik.......zadacata sega ke ja izvrshuva od nekoja druga ambasada/misija i sl.......samo treba da se nae nekoj novinar i da go prati razvojot u kariera na ovoj "jak decko"

Досега некој му ја пратеше кариерата ... не новинар ... веројатно и од сега!

Kornelia
02k_FebK, %20:%Feb
Корни мило ми е што конечно по некое прашање да сме на иста линија :D


Ke te probratim i politicki i kulturno....kaj i da e!!!:D Posho sramota Skopsko od centar da paga na finti na ona bitangine od Bihacka!!

Inace moze i Koni....milo mi e!!!

Kornelia
02k_FebK, %20:%Feb
Досега некој му ја пратеше кариерата ... не новинар ... веројатно и од сега!


ma glejte be sea samo kade ke go smestat za dobro obavljeni zadatak!!!

Senna
02k_FebK, %20:%Feb
Да сум доволно луд и ненормален како нив, би го сачекал со фантомка у негово маало доцна навечер и би го претепал хоспитализација. После 1 месец пак. И после 2 недели пак. 3 пати хоспитализиран за 2 месеци. Ако му текне уште еднаш на човек да крене нешто што е потешко од пенкало јас Сена да не се викам. :D:D

Serdar von Makedon
02k_FebK, %20:%Feb
hahaha...ne veruvajte vo vakvi raboti.....toj ima zoshto, takov kakov e nepismen, e vraboten tamu ko spovetnik.......zadacata sega ke ja izvrshuva od nekoja druga ambasada/misija i sl.......samo treba da se nae nekoj novinar i da go prati razvojot u kariera na ovoj "jak decko"

na videoto tolku ubavo se gleda deka grubiot grubi e vsushnost bez jajca i pichka vo dushata :)

bez nikakva namera da omalovazham zenskiot polov organ, se razbirame sho sakam da kazham :)

inache, da, vo pravo si. za da ne padni ushte pogolem sram sho praj takov ebiveter na takva funkcija, demek nema da mu prodolzhat dogovor.

ma lolchina :D

oti ne smesta brkanje, oti ne osuda na shiptarskiot vandalizam?

bez razlika koj i so kakva cel ig organiziral tie decata da odat na kale (Makedoncite), to sho shiptarite go napraja, e sramen i strashen chin, i bi trebalo krivichno da se gonat i zatvorat site koi na videoto se snimeni kako upotrebuvaat nasilstvo.

Mario Puzo
02k_FebK, %20:%Feb
Ke te probratim i politicki i kulturno....kaj i da e!!!:D Posho sramota Skopsko od centar da paga na finti na ona bitangine od Bihacka!!

Inace moze i Koni....milo mi e!!!

E Кони не може политички затоа што јас припаѓам припаѓам партиски на никој пошто секаде се битанги, тоа е она што ми смета ако не си вмро тогаш си сдс и обратно!!!А каде опцијата ни едните ни другите?

А за културно ќе видиме во понатамошните дискусии, јас сум отворен за соработка :) Само делуј поопшто за да можат и овие со излупени ташаци што бараат помош на форум да научат нешто :)

Red Stefan
02k_FebK, %20:%Feb
David Icke малку подолго

http://www.youtube.com/watch?v=e7WTxb-Oe7s

Kornelia
02k_FebK, %20:%Feb
Ne be toj film ne go gleame.......ova beshe zlouptrebena verskata razlicnost(meguverski konflikt) a ne etnickata......posho taa crkva od 12 vek mozda nekoj Albanec hristijanin ja prael......togash nemalo muslimani ovde!!

Sea treba da gi razbudi me Albancite katolici malku!!! nekako!!

Eve go Hawki se uplashi go nema.....liceshe ko nego da mu se nafrlifme...pa ceka da se smirime valjda!!

Kornelia
02k_FebK, %20:%Feb
E Кони не може политички затоа што јас припаѓам припаѓам партиски на никој пошто секаде се битанги, тоа е она што ми смета ако не си вмро тогаш си сдс и обратно!!!А каде опцијата ни едните ни другите?

А за културно ќе видиме во понатамошните дискусии, јас сум отворен за соработка :) Само делуј поопшто за да можат и овие со излупени ташаци што бараат помош на форум да научат нешто :)

Nemoj be mene ova da mi go prodavash!!!

lozanoska
02k_FebK, %20:%Feb
na videoto tolku ubavo se gleda deka grubiot grubi e vsushnost bez jajca i pichka vo dushata :)

bez nikakva namera da omalovazham zenskiot polov organ, se razbirame sho sakam da kazham :)

inache, da, vo pravo si. za da ne padni ushte pogolem sram sho praj takov ebiveter na takva funkcija, demek nema da mu prodolzhat dogovor.

ma lolchina :D

oti ne smesta brkanje, oti ne osuda na shiptarskiot vandalizam?

bez razlika koj i so kakva cel ig organiziral tie decata da odat na kale (Makedoncite), to sho shiptarite go napraja, e sramen i strashen chin, i bi trebalo krivichno da se gonat i zatvorat site koi na videoto se snimeni kako upotrebuvaat nasilstvo.

Е оти има правила на игра , рокови ... суспензија ... документирање на вина со папири ... непродолжување на договор .

Kornelia
02k_FebK, %20:%Feb
David Icke малку подолго

http://www.youtube.com/watch?v=e7WTxb-Oe7s

Ako se zalepam na ova treba site da gi pregleam pak.......ne mi se svidza ona za Reptilian bash mi e phhhhhgfrsgfsvhjmgk

Senna
02k_FebK, %20:%Feb
E Кони не може политички затоа што јас припаѓам припаѓам партиски на никој пошто секаде се битанги, тоа е она што ми смета ако не си вмро тогаш си сдс и обратно!!!А каде опцијата ни едните ни другите?
Ти си 101.245 СДСМ-овец кој ги кажал овие зборови.

Mario Puzo
02k_FebK, %20:%Feb
Nemoj be mene ova da mi go prodavash!!!

