PDA

View Full Version : БИЗНИС


DELIJA
06k_JunK, %22:%Jun
AJ TUKA NESTO ZA RABOTA. KOJ STO PRODAVA, KUPUVA. KOJ ZNAE MOZE I NEKOJ BIZNIS DA SE NAPRAVI NE IMA SEKAKVI NA FORUMOV.:rolleyes:

hensk
06k_JunK, %14:%Jun
ПРодавам

Муда за бубрези и бубрези бели за малади дами -пушачки

DELIJA
06k_JunK, %14:%Jun
JA MISLEV OVA DA BIDE OZBILJNA TEMA

ДАНИ
06k_JunK, %15:%Jun
Ах,мене за бизнис ич не ме бива,тука паѓам као крушка:p
Треба да си роден за тоа.

DELIJA
06k_JunK, %15:%Jun
Ах,мене за бизнис ич не ме бива,тука паѓам као крушка:p
Треба да си роден за тоа.DANI NE E NI IDEJA ZA TEMAVA DA NE BIVA ILI NE ZA BIZNIS, PRIMER SKELA OVAA GODINA IMA VISOK GROZJE PA NAPISE IMAM EDEN TON OD TOA I TOA GROJZE ZA PRODAVANJE PO TAA CENA, SIGURNO IMA NEKOJ STO SAKA DA KUPI PA SI ZAVRSAT RABOTA;)

lurak
06k_JunK, %16:%Jun
Делија, едно прашање за да биде појасно.

Темава е нешто како мали оглси или некакви критики и пофалби за состојбите кај нас. Или какви се проблеми има кај нас ако сака да се занимава со приватен бизнис, прашања, совети, закони и слично.

Или може се задено, од тоа што сум го навел.

А можда не е лошо да се отворат и мали огласи.

DELIJA
06k_JunK, %19:%Jun
Делија, едно прашање за да биде појасно.

Темава е нешто како мали оглси или некакви критики и пофалби за состојбите кај нас. Или какви се проблеми има кај нас ако сака да се занимава со приватен бизнис, прашања, совети, закони и слично.

Или може се задено, од тоа што сум го навел.

А можда не е лошо да се отворат и мали огласи.ZA SE VOOPSTO, EDNA RABOTA DA SE ZAVRSI TUKA E GOLEMA RABOTA. PRIMER JAS PROIZVEDUVAM RAZNI VIDOVI NA FLASI PLASTICNI I KAPACINJA MOZE NEKOJ SEGA KRSI GLAVA KAJ DA NAJDE A DRUG NEMOZE DA PRODADE. RAZBIRAS SE OKOLU RABOTA.

lurak
06k_JunK, %19:%Jun
ZA SE VOOPSTO, EDNA RABOTA DA SE ZAVRSI TUKA E GOLEMA RABOTA. PRIMER JAS PROIZVEDUVAM RAZNI VIDOVI NA FLASI PLASTICNI I KAPACINJA MOZE NEKOJ SEGA KRSI GLAVA KAJ DA NAJDE A DRUG NEMOZE DA PRODADE. RAZBIRAS SE OKOLU RABOTA.

ОК:)

radnaskelA
06k_JunK, %19:%Jun
DANI NE E NI IDEJA ZA TEMAVA DA NE BIVA ILI NE ZA BIZNIS, PRIMER SKELA OVAA GODINA IMA VISOK GROZJE PA NAPISE IMAM EDEN TON OD TOA I TOA GROJZE ZA PRODAVANJE PO TAA CENA, SIGURNO IMA NEKOJ STO SAKA DA KUPI PA SI ZAVRSAT RABOTA;)

za toa li e temata be ,OOO taka kazi, ovaa godina , ni odam na lozje ni beram grozje, e tolku sum zadovolen od lozjeto

inace 4 dekara e , po 1000 evra od dekar , koj saka neka ponudi 4000evra i neka si go zeme

PLANINEC
06k_JunK, %22:%Jun
ZA SE VOOPSTO, EDNA RABOTA DA SE ZAVRSI TUKA E GOLEMA RABOTA. PRIMER JAS PROIZVEDUVAM RAZNI VIDOVI NA FLASI PLASTICNI I KAPACINJA MOZE NEKOJ SEGA KRSI GLAVA KAJ DA NAJDE A DRUG NEMOZE DA PRODADE. RAZBIRAS SE OKOLU RABOTA.

Штом така кажи колку кошта литарско шише од онаа проѕирна пластика и колку од онаа во боја што е црна, црвена со капаче

lurak
06k_JunK, %23:%Jun
Ако некој поседува информација каде може да го најдам следниов конектор, нека биде љубезен па нека каже.
(барав во сите поголеми продавници за електроника во Скопје нема)
Потребни ми се четири конектора.

Wire-to-Wire 3.00mm (.118") Pitch Micro-Fit 3.0™ Plug - With Panel Mount Ears

модел - 43020-0400

растојание меѓу пинови 3 [mm]
димензии cca. 7x7x15 [mm]

http://img8.imageshack.us/img8/1116/molexmicrofit3043020040.jpg

линк со детали од производителот:
http://www.molex.com/product/pcb/43020.html


Неоти ќе ги најдам, ама кој нема да проба, нема да знае,
или уште подобро „he who dares wins“

ДАНИ
06k_JunK, %23:%Jun
Ок,Делија,сега имам подобра претстава за темата;)
Инаку,добро ти текнало таква тема да отвориш...нешто како „Купувам-продавам-барам„;)

Десничарка
07k_JulK, %00:%Jul
Ако некој поседува информација каде може да го најдам следниов конектор, нека биде љубезен па нека каже.
(барав во сите поголеми продавници за електроника во Скопје нема)
Потребни ми се четири конектора.

Wire-to-Wire 3.00mm (.118") Pitch Micro-Fit 3.0™ Plug - With Panel Mount Ears

модел - 43020-0400

растојание меѓу пинови 3 [mm]

http://img8.imageshack.us/img8/1116/molexmicrofit3043020040.jpg

линк со детали од производителот:
http://www.molex.com/product/pcb/43020.html


Неоти ќе ги најдам, ама кој нема да проба, нема да знае,
или уште подобро „he who dares wins“

Види ја оваа страница дали ке ти користи

http://www.it.com.mk/forum/showthread.php?t=7131

lurak
07k_JulK, %00:%Jul
Види ја оваа страница дали ке ти користи

http://www.it.com.mk/forum/showthread.php?t=7131

Фала.:)

Не се работи за компјутерски конектори. Тоа се конектори што се применуваат кај електронски уреди. Конкректно во мојов случај се работи за мотори. Јас напраив некоја рачно изработена замена, ама подобро би било ако ги најдам соодветните конектори.
Ги има во странство, може да се нарачаат, меѓутоа не се исплати, повеќе ќе платам за транспорт и поштарини, отколку за конекторите.
Барав и по продавници во Србија (до таму можам да одам, или имам кој да ми ги прати) што имаат интернет страни ама до сега не сум наишол на продавница што ги има во својот каталог. Ми останува уште да пратам по некој e-mail до продавниците.

Во секој случај фала за помошта.:)

lurak
07k_JulK, %00:%Jul
Делија произведуваш само шишиња и капачиња или и нешто друго?

DELIJA
07k_JulK, %00:%Jul
PA PRETEZNO. IMAM SISINJA MNOOOGU VRSTI. POLA LITAR,LITAR,LITARIPOL, DVA SEKAKVI. ZA JOGURT ZA SOKARI ZA RAKIJA 330 GRAMSKI. KAPACINJA SO OSIGURACI SO PIS PUL ZNAES ONA STO SE IZVLECE DA SE PIE PA PAK SE ZATVARA . KAPACINJA ZA KISELO MLEKO IMAM SESTO. IMAM ONIE STAPCINJA STO SE STAVAAT U KONDURI U IZLOG.

DELIJA
07k_JulK, %00:%Jul
Штом така кажи колку кошта литарско шише од онаа проѕирна пластика и колку од онаа во боја што е црна, црвена со капачеNEMA RAZLIKA U CENA PORADI BOJATA ISTA E CENA. UTRE KE NAPISAM CENI MADA TOA TAKA NE SE RABOTI POSTO RAZLIKA E U FLASATA ZAVISNO ZA STO SE UPOTREBUVA, SVACAS PORADI DEBELINA IMA MNOGU VARIJANTI. I CENA SE DOGOVARA U ZIVO MNOGU STVARI SE BITNI KOLICINA I TAKA.