Не ти продавам ти кажувам,јас имам и во ДПМНЕ и во СДС пријатели, ако имам слика со Станкович,Бранко, Бучко или пак со Миле јанакиевски или Грујо не значи дека сум ова или она ;)

Aко се видиме во живо некад ќе видиш дека е така :)

Mario Puzo
02k_FebK, %20:%Feb
Ти си 101.245 СДСМ-овец кој ги кажал овие зборови.

Другар ти од коалиција од кај циганска популација :D

Senna
02k_FebK, %20:%Feb
Другар ти од коалиција од кај циганска популација :D

Зависи како ќе ја преформулираш точката ;)

lozanoska
02k_FebK, %20:%Feb
@ Сенна дали и ти како мене примеќујеш ... некој се влечел со двојче по математика ?!;):)

Senna
02k_FebK, %20:%Feb
@ Сенна дали и ти како мене примеќујеш ... некој се влечел со двојче по математика ?!;):)

Мене на понавјаче ми изгледа :D

Serdar von Makedon
02k_FebK, %21:%Feb
Е оти има правила на игра , рокови ... суспензија ... документирање на вина со папири ... непродолжување на договор .

my dear :)

kolku sho mi e mene poznato (informaciite mi se stari posho firmata ja zatvoriv pred pokje od 12 godini), vo zavisnot od "grevot" , odnosno od (ne)deloto.

vo sluchajov, nema nishto sporno, tipot e sniman na kamera, i to ne samo negovite patetichni niskointeligentni arogantni shiptarski izjavi ("im dozvolivme..."), tuku i kako turka policaec vo uniforma koj e na dolzhnost (vsushnost, tie sekoash se na dolzhnost...),se zagnuva kon nekoj koj e "pomal" od nego (vo gabarit, visina/tezhina), jadi nekolku tupanici, bega, pak se zagnuva...

neprodolzhuvanje na dogovor ou kej, ama trebit suspenzija vednaga ;)

Serdar von Makedon
02k_FebK, %21:%Feb
Е оти има правила на игра , рокови ... суспензија ... документирање на вина со папири ... непродолжување на договор .

my dear :)

kolku sho mi e mene poznato (informaciite mi se stari posho firmata ja zatvoriv pred pokje od 12 godini), vo zavisnot od "grevot" , odnosno od (ne)deloto.

vo sluchajov, nema nishto sporno, tipot e sniman na kamera, i to ne samo negovite patetichni niskointeligentni arogantni shiptarski izjavi ("im dozvolivme..."), tuku i kako turka policaec vo uniforma koj e na dolzhnost (vsushnost, tie sekoash se na dolzhnost...),se zagnuva kon nekoj koj e "pomal" od nego (vo gabarit, visina/tezhina), jadi nekolku tupanici, bega, pak se zagnuva...

neprodolzhuvanje na dogovor ou kej, ama trebit suspenzija vednaga ;)

p.s.

da ne zaboram....

posho imat opasnost da go poftorit (ne)deloto, oti ne go pritvorat?

za da im dadat ushte pokje prichina za jadenje gomna na a1 i drugite anti-Makedonci?

bash ako e taka ko sho veli vlasta, deka ova e maslo na bc i kompanija, treba vo aps pokjeto zameshani...

makedon4e.
02k_FebK, %21:%Feb
Не ти продавам ти кажувам,јас имам и во ДПМНЕ и во СДС пријатели, ако имам слика со Станкович,Бранко, Бучко или пак со Миле јанакиевски или Грујо не значи дека сум ова или она ;)

Aко се видиме во живо некад ќе видиш дека е така :)

Излитени муабети,јас не сум ни од едните ни од другите ама сум СДС.

П.С. Само читам меѓу редови:D:D

lozanoska
02k_FebK, %21:%Feb
@Сердар како што пиши суспензијата е спроведена , договорот нема да му го продолжат ... то шо е во надлежност на Холандска влада , бидејќи е вработен кај нив .
За апсана се одговорни нашите .

makedon4e.
02k_FebK, %21:%Feb
море апсаана ама со млатење по три пати на ден,и тоа млатење до посерување,да се излие барем по едно кило шиптарска крв.

Kornelia
02k_FebK, %22:%Feb
Не ти продавам ти кажувам,јас имам и во ДПМНЕ и во СДС пријатели, ако имам слика со Станкович,Бранко, Бучко или пак со Миле јанакиевски или Грујо не значи дека сум ова или она ;)

Aко се видиме во живо некад ќе видиш дека е така :)


Puzooooo!!!! Oj Puzooo!!

Aj citaj pak da ne ponavljam!!!

Koga sum pokushala na tvoj nik, karakter i politicki svetogled da zalepam covecki lik jedino Zarko Trajanovski mi pasuel!!!

Nikoj ovde ne e tolku DPMNeovec kolku si mi ti milo SDSMovec!!

Jedino moguce je .... da ne si ni svestan toga!!

Mario Puzo
02k_FebK, %22:%Feb
Puzooooo!!!! Oj Puzooo!!

Aj citaj pak da ne ponavljam!!!

Koga sum pokushala na tvoj nik, karakter i politicki svetogled da zalepam covecki lik jedino Zarko Trajanovski mi pasuel!!!

Nikoj ovde ne e tolku DPMNeovec kolku si mi ti milo SDSMovec!!

Jedino moguce je .... da ne si ni svestan toga!!

викаш потсвесно дека ми е тоа а? Добро мила ќе проверам можда и јесам сдс-мовец, сеа глеам случајно сум облекол маица со ружа на гради за пред спиење :D
Душо ме просветли за ова имаш кафа од мене у центру града кога сакаш, со забавни не политички муабети :D

Mario Puzo
02k_FebK, %22:%Feb
Излитени муабети,јас не сум ни од едните ни од другите ама сум СДС.