DELIJA
07k_JulK, %00:%Jul
IMAM ISTO I TEGLI PLASTICNI NIV GI ZABORAVIV SO KAPACINJA SE RAZBIRA.

BANDIT
07k_JulK, %07:%Jul
Moto Oprema :Kacigi,Jakni,Pantaloni,Shtitnici,Pojasi,Rakavici, Gumi,Akumulatori,motorcikli i skuteri od programata na Suzuki i dr...

hensk
07k_JulK, %08:%Jul
***toni i site boi i moj velicina silikon
PORAKA :MOZE DA SE NAMALAT

JohnSmith
07k_JulK, %08:%Jul
***toni i site boi i moj velicina silikon
PORAKA :MOZE DA SE NAMALAT

А да се зголемат?

hensk
07k_JulK, %08:%Jul
не може машинава ми праи само магареШки XXL

JohnSmith
07k_JulK, %09:%Jul
не може машинава ми праи само магареШки XXL

Ништо. Барав китовски. Пак ќе мора да користам задна внатрешна гума од трактор.

piratot od Ohrid
07k_JulK, %09:%Jul
менвам жена стара 60 години за 2*30 години или 3*20 години

hensk
07k_JulK, %09:%Jul
aj pa ke ti ideme na gosti Ohridot ,zavrsi rabota prvo

piratot od Ohrid
07k_JulK, %09:%Jul
aj pa ke ti ideme na gosti Ohridot ,zavrsi rabota prvo

важит ве чекам:cool::cool:

hensk
07k_JulK, %09:%Jul
само смени ти прво и Дружба

PLANINEC
07k_JulK, %10:%Jul
Еве јас продавам авто делови, масла, акумулатори и се останато за автомобили.

hensk
07k_JulK, %11:%Jul
ауспух за Сулјадин имаш ли бе пријателе

Десничарка
07k_JulK, %01:%Jul
Некој заинтересиран за тотеми или реклами на ваков начин

http://www.nemagreska.com/_links/44afb69a36327d1264bd7fdca73916e0.jpg

И текстот може да се менува ,да иде назив на фирма,точно време и температура,или било каква услуга што ја врши фирмата,цена на производ и слично како што има на тотемите на бензинските пумпи.
Бујрум, бујрум муштери :D:D:D

lurak
07k_JulK, %15:%Jul
Делија едно прашање до тебе.

(На истово прашање може да коментираат и други, без разлика дали припаѓаат на некоја партија или не?)

Колку што разбрав моментално не си, а и некогаш не си бил член на ниту едн партија. Јас те сметам за независен. Ако не е тајна колку време си со сопствен бизнис?

Прашањето е следново. Дали бизнисот ти трпел, во било која форма затоа што си независен? Дали си имал проблеми затоа што не припаѓаш на ниту една партија? Дали ти биле вршени некави притисоци, од било која партија? Дали те викале: дојди во нашата партија, нас ни требаат такви луѓе и сл.? Дали до сега ти направиле некави проблеми, тебе или на фирмата затоа што не си од нивната (било која) партија? Дали си претрпел штета, помала или поголема, затоа што си независен?

Од разговори со луѓе дознавам, дека се можни помали или поголеми проблеми, ако не си со некоја партија. Но, истото важи и ако си член во некоја од партиите.

Ме интересира како влијае, нечленувањето во нитуедна партија, врз бизнисот.
Исто така и обратно. Ако си член на некоја партија, дали си изложен на напади од спротивниот табор.

DELIJA
07k_JulK, %16:%Jul
Делија едно прашање до тебе.

(На истово прашање може да коментираат и други, без разлика дали припаѓаат на некоја партија или не?)

Колку што разбрав моментално не си, а и некогаш не си бил член на ниту едн партија. Јас те сметам за независен. Ако не е тајна колку време си со сопствен бизнис?