П.С. Само читам меѓу редови:D:D

Продужи да читаш здраво е тоа ;)

Serdar von Makedon
02k_FebK, %22:%Feb
@Сердар како што пиши суспензијата е спроведена , договорот нема да му го продолжат ... то шо е во надлежност на Холандска влада , бидејќи е вработен кај нив .
За апсана се одговорни нашите .

ne sum go video, a ni audio, jbg :)

BlagoDaram sho mi ukazha deka vekje e suspendiran

Korni: lol, ne go tepajte tolku mnogu, mozhi pochnuva da se svestuva deka povekjeto NAVISTINA gledaat malku poinaku nego toj sho mislel...

a mozhi samo se ligavi, ama ne gledam kako bi mozhel bilo koj da gi vlechi za nos onie koi gledaat shto se sluchuva :)

p.s.

posho ne mozham i ne sakam da gi chitam negovite komentari povekje, ne znam sho pishi sega, mozhi pokajanie greshnim ^^

Eddie_Rebel
02k_FebK, %22:%Feb
Пишана е протестна нота до амбасадорката

Serdar von Makedon
02k_FebK, %22:%Feb
Пишана е протестна нота до амбасадорката

oficijalna? od drzhavata?

pak istoto prashanje ko na edna druga tema sho go postaviv...

koj, koga, kako oti i po koja prichina, itn :D

Eddie_Rebel
02k_FebK, %22:%Feb
oficijalna? od drzhavata?

Не, не. Неофицијална, од ентузијасти.

kojekoj
02k_FebK, %22:%Feb
...more kasapana, ova muabetov kako e trgnat sega tuka, ko prorocki mi zvuci t.e. deluva, ke se povtoruva scenario ko pred deset leta... a toa jubileite, ma se bilo ispeglano ma cvekina po ulici cvetale, pak ke se najde nekoj koj gavolo ke go poremeti i na site pak da im gi pomati raboti... so trezna glava ako se gleda, nemaneto dijalog i transparentnost e ona sto i fali na ovaa vlast, zosto, toa e poveke od jasno, vkalkuliran rizik koj logicno e da deluva ne tolku raspaluvacki no dokolku raspali odi zapri go, toa tie "mestanite" skokaa za bajrak sto se bese stavil po rekonstrukcijata na kulata a ne pa Crkva na kaleto da ima, i iako ima, i iako ovoj objekt ne e toa, sepak nekoj dobro od seto ova profitira, a koj, eden den koga sloevite na ovoj lazen svet ke pocnat da se raslojuvaat ke vi stane jasno...

def od 2012 muabetot no veke pocna da mi stanuva interesen, ko onaa seeeing is believing, no vo slucajov seuste ne mi se veruva sto pocnuva kaj nas da se slucuva, i toa mala nepromislena odluka ili deluvanje na policijata iako svesni sto znaci koga komiti se zbrale, vo slucajov so ekstra huliganska krv v sebe, ta toa e toa... ej toa apropo kontraprotestot koj Janko go pobara anti-arhibrigadata cij protest bese za crkvata na plostad, pa i tamu kalabalak http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=599&PN=2 a ne pa vo ovoj slucaj kade patriotskiot poriv esto pati posredi, ne deka nekogo okrivuvam od nasite iako smetam deka ne se organizirale kako sto treba zaradi sto i policijata labavo se organizirala, ama imam na um deka i jas sum bil navivac pa znam na sto se sum bil sposoben od dosada, prosto adrenalinot te tera na najludite nesta, od krsenje izlozi zaradi kanaliziranje negativna energija pa se do krsenje glavi za vrazumuvanje na slucajno zalutani minuvaci, iako vo slucajov ne bea slucajni... katastrofa sto da kazam prostodusnosta i bezidejnosta(bezraboticata) se najlosa rabota...

Serdar von Makedon
02k_FebK, %23:%Feb
...more kasapana, ova muabetov kako e trgnat sega tuka, ko prorocki mi zvuci t.e. deluva, ke se povtoruva scenario ko pred deset leta... a toa jubileite, ma se bilo ispeglano ma cvekina po ulici cvetale, pak ke se najde nekoj koj gavolo ke go poremeti i na site pak da im gi pomati raboti... so trezna glava ako se gleda, nemaneto dijalog i transparentnost e ona sto i fali na ovaa vlast, zosto, toa e poveke od jasno, vkalkuliran rizik koj logicno e da deluva ne tolku raspaluvacki no dokolku raspali odi zapri go, toa tie "mestanite" skokaa za bajrak sto se bese stavil po rekonstrukcijata na kulata a ne pa Crkva na kaleto da ima, i iako ima, i iako ovoj objekt ne e toa, sepak nekoj dobro od seto ova profitira, a koj, eden den koga sloevite na ovoj lazen svet ke pocnat da se raslojuvaat ke vi stane jasno...

def od 2012 muabetot no veke pocna da mi stanuva interesen, ko onaa seeeing is believing, no vo slucajov seuste ne mi se veruva sto pocnuva kaj nas da se slucuva, i toa mala nepromislena odluka ili deluvanje na policijata iako svesni sto znaci koga komiti se zbrale, vo slucajov so ekstra huliganska krv v sebe, ta toa e toa... ej toa apropo kontraprotestot koj Janko go pobara anti-arhibrigadata cij protest bese za crkvata na plostad, pa i tamu kalabalak http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=599&PN=2 a ne pa vo ovoj slucaj kade patriotskiot poriv esto pati posredi, ne deka nekogo okrivuvam od nasite iako smetam deka ne se organizirale kako sto treba zaradi sto i policijata labavo se organizirala, ama imam na um deka i jas sum bil navivac pa znam na sto se sum bil sposoben od dosada, prosto adrenalinot te tera na najludite nesta, od krsenje izlozi zaradi kanaliziranje negativna energija pa se do krsenje glavi za vrazumuvanje na slucajno zalutani minuvaci, iako vo slucajov ne bea slucajni... katastrofa sto da kazam prostodusnosta i bezidejnosta(bezraboticata) se najlosa rabota...

Woe to you,
Oh Earth and Sea,
for the +++++ sends
the beast with wrath,
because he knows the time is short...


Zvuci Apokaliptichno

Se zboruva za Armagedon

Ar Magedon

Magedon = Makedon, isto ko sho Magdonos = Makednos = Makedon(es)

Ar = Ar = Zemja (isto e i so Ra, Ra kako Bozica Majka, Majkata Zemja, znachi Zemja :))

I sho ako se sluchi zemjata Makedon? Ubeden sum deka onie Makedonci so kolku-tolku cisto srce, onie koi ne si ja prodale dushata za nekoj zlatnik ili srebrenik, nemaat voopsto potreba da se plashat od ArMakedon :D

Muabetot e...

Imame srekja da ziveeme vo vreminja koga ke se sluchat NEOPISHLIVI promeni.

Tolku neopishlivi, sho duri i onie koi imale pristap vo vremenskiot (ne)kontinium, ne znaele kako da gi opishat :)

A malku po-zemjeno, ovozemski muabet...

Ne e teshko da se predvidi deka godinava ke ima bagji ekcesi, takva e godinata, 2011ta e, 10 godini posle 2001va, koja beshe 10 godini posle 1991va, itn :)

kojekoj
02k_FebK, %23:%Feb
tuku koga gledam televizija mi se gadi kolku nemoze coek da ja pocuvstvuva vistinskata atmosfera od nekoi slucuvanja, a sepak da ima potreba da komentira sto kako trebalo, vklucuvajki gi tuka i moite razmisli, no coek ili seir faka ili negovoto e najpametno, ta i ne treba nikoj da zamera po zelenite, znejki kolku denes ziveeme vo preliberalen sistem kade od sesrce se forsira otvorenata komunikacija iako mozebi za toa nema ni mesto ni potreba ni nekoj od nekogo pobaral za toa analiza... eeeej politika, ne ***va, ne kucka, ami gavolski izbegana rabota, coek i najdobri nameri da ima pak nesto ke otide von kontrola, sekogas gavolo ke rovari i kopa, pa duri kafekuvarki bile nekako isprovocirani da protestiraat...

Red Stefan
02k_FebK, %23:%Feb
Ako se zalepam na ova treba site da gi pregleam pak.......ne mi se svidza ona za Reptilian bash mi e phhhhhgfrsgfsvhjmgk
Јас го изгледав интересно иако не понудува некои одговори а тоа со рептилиан не можам да кажам дека ме убеди ама има право за рептилиан брејн а за некаква контрола тешко е да се докаже.
За вештачки сателит има доста што тврдат еден тип тврди дури дека месечина е холограм.

kojekoj
02k_FebK, %23:%Feb
...strukturata na mesecinata e ko pcelino sake, koj videl znae, pa taka zemeno dosta me bunese, no sega so ovie muabeti za nejzina demistifikacija veke i jasno mi e deka istata e neciva konstrukcija, civa, angelska ili reptilska, toa ne bi znael da kazam bidejki dosega i ne me interesiralo da doznaam, nitu pak nesto osobeno ke mi smeni nesto vo zivoto, osven sto mozebi bi bil posvesno osvetlen navecer koga ke bide polna...

taratur
02k_FebK, %23:%Feb
Холограм? Ова е најсмело тврдење во последно време што сум го слушнал..

kojekoj
02k_FebK, %23:%Feb
Ar Magedon

Magedon = Makedon, isto ko sho Magdonos = Makednos = Makedon(es)

Ar = Ar = Zemja (isto e i so Ra, Ra kako Bozica Majka, Majkata Zemja, znachi Zemja :))

I sho ako se sluchi zemjata Makedon? Ubeden sum deka onie Makedonci so kolku-tolku cisto srce, onie koi ne si ja prodale dushata za nekoj zlatnik ili srebrenik, nemaat voopsto potreba da se plashat od ArMakedon :D

stravot i mrzlivosta se edni od najgolemite covekovi neprijateli na negoviot duhoven i materijalen pat, zatoa i se forsira od zapadot dekadencijata vo izobilstvo bidejki istata i gi producira niv vo nedogled... tuku so razmislite za Lavot od Makedonija i vozobnovuvaneto na Slavnata nassa imperija na sto ukaza vo emisijava Aristotel, a i so balastot na site svetski vojni koi profucele od tuka, poveke od ocigledno e deka ne ni ni' treba etimoloski desifriranja za da skontame deka tuka ke se krsat kopjata, sto veke na razuznavacko nivo i te kako se prekrseni, vidis amerite stabot za cia od atina go preselija skotje, sega i rusite i kinezite baraat parceli za na kale, mislam deka i gi dobile ako ne se lazam, a i postojano aferi i podmetnuvanja cvetaat, ne tolku ko porano no gledame bezuspesni obidi na fabrikata i sorosoidite... sreka narodov ne nasednuva mnogu lesno, a i ima se pojke ventili za proluftiruvanje pr. off-roud stimulansite na Milenko, no narodot i veke e naviknat na toa psyop kashickite ta sega tolku e ramnodusen na se sto se slucuva da navistina se raduvam potajno na takvata atmosfera, no koja vo moment koga navistina ne e potrebno isto taka tera donemajkade...

kojekoj
02k_FebK, %23:%Feb
Холограм? Ова е најсмело тврдење во последно време што сум го слушнал.. zavisi kakva tenekelogija e posredi, no poarno odi crna reka nego na vistinskiot odgovor da cekas http://www.youtube.com/watch?v=Vvy1SrLyoCQ

kojekoj
02k_FebK, %23:%Feb
http://www.youtube.com/watch?v=cahuSALfJss ima nekoj rafting klub kaj nas, znam porecancite nesto se pustaa po vardar ama isto ko bitolcani pogore so maestral a ne so pomoderen gumen camec...

kojekoj
02k_FebK, %00:%Feb
...kolku samo nasusno ni falit omasovuvanje na ekstremni sportoi kaj nas, emisii za duhovnost, natprirodno, nlo-a, opservatorii, organizirani piknik prosetki, podiganje na planinarstvoto na prv nacionalen sport (i taka najgolemi uspesi imame vo nego em planinska zemja) prosto narodov e prezadoen so sekojdnevna politika ta i mn lesno nisko raspaluva i toa za banalni raboti... brej neiziveena rabota, namesto za istrazuvacka istorija, site razmisluvaat i teraat na inat, i toa tuka megu nas, a ne pa po komsiluk, neznae coek sto e poloso, da bides informiran ili skroz nisto da ne te interesira... kako velat nema nisto poloso od polupismen coek, a denes razbira se pismenost e fejsbuk i ostanati derivati...