Прашањето е следново. Дали бизнисот ти трпел, во било која форма затоа што си независен? Дали си имал проблеми затоа што не припаѓаш на ниту една партија? Дали ти биле вршени некави притисоци, од било која партија? Дали те викале: дојди во нашата партија, нас ни требаат такви луѓе и сл.? Дали до сега ти направиле некави проблеми, тебе или на фирмата затоа што не си од нивната (било која) партија? Дали си претрпел штета, помала или поголема, затоа што си независен?

Од разговори со луѓе дознавам, дека се можни помали или поголеми проблеми, ако не си со некоја партија. Но, истото важи и ако си член во некоја од партиите.

Ме интересира како влијае, нечленувањето во нитуедна партија, врз бизнисот.
Исто така и обратно. Ако си член на некоја партија, дали си изложен на напади од спротивниот табор.JA LICNO SAM RABOTAM OD 91 PA NAVAMU. NIKOGAS NIKOJ NE MI E REKOL DA SE UCLANAM NITI U EDNA PARTIJA, SEGA DALI ME ZNAAT KAKOV SUM NE ZNAM. IMAM ODLICNI PRIJATELI U SITE PARTII AMA BAS NA VISOKI FUNKCII I NIKOGAS NE SUM IMAL NIKAKVI PROBLEMI ZOSTO NE SUM NIKADE CLEN. JA DURI MISLAM DEKA E PROBLEM AKO SI U BIZNIS DA SI CLEN NA PARTIJA POSTO NON STOP KE TI BARAAT NESTO. MENE LICNO NI ZA GLASANJE NIOKJ DO SEGA NE MI E KAZAL DA GLASAM ZA BILO KOJA STRANA A NE PA DA SE UCLANUVAM.:cool:

DELIJA
07k_JulK, %16:%Jul
DA ZIVEAT NESVRSTANITA :p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Десничарка
07k_JulK, %16:%Jul
DA ZIVEAT NESVRSTANITA :p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Значи бизнис со Либија, Хондурас,Никарагва,Бурунди ,Зимбаве и никој не те дира :D

hensk
07k_JulK, %16:%Jul
ни имам од нив нешто ни сакам да имам,само у зијан може да ме стаат
ФАЛА му,не доагајте ПУ пу ПУ подалеку од мене

DELIJA
07k_JulK, %16:%Jul
NE MISLEV JA NA TIE NESVRSTANI, NEGO OVDE PARTISKI NEOPREDELENI.

Десничарка
07k_JulK, %16:%Jul
NE MISLEV JA NA TIE NESVRSTANI, NEGO OVDE PARTISKI NEOPREDELENI.
Те разбрав,само се зезам:D:D:D

hensk
07k_JulK, %19:%Jul
зар има неопределени ,одве :D:D:D

marica
07k_JulK, %22:%Jul
зар има неопределени ,одве :D:D:D


jas be brat sum neopredelena zos nikoj nisto prvo ne mi ponudil pa da barat nesto za vozvrat :D:D:D partive samo baret nesto ,a nisto ne davet na obicni smrtnici !:(:(:(

inaku vo Ohrid za da kopas kaj PASKO na PLAUSNIK znasci za argat baret da si clen na VMRO :confused::confused::confused: ,a kamoli nesto drugo !:mad::mad:

DELIJA
07k_JulK, %22:%Jul
jas be brat sum neopredelena zos nikoj nisto prvo ne mi ponudil pa da barat nesto za vozvrat :D:D:D partive samo baret nesto ,a nisto ne davet na obicni smrtnici !:(:(:(

inaku vo Ohrid za da kopas kaj PASKO na PLAUSNIK znasci za argat baret da si clen na VMRO :confused::confused::confused: ,a kamoli nesto drugo !:mad::mad:GO SPOMNA PASKO A TEMA E ZA BIZNIS, PA DA PRASAM DA NE E SVERCER NA SATOVI ILI SAMO SE FALI DEKA IMA TRI :D:D:D:cool:

tomas
07k_JulK, %09:%Jul
vo vrska so konektorot od lurak,
neka ti pobara nekoj so odi vo stranstvo, najdobro so urnek (originalot)
a dali mozes da gi smenis dvata i maskiot i zenskiot

piratot od Ohrid
07k_JulK, %09:%Jul
GO SPOMNA PASKO A TEMA E ZA BIZNIS, PA DA PRASAM DA NE E SVERCER NA SATOVI ILI SAMO SE FALI DEKA IMA TRI :D:D:D:cool:

тој ти е изгубен во простор и време и зато носит три сатој, никогаш не знајт кој е точен од нив :D:D:D:D:D

lurak
07k_JulK, %14:%Jul
vo vrska so konektorot od lurak,
neka ti pobara nekoj so odi vo stranstvo, najdobro so urnek (originalot)
a dali mozes da gi smenis dvata i maskiot i zenskiot

фала за сугестиите.

Женскиот конектор е составен дел од моторот (на кабелот од моторот). Него го имам. Ми фали машкиот дел кој е исто така за на кабел. Јас направив импровизирана варијанта на конекторот која е доволно безбедна и добро функционира.

Сега за сега е добро, ама се обидувам да ги најдам оргиналните конектори. Оригиналот е сепак оригинал.

А што се однесува до промена на конекторите, и тоа е можно. Оваа варијанта ја чувам за последна. Можно е да се смени конекторот. Кабелот иако е краток, сепак има доволна должина малку да се скрати.
Кај нас го наоѓам конекторот но со дупло поголем размак помеѓу пиновите. Тој може да послужи како замена.

Во секој случај фала за сугестиите.

hensk
07k_JulK, %14:%Jul
касно се укључувам за што ти е тој конектор за ауто ли е?

lurak
07k_JulK, %14:%Jul
касно се укључувам за што ти е тој конектор за ауто ли е?

Не е за ауто, за мотори од електроника е. Моторите се применуваат на пуно места,
фотокопири, мехнизми за позиционирање, ....

Можно е и крај на лето, Септември да одам до Белград, за некои други работи, па таму ваљда ќе ги најдам. Само треба прво да исконтактирам со некои фирми.

Јас прашав за конекторите, мислејќи да не има некој на форумов што се занимава со елекроника, па да налетал на такви...

Во крајна линија можат и да се нарачаат од туѓината.

DELIJA
07k_JulK, %01:%Jul
IMAM EDEN PREDLOG DO MINISTER ZA NADVORESNI RABOTI

DA IZVEZUVAME ''IDIOTI''
KE NAPRAVIME PARI
g a r a n t

JohnSmith
07k_JulK, %02:%Jul
IMAM EDEN PREDLOG DO MINISTER ZA NADVORESNI RABOTI

DA IZVEZUVAME ''IDIOTI''
KE NAPRAVIME PARI
g a r a n t

Пишуваше некој во врска со тоа.
http://milenko.com.mk/forum/showpost.php?p=56434&postcount=322

Red Stefan
09k_SepK, %01:%Sep
Лурак прашав за приклучокот и ми кажаа дека во Логин на 2-ри спрат Бисер ми се чини дека беше.
Логин сигурно беше :)
Значи таму ме посочија незнам дали си проверили поздрав и со среќа во потрагата.

lurak
09k_SepK, %01:%Sep
Лурак прашав за приклучокот и ми кажаа дека во Логин на 2-ри спрат Бисер ми се чини дека беше.
Логин сигурно беше :)
Значи таму ме посочија незнам дали си проверили поздрав и со среќа во потрагата.

Не е логин, туку е logingelectronics.:D
Не е во Бисер, него е во Беверли Хилс.:D
Е на втори е.:)

www.logingelectronics.com.mk

Ама таму веќе сум барал. Нема.
Фала у секој случај.