cel sovremen svet rat-race ima zaminato site se nesto preku leb pogaca baraat ili se nesto im fali im e malku, ko da ne cule za organizirana tajfa, dzabe ne rekle slozni braka kuka gradat, a nie denes sekoj sam svoj aga sam svoj pasa, tuka vklucuvajki se i sebe, kreativno gledano ego trip opiena rabota zivotot vo grad deneska... denes idealite fakaat prasina ili nivnoto ne ziveenje se opravduva so ksenofobija, sovinizam, nametnuvanje od tipot niko niko kako ja i niko i niko kao ja, sve ima otideno jabana vo nadrealni rezoniranja od povrsni porivi em refleksni, abe zivotnite pocnuvaat da ne stigaat so svesta a nie postojano vrtime na animalno nivo namesto povisoko i poveselo...

greota otkako orata zamrea a mladite denes osven pravoto pa i toa samo na svadba ili kafana da go zaigraat veke nema kocentricni krugoi da sirat pozitivna energija nikade http://www.sacredcircles.com/THEDANCE/HTML/DANCEPAG/GLOSSARY.HTM veke nema ni pesna koj da zapee v planina, a ne pa na pticite ili ovcite da im zasviri kaval, poprvo ke im pusti mp3ka makar i so izvorna muzika, ama da isprla race i kaval da krene pa makar svirel i indijanski toa ne, nikako nikoj ne se osmeluva da fati nesto ako za toa ne e maestre, e sto ti se vika perfekcionisticki duh, za zal denes zacinet so ekstremno ego onaniranje... veke nema nikoj volja da ima svoja gradina, ne pa na selo da zivee naturalisticki, pa i vo grad bar da se obide da mu kaze kaze dobarden na komsijata, akcija reakcija, no izgleda se e kvalitetno sprzeno pa zato nisto od ova iako logicno e nekoj koj se udira v gradi kako asli izgoren Makedonec da znae bar edno desetina ora i minimum desetina pesni, a toa da prasas nekoj sto rastel vo tranzicijata ili raste denes nesto da ti zapee ima se da cues no makedonska izvorna pesna ne, toa komitskite ne gi znaat ne pa nekoja poljarska, abe se et sprzeno prijateli pa i nie http://www.youtube.com/watch?v=vqgNrj6oEdc

kojekoj
02k_FebK, %01:%Feb
http://www.youtube.com/watch?v=eYd-o0Shmn4&playnext=1&list=PLC3BF8DD5E0D22A93 ...kako nemase kaj nas edna vakva patriotska organizacija, ta i navistina site izludeni, nerealizirani i adrenalin dzanaci da si najdat rabota, ete jas sum taman pa i mene mi fali nasusno edna vakva rabota, ne mora volku smikerski komercijalno da e se spakuvano, no bi sakal da pomagam sto poveke straw-bale kuki da se gradat bar za siromasnite ako ne za planinarite i prezivuvacite, no za zal kaj nas seuste ne e legaliziran ovoj tip na gradba ko sto e slucaj vo amerika ili anglija, germanija itn.

Serdar von Makedon
02k_FebK, %03:%Feb
http://www.youtube.com/watch?v=eYd-o0Shmn4&playnext=1&list=PLC3BF8DD5E0D22A93 ...kako nemase kaj nas edna vakva patriotska organizacija, ta i navistina site izludeni, nerealizirani i adrenalin dzanaci da si najdat rabota, ete jas sum taman pa i mene mi fali nasusno edna vakva rabota, ne mora volku smikerski komercijalno da e se spakuvano, no bi sakal da pomagam sto poveke straw-bale kuki da se gradat bar za siromasnite ako ne za planinarite i prezivuvacite, no za zal kaj nas seuste ne e legaliziran ovoj tip na gradba ko sto e slucaj vo amerika ili anglija, germanija itn.

nie so nevestata ke prajme kukja koja ke bidi kombinacija od klasichna gradba i "straw bale" :)

aj pokje muabet za to drug pat :)

kojekoj
02k_FebK, %12:%Feb
...Сердар сигурно сте запознаени со позитивните страни на сламените куќи, но во контекст нека оди и мала поука т.е. дообјаснуване за незапознаените http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=13525#13525

навистина ми е смешно колку сите плачат кај нас сме немале пари и услови за растене деца демек со баба и дедо веке не се живее во мал простор, а за цврста градба се немет, но никако да чукнат глата и да сватат дека секогаш има избор, дека секогаш има начин, дека воедно поздраво е во село човек да живее, и тоа кај нас селата се одма до градоите, види само какви планини има околу скотје, па тоа се до козјак е предел кој на запад само милионери би го користеле...

сетне велат далеку им бил градот од таму, абе ајде тешки амеби сме станеле, ако се не ни е под нос, не се ни чувствува скотјанец среќно читај комфорно, а да не зборувам што сите се имаат навлечено на цврста градба со по сто тони железо, мегаломански тврдини, а во најмала рака ќумез од стан за умно-болни цени, што би рекол јас неподвижност на умот, заглаи се во четири ѕида за цела вечност, наместо во секое село да имаш по една камена или сламена куќа ние тераме мизерно ограничуване, старите камени се наоѓаат и за по 2000 евра само дотерај ја и ето ти во најмала рака викендичка, ама тенеке работа попрво ке крева нова бетонска тврдина него чоек да размислува еколошко-натуралистички...

kojekoj
02k_FebK, %13:%Feb
...tuku 2012 ili potoa fakt e deka najbezbeden dom e i ke bide pesterata http://www.youtube.com/watch?v=yBEs0PYwe9o nemozam da ja najdam verzijava od pesnava na bob schneider "come with me tonight" uste niv sto gi nema prasano na sajtot... prosto nekoi pesni epten znaat da mi vlezat v glava, primer ko ova akustikava za spicata od dnevnik jedne plavuse, idiotska serija no luda pesna http://www.youtube.com/watch?v=Rug2Lv4Fq-g sto ti se vika postprodukcija, i gubre da imaat ke go dosminkaat i ke go izvadat, kasha...

sarmasooriz
02k_FebK, %19:%Feb
Го замислувам моментот..сите гледаат на саатот на 21.12.2012-та...:D
.................................................. ......и чекаат....wizard

makedon4e.
02k_FebK, %19:%Feb
Нема ништо од ова,разговарав со свештено лице,рече да не се замарам,и Библијата ја има спомнато Апокалипсата,но ако веруваш во Господ Бог ќе бидеш спасен.
Се додека одам во црква и верувам во Бога не се плашам од ништо.

sarmasooriz
02k_FebK, %20:%Feb
Јас мислам дека.......................ќе има нешто............нешто интересно.................не како со Том Круз,војна на световите..............туку нешто СПИРИТУАЛНО.
Е сега доказ за тоа немам.........но всушност никој и нема доказ, ниту ЗА ниту ПРОТИВ .