Red Stefan
09k_SepK, %01:%Sep
Не е логин, туку е logingelectronics.:D
Не е во Бисер, него е во Беверли Хилс.:D
Е на втори е.:)

www.logingelectronics.com.mk

Ама таму веќе сум барал. Нема.
Фала у секој случај.
за малку статива:D незнам тогаш се сетив да прашам важно го позна дека е за напојување ама не беше сигурен дали го има ни таму

lurak
09k_SepK, %02:%Sep
можда е статива.:D

Имаше продавница и во Бисер, ама се викаше Електронинвест, и таа беше на втори. После ја преселија кај Олмиписки т.е. пред малиот влез на Корчагин. Од 15-ти и таа е во Беверли Хилс.

http://www.electroninvest.com/mk/index.php

lurak
10k_OctK, %13:%Oct
Прати ли накој од вас цени на метали на берзите? (ja не знам тек сега почнав да пратам - па многу веројтно и да правам грешки)

Трбаше да нарачувам некои делови. Кога дојде понудата, се изненадив од цените на некои производи - многу беа високи.
Деловите со високи цени беа од бронза (легури на бакар).
Цените беа неколку кратно повисоки, од цените за истите производи пред извесен период (лани ова време). Па помислив чекај да видам како се движи цената на бакарот на берзите.

Што да видам. Еве и на сликава се гледа:
http://img118.imageshack.us/img118/8364/89095554.jpg

За истиот период од лани цената е речиси трипати повисока.

Побарав зошто е тоа така, помислив да не има врска нешто со војниве.

Во Септември Кина увезла 399.052 тони бакар и бакарни легури, 100.000 тони повеќе од очекуваното. А истовремено, има масовен штрајк во Чиле во еден од најголемите рудници на бакар Антофагаста.
И сега има недостиг на бакар на пазарот и цената е трипати повисока.
Сега ќе ќари некој дебела пара. Дали е случаен штрајкот во Чиле?

http://www.metalmarkets.org.uk/2006/08/25/nickel-coper-prices-up-this-week/

И сега деловите што требаше да ги нарачувам коштаат трипати повеќе. Хм.
А ја се чудев порано зотшо луѓе пратат берзи.

Негде прочитав анализи дека не се знае зошто Кина купила толкаво количество на бакар. Дали навистина има потреби од толкави количини или пак сака да прави залихи. Ако е второво во прашање може да се очекува дополнително покачување на цената на бакарот. Супер.

http://www.metalprices.com/FreeSite/metals/cu/cu.asp

lurak
10k_OctK, %14:%Oct
http://www.steelonthenet.com/prices.html

http://img136.imageshack.us/img136/1782/74115572.jpg

Цени на челик за 2008/2009.
Во мај бил минимумот, сега е во благ пораст. Дупло пониски цени од лани.

lurak
10k_OctK, %15:%Oct
За алуминиум
http://www.metalprices.com/FreeSite/metals/al/al.asp

http://img169.imageshack.us/img169/5625/60998681.jpg

lurak
11k_NovK, %19:%Nov
Луѓе знае ли некој каде да најдам информации, што точно е

трговец- поединец
ДОО
ДООЕЛ

Единствени податоци кој успеав да ги најдам се во Централниот Регистар

http://www.crm.com.mk/

Општи одредби за упис
http://www.crm.com.mk/default.aspx?MainId=1&CatID=54

Упис на трговец-поединец
http://www.crm.com.mk/default.aspx?MainId=1&CatID=55

Упис на ДОО/ДООЕЛ
http://www.crm.com.mk/default.aspx?MainId=1&CatID=56

Тарифа
http://www.crm.com.mk/download/Registers_document_forms/tarifa2.pdf

Во тарифникот се наведени тарифите за Основање - не пр. Трговец-поединец околу 2000.

Ама негде прочитав дека треба нешто (изјава или нешто друго) од Нотар, дека не си гонет кривично и такви работи.
Знае ли некој од вас нешто за ова или не? Колку кошта тоа кај нотарот?

Ако знаете каде има да се прочита, наведете.
Мене ќе ми помеогнете, а можда и не некој друг.

Постапка за основање претпријатиja во Република Македонија.
http://www.apprm.gov.mk/webdata/dokumenti/Help%20desk%20for%20startups.doc


Eве ЗАКОН ЗА ТРГОВСКИТЕ ДРУШТВА. И тука има што да се прочита.