Kornelia
02k_FebK, %01:%Feb
batalete dokazi....oseca se u vazduhu!!! Intuicija.....shesto culo!!

Serdar von Makedon
02k_FebK, %01:%Feb
...Сердар сигурно сте запознаени со позитивните страни на сламените куќи, но во контекст нека оди и мала поука т.е. дообјаснуване за незапознаените http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=13525#13525

----------------------
... тенеке работа попрво ке крева нова бетонска тврдина него чоек да размислува еколошко-натуралистички...

more da ti daj Gospod Zdravje i Ksmet, ubo sho dzirnav na toj forumot, samo mi se potvrdija ideite za polu-"zakopana" kukja :)

a za vtoriov del, sho da pisham, a da ne gresham...

tatko mi i majka mi cel zivot crnchat, za da naprat edna kasarna od beton i zelezo koja tazno, ama sigurno, pri prviot poseriozen zemjotres ke se urni.

batalete dokazi....oseca se u vazduhu!!! Intuicija.....shesto culo!!

od ko sum dete crtav planoj kako da obezbedam voda i odvod za kukjata sho nekogash ke ja pram vo nekoe selo vo nekoja planina...

ima ~ 30 godini od prvite crtezi i idei...

Bile
02k_FebK, %01:%Feb
Ај малку размислете.... Интернетов зашто служи? Зошто до пред да излезе интернетот немаше ни една книга кај што пишуваше за Апокалипса, пропаст на светот....За Библијата се е ок и јас верувам во бога, ама колку што имам прочитано и таа е препишувана, допишувана а се збори дека вистинската Библија е во Ерусалим и тие грижливо ја чуваат. Се бре тоа го прават лиѓе што сакаат да профитираат. Се секавате дека се предвидуваше 1995 дека Папата ке го напушти Рим и ќе има нуклеарна војна? И? Па после 2000 дека милениумската бубачка ќе направи хаос? И? Па сега 2012 а филмот кога излезе? А кој го направил филмот? Се е тоа плашење на народот. А едно е многу битно, кога би се направил таков страв народот би добил негативна енергија а негативната енергија прави хаос!! е тоа веќе е нешто. Замислете прост пример, кога сте во присуство на луѓе кои само се жалат, кукаат, гладуваат или плачат, какви станувате вие покрај нив? Негативни и депресивни, па тоа е тоа-апокалипса. И календарот на Маите, кој ќе докаже дека заради нивниот календар кој завршува во 2012 ќе дојде крај на светот??А можеби е тоа и режија на големите, се е смислено и изрежирано. Ги купив двете книги Апокалипса и во едната убаво се објаснува дека се е неизводливо и неподкрепено со точни факти а и се објаснува за негативната енергија добиена од страв кај луѓето кое е пострашно од се. Е тоа е целата поента на 2012. И после 2012 ќе се читаме на форумов па ќе коментираме. :) Бидете оптимисти :)

Senna
02k_FebK, %02:%Feb
Во контекст на темава со малку моја фантазија :)

НАСА најавувала дека ќе има соларна бура која ќе трае 2-3 години. ВО тој период ќе бидат прекинати сите телекомуникации, а ќе биде оневозможен и преносот на електрична енергија.

Најдобра варијанта за да се поминат тие 2-3 години е да имаш некоја викендичка на планина со водовод, канализација, систем за сопствено производство на електрична енергија (фотоволтици) со вградени соларни панели за санитарна вода, фурна за леб и неколку животни како крави, кози, кокошки, колку за храна и да не ти биде досадно. :D И така ќе ја користиш струјата само за фрижидерот и за некое филмче успат. Гарантирано дека по 100 пати ќе ги изгледаш сите филмови кои ги имаш во архива дома. :)

Bile
02k_FebK, %02:%Feb
Во контекст на темава со малку моја фантазија :)

НАСА најавувала дека ќе има соларна бура која ќе трае 2-3 години. ВО тој период ќе бидат прекинати сите телекомуникации, а ќе биде оневозможен и преносот на електрична енергија.

Најдобра варијанта за да се поминат тие 2-3 години е да имаш некоја викендичка на планина со водовод, канализација, систем за сопствено производство на електрична енергија (фотоволтици) со вградени соларни панели за санитарна вода, фурна за леб и неколку животни како крави, кози, кокошки, колку за храна и да не ти биде досадно. :D И така ќе ја користиш струјата само за фрижидерот и за некое филмче успат. Гарантирано дека по 100 пати ќе ги изгледаш сите филмови кои ги имаш во архива дома. :)

Ова повеќе држи вода отколку било кој пост што ги плаши луѓето ;) И за соларната бура!! Малку филмови направија? Па кој деживеал таква бура па да знаат дека така ќе биде? А она што може да доведе до снемување на струја може да се случи но не на цел свет!!! Е тоа се има случено незнам баш во која држава.

Serdar von Makedon
02k_FebK, %02:%Feb
Bile, to sho go zborash okolu energijata donekade drzi voda, i ima nekolku ubavi razmisli za "profitiranjeto od stravot".

Megjutoa, to deka se e izmisleno vo poslednive godini, i to bash na internet, e netochno :)

Na primer, internetot ne gi izmisli gradbite i rabotite koi nikako ne "vleguvaat", ne se kompatabilni so oficijalnata prikazna koja ni se raskazuva, a prikazni za "apokaliptichni scenarija", minati i/ili idni imas vo sekja kultura.