Сл.Весник на Р.Македонија бр.28/04 од 30.04.2004 година
http://www.mse.org.mk/Repository/UserFiles/File/Misev/Regulativa/ZTD/ZTD%2028-2004.pdf

(Сл.Весник на Р.Македонија бр.84 од 03.10.2005 година)
http://www.mse.org.mk/Repository/UserFiles/File/Misev/Regulativa/ZTD/ID%20na%20ZTD%2003.10.2005.pdf

(Сл.Весник на Р.Македонија бр.25 од 02.03.2007 година)
http://www.mse.org.mk/Repository/UserFiles/File/Misev/Regulativa/ZTD/ID%20na%20ZTD%2002.03.2007.pdf

Трговска дејност од мал обем
http://www.logincee.org/file/12850/library

lurak
11k_NovK, %11:%Nov
да си немате работа со наши фирми
во ова спаѓаат и странски јаки фирми со претставништва и ограноци тука

и таму вработените се мое твое, и често го немаат потребното образование и потребното познавање за соодветното работно место

кога на место за породажба на делови од металургија ќе ти стават економист, се ќе се разберете, верувајте ми

и многу важно, суште немаме култура на однесување по фирмиве како што треба
немаме елемнтарно работно (послвно) однесување кон купувачот

не се запазуваат ни рокови, ни ништо

lurak
11k_NovK, %01:%Nov
Изгледа само ја се занимавам со „бизнис“.

да си немате работа со наши фирми
во ова спаѓаат и странски јаки фирми со претставништва и ограноци тука

и таму вработените се мое твое, и често го немаат потребното образование и потребното познавање за соодветното работно место

кога на место за породажба на делови од металургија ќе ти стават економист, се ќе се разберете, верувајте ми

и многу важно, суште немаме култура на однесување по фирмиве како што треба
немаме елемнтарно работно (пословно) однесување кон купувачот

не се запазуваат ни рокови, ни ништо

ајде не ве замарам више со моите работи

ха,ха,ха а ти што мислеше? Па и таму е се со врски-зашто шефовите се нашинци.А битно е што имаат факултет-а каков,не е важно. Може да завршил и географија,ама шеф ќе го стават. А бе,Бог да чува

Кога ти го прочитав коментарот ми текна на ова:
-------------------------------------------------------------


Пред неколку години по дневните весници почнаа да се појавуваат огласи во кои што пишуваше Чешка има недостиг на високо образуван кадар од техничките науки. Таа бара од другите држави со „словенски“ јазици заинтересирани за работа во Чешка. Така направени се и меѓудржавни договори, меѓу другите и со Македонија.

Затоа и се појавија тие огласи.

Знаеме каква беше атмосферата во државава после случувањата 2001. Мене како тогаш невработен ова ми се виде како добра можност. И онака често размислував да излезам од државава и да си ја побарам среќата надвор - оти тука имаше место за се, само не за нормален живот и среќа.

Малку ми беше чудно тоа како е можно Чешка да има недостиг од работна сила. Што е работата, таму не учат, само се заебаваат ли, си викам. Одиме понатаму.

Проверив на интернет - навистина на владиниот сајт на Чешка, можеше да се прочита дека се направени договори со други држави - па и со Македонија. Ќе сме имале предност при вработувањето. Истото го имаше и на нашите владини сајтови.

Си викам озбилна е работава.

Почнав да барам повеќе информации за Чешка, цени за сместување, пат, изнајмување на стан, барање на работа итн.

Се испостави дека Прага, после Лондон е еден од најскапите градови во Европа, а и во светот за живеење. Цените за изнајмување на станови се едни од највисоките. Хм...

Па така наидував на податоци дека во Прага најмалку се зборува на Чешки - се зборува на сите други јазици т.е. жителите се дојдени од сите страни на светот - кој по заработувачка, кој затоа што мора...

Потоа барав, за кои работни места има најголема побарувачка. Никаде не можав да најдам дека најбарани се инженерите. Најбарани беа професорите по англиски. Хм...