Ke mi bidi zadovolstvo da ti pomognam da se informiras povekje na taa tematika, dokolku sakash.

Senna, to za solarna bura i ove onje ne ga znam , Pasha Zoti, ama neshto drugo SO SIGURNOST znam.

Na planetava se sluchuvale globalni katastrofi vo minatoto. Ne mozam da ja isklucam moznosta da se sluci nesto takvo i vo dogledno vreme.

Zato imanjeto na kukjare kade sho ke mozhish da zivurkash vo nekakvi cudni uslovi, mozi da e samo prednost.

Senna
02k_FebK, %02:%Feb
Ова повеќе држи вода отколку било кој пост што ги плаши луѓето ;) И за соларната бура!! Малку филмови направија? Па кој деживеал таква бура па да знаат дека така ќе биде? А она што може да доведе до снемување на струја може да се случи но не на цел свет!!! Е тоа се има случено незнам баш во која држава.

Па добро, се знаат сите податоци околу тоа какви последици ќе предизвика соларната бура а еден дел од последиците ги наведов јас. Инаку колку што знам јас соларната бура не е штетна по здравјето на човекот, можеби има малку ризик од изгореници како оние на лето ама затоа ќе научиме да носиме шалвари како шеиците во Обединетите Арапски Држави и решен проблем :)

Senna
02k_FebK, %02:%Feb
Senna, to za solarna bura i ove onje ne ga znam , Pasha Zoti, ama neshto drugo SO SIGURNOST znam.

Na planetava se sluchuvale globalni katastrofi vo minatoto. Ne mozam da ja isklucam moznosta da se sluci nesto takvo i vo dogledno vreme.

Zato imanjeto na kukjare kade sho ke mozhish da zivurkash vo nekakvi cudni uslovi, mozi da e samo prednost.

Ако мислеше на Армагедон или The Day After Tomorrow шансите се мали, барем во следните 200 години исклучувајќи го астероидот од 2036 кој е на пат наваму и или ќе ја закачи малку земјата, или ќе ја промаши за влакно од 1500 км, ама Русите изјавија дека имаат решение за тоа - че го пукат! :):D

Повеќе ми држи вода изјавата на професорот - зошто луѓето веднаш очекуваат нешто лошо дека ќе се случи? Можеби ќе се случи само соларна бура која ќе ги замрзне сите телекомуникациски системи и ќе се оневозможи преносот на електрична енергија? Можеби ќе се случи некој астрономски феномен на кој сите ние ќе бидеме сведоци? Можеби пак ништо нема да се случи, исто како што беше случај и со 2000 година?

Senna
02k_FebK, %02:%Feb
Мене повеќе ме плаши онаа Трета Светска војна која се погласно се најавува ...

Bile
02k_FebK, %02:%Feb
Bile, to sho go zborash okolu energijata donekade drzi voda, i ima nekolku ubavi razmisli za "profitiranjeto od stravot".

Megjutoa, to deka se e izmisleno vo poslednive godini, i to bash na internet, e netochno :)

Na primer, internetot ne gi izmisli gradbite i rabotite koi nikako ne "vleguvaat", ne se kompatabilni so oficijalnata prikazna koja ni se raskazuva, a prikazni za "apokaliptichni scenarija", minati i/ili idni imas vo sekja kultura.

Ke mi bidi zadovolstvo da ti pomognam da se informiras povekje na taa tematika, dokolku sakash.

Senna, to za solarna bura i ove onje ne ga znam , Pasha Zoti, ama neshto drugo SO SIGURNOST znam.

Na planetava se sluchuvale globalni katastrofi vo minatoto. Ne mozam da ja isklucam moznosta da se sluci nesto takvo i vo dogledno vreme.

Zato imanjeto na kukjare kade sho ke mozhish da zivurkash vo nekakvi cudni uslovi, mozi da e samo prednost.Се е тоа лук и вода... зошто пред 20-30 години немаше мишто околу тоа , пропаст на светот, апокалипса..... се беа пишувани книги со некои предвидувања ама никогаш не се спомнувало година а не па точен датум на некое случување,А за Маите сепак се тоа стари записи и никој незнае зошто нивниот камендар завршува 2012. а се што имало за чудни и мистични работи тоа го има и ден денес, а тоа се случувања кои не можат да се откријат од каде потекнуваат, сепак мислам дека не сме сами во универзумот а тоа може да биде одговор на многу чудни случки,
Еј а она ,,Pasha Zoti,, ме вади од контакт :(

Serdar von Makedon
02k_FebK, %02:%Feb
Ако мислеше на Армагедон или The Day After Tomorrow шансите се мали, барем во следните 200 години исклучувајќи го астероидот од 2036 кој е на пат наваму и или ќе ја закачи малку земјата, или ќе ја промаши за влакно од 1500 км, ама Русите изјавија дека имаат решение за тоа - че го пукат! :):D

Повеќе ми држи вода изјавата на професорот - зошто луѓето веднаш очекуваат нешто лошо дека ќе се случи? Можеби ќе се случи само соларна бура која ќе ги замрзне сите телекомуникациски системи и ќе се оневозможи преносот на електрична енергија? Можеби ќе се случи некој астрономски феномен на кој сите ние ќе бидеме сведоци? Можеби пак ништо нема да се случи, исто како што беше случај и со 2000 година?

A cunamito pred nekoja godina ne se sluchi, i ne ubi nekolku stotici iljadi lugje? A golemite zemjotresi vo poslednive godini?

A zemjotresi ne se sluchija sega pred nekoj den posleden pat vo MK?

Mene lichno zemjotresot na Prvi Septemvri 1994ta mi ja unishti pokrivnata konstrukcija na klubot koj go imav vo toa vreme, vidov kakvi steti predizvika takov "mal" zemjotres.

Nema potreba od panika i strav, ama ako nojot ja zakopa glavata vo pesokot, ne znaci deka lavot ne e pokje do nego :)

Ne gledam prichina poradi koja ne bi napravil kukjare v planina :)

Serdar von Makedon
02k_FebK, %02:%Feb
Bile, ako ti ne si procitala i ne si zapoznata, ne znaci deka "seto toa go nemashe pred 20-30 godini" :)

Izvini ako "Pasha Zoti" ti predizvika nekakvi negativni emocii ili frekvencii, ne mi beshe toa namerata :(

Bile
02k_FebK, %02:%Feb
Мене повеќе ме плаши онаа Трета Светска војна која се погласно се најавува ...

Тоа не е трета светска војна, Тоа е режија на големите или поточно кажано војна за нафта, што мислиш во Грција дека нередите се внатрешни? неее се е тоа увезен план од надвор, размисли, како баш се почнува во Египет па сеа Алжир ли каде беше уште некаде, се е тоа ,,НАФТА,, а што не се примеша Америка со трупи како во Ирак? А што мајка бараа во Ирак да се насадат, им е гајле на нив ,,да сроведат демократија,, тие дома не си ја спровеле па у Ирак да помогнат, туку тоа го направија да бидат поблиску до нафтата а и до Иран кој крева џева со нуклеарки, гледаш после толку години откако го обесија Садам испадна дека се лажело за тоа дека Ирак имал нуклеарно оружје... се е тоа игра.

Senna
02k_FebK, %02:%Feb
A cunamito pred nekoja godina ne se sluchi, i ne ubi nekolku stotici iljadi lugje? A golemite zemjotresi vo poslednive godini?

A zemjotresi ne se sluchija sega pred nekoj den posleden pat vo MK?

Mene lichno zemjotresot na Prvi Septemvri 1994ta mi ja unishti pokrivnata konstrukcija na klubot koj go imav vo toa vreme, vidov kakvi steti predizvika takov "mal" zemjotres.

Nema potreba od panika i strav, ama ako nojot ja zakopa glavata vo pesokot, ne znaci deka lavot ne e pokje do nego :)

Ne gledam prichina poradi koja ne bi napravil kukjare v planina :)

Тоа со земјотресите имаше една многу аргументирано издржана теорија за еден од изумите на Тесла на факултет кај мене. Заборавено ми е малку, одамна беше ... само знам дека со помош на тој систем кој ги меша енергиите од земјата и вештачки пуштена енергија во земјата со одредена фреквенција (за ова пак имаше друга теорија на Тесла дека секој природен елемент на земјата содржи своја фреквенција и дека со помош на тоа може да се реализираат разни проекти како безжичен пренос на електрична енергија и сл, ама за тоа друг пат :) ) во тој случај поради конфликт на истополови т.н. „фази“, може да се предизвика вештачки земјотрес во област која ние ќе посакаме.

Знам само дека некаде во ненаселениот дел на Аљаска има една огромна површина со антени. Никој не знае зошто воопшто служат тие, а истата е во надлежност на тајните служби. А чии? Тоа е прашањето од милион долари ...

Senna
02k_FebK, %02:%Feb
Тоа не е трета светска војна, Тоа е режија на големите или поточно кажано војна за нафта, што мислиш во Грција дека нередите се внатрешни? неее се е тоа увезен план од надвор, размисли, како баш се почнува во Египет па сеа Алжир ли каде беше уште некаде, се е тоа ,,НАФТА,, а што не се примеша Америка со трупи како во Ирак? А што мајка бараа во Ирак да се насадат, им е гајле на нив ,,да сроведат демократија,, тие дома не си ја спровеле па у Ирак да помогнат, туку тоа го направија да бидат поблиску до нафтата а и до Иран кој крева џева со нуклеарки, гледаш после толку години откако го обесија Садам испадна дека се лажело за тоа дека Ирак имал нуклеарно оружје... се е тоа игра.

Па баш на тоа и мислев ... очекувам дека Христијаните ќе се спука со радикалниот ислам, а тоа дефинитивно ќе биде света војна. Од друга страна пак и Нострадамус има предвидено дека Исламот ќе завладее со светот, а Христијаните ќе бидат занемарливо малку, некаде јужно од планетата. Све одлично се поклопува со немирите кои го тресат светот деновиве ...

Bile
02k_FebK, %02:%Feb
Bile, ako ti ne si procitala i ne si zapoznata, ne znaci deka "seto toa go nemashe pred 20-30 godini" :)

Izvini ako "Pasha Zoti" ti predizvika nekakvi negativni emocii ili frekvencii, ne mi beshe toa namerata :(

Се сто се пишува во книги, на нет, на тв ништо не верувам. Сега да видам некој јавно да каже дека за некој ден, месец тогаш и тогаш ќе се слуци нешто па да го дочекам и да се случи е тогаш ќе верувам, а вака неее. А за земјотреси, цунами... тоа секогаш го имало и ќе го има тоа е мајка природа, порано се слуцувале пострашни работи ама имавме само мтв1 и мтв2 а сега со сателитскиве се се дознава, а и странците се борат за популарност на тв канали.
А за "Pasha Zoti" ти простувам ама немој жити се алергична сум :D

Serdar von Makedon
02k_FebK, %02:%Feb
...

Знам само дека некаде во ненаселениот дел на Аљаска има една огромна површина со антени. Никој не знае зошто воопшто служат тие, а истата е во надлежност на тајните служби. А чии? Тоа е прашањето од милион долари ...

HAARP?

mislam greshish so izjavata deka nikoj ne znaj zoshto sluzhat i cii se :)

Bile
02k_FebK, %03:%Feb
Па баш на тоа и мислев ... очекувам дека Христијаните ќе се спука со радикалниот ислам, а тоа дефинитивно ќе биде света војна. Од друга страна пак и Нострадамус има предвидено дека Исламот ќе завладее со светот, а Христијаните ќе бидат занемарливо малку, некаде јужно од планетата. Све одлично се поклопува со немирите кои го тресат светот деновиве ...


Па тоа е тоа што ти го кажував, дека се е однапред испланирано, што мислиш дека Американците и Русите би стоеле на страна ако знаат дека се спрема војна? Како пририпаа за Кувајт, Иран и Авганистан? Па тие се веќе стационирани на муслимански терен а што мислиш зошто? Тоа е тоа, не се будали Американците, а од друга страна Русите ќутат, не ти е чудно тоа?