Барајќи повеќе информации, наидов на накави водичи за Американци - како еден Американец да се снајде ако треба да има бизнис - работа во Чешка. Интересно. Го прочитав следново: цените за спиење се многу високи - имаше упатства и каков превоз да се користи (дали е безбедно и цена на чинење) - доста беа детални инструкциите. Вика, да не се чудите ако за некоја работа за која, во САД сте навикнати да ја завршите за неколку саати, тука да ви бидат потребни неколку дена. Па ја си викам - ако во Чешка им требаат неколку дена, тука ќе им требаат сигурно недела дена (изгледа не бев далеку од вистината кога го помислив ова). Да не се чудите, ако бидете повикани на интервју, па ви соопштат дека интервјуто се води исклучиво на Чешки јазик, иако тоа никаде претходно експличитно не е кажано. Ќе ви кажат дојдете повторно за некој ден. Да не се чудите ако ви речат дека нешто ви недостасува во приложената документација а сте донеле се што претходно било побарано. Повторно ќе ви речат, дојдете за некој ден... И така натаму, и така наваму...

Па наидов на некои блогови и форуми на кои луѓе разменуваа искуства...

Таму можеше да се прочита следново: Чешката влада си направила ваква рачуница. Пушти огласи дека и е потребна работна сила, ваква или онаква. Значи некој треба некако да стигне до Чешка. Патот треба да се плати. Работата не може да ја заврши за еден ден. Значи потребен ви е и смештај. Смештајот треба да се плати. Треба да се храните додека сите таму. Тоа треба да се плати. Потребен ви е и превоз. И тоа треба да се плати. Освен овие основно работи сигуно
ќе треба да потрошиш уште некој динар. Гаранција за работно место никој не ти дава, нели. За вработени со странско државјанство има големо оданочување, па платата слободно намалете ја околу 50% (отприлика толку беше), итн, итн...

Хм...

После ова престанав да размислувам за одење во Чешка.

Мислам дека ви е јасно зошто.

tomas
11k_NovK, %01:%Nov
dali znae nekoj: koja firma ili nekoj privatnik raboti so aluminium, kaj sto ima pogolem izbor na profili.

lurak
11k_NovK, %01:%Nov
какви профили ти требаат и количина?

tomas
11k_NovK, %01:%Nov
U profil ama mala kolicina, ke ti pisam denovive na PP podetalno

lurak
11k_NovK, %01:%Nov
ако си во Скопје има едно фирмиче во Автокоманда кај гаражите на ГСП од спротива таму имам гледано, тоа ти е накај МерКур, незнам точно како се вика, таму е малку збутано

тоа белото е МеркУр

http://img22.imageshack.us/img22/5344/71968830.png

ама баш за U профили не сум сигурен


на Yellow Pages ми ја извади оваа фирма, можно е да е таа

Име: АЛУМИЛ ИНЖИНЕРИНГ
Адреса: ЃОРЧЕ ПЕТРОВ 26 Б 1/6
Град: СКОПЈЕ
Телефон 1: 02/2045042
Телефон 2:
Факс:
Дејност: АЛУМИНИУМ - ПВЦ БРАВАРИЈА


E-mail:
WWW:

ако ти помогне ова да се ориентираш каде е фирмава:
http://maps.google.com/maps?ll=41.999689,21.460134&z=17&t=h&hl=en

ѓоамити
11k_NovK, %02:%Nov
побарај и овде

ПРОФИЛКО
ул.ПРВОМАЈСКА ББ СКОПЈЕ (Пинтија)
Телефон: (02) 2700891
Факс: (02) 2700855
E-mail: profilcomk@on.net.mk

tomas
11k_NovK, %22:%Nov
fala decki,

lurak
11k_NovK, %22:%Nov
гледај да завршиш работа, за фала лесно е

да се надеваме дека ќе го најдеш тоа што ти треба

ова може не треба да го пишувам, ама ајде нека пројде

ако таму нема, прашај да ти кажат каде може да најдеш

lurak
11k_NovK, %09:%Nov
Ајде ако знае некој, каде може да се најде во државава (подобро да е само во Скопје)

СИНТЕРУВАНА БРОНЗА - SAE 841

DELIJA
11k_NovK, %09:%Nov
TI KOSMICKI BROD DA NE SPREMAS

lurak
11k_NovK, %09:%Nov
ќе ја напаѓам Америка, прек к... ми се више:D

hensk
11k_NovK, %09:%Nov
што праиш Лурак ,освен ако не влагаме у „ТопСикрет“

lurak
11k_NovK, %09:%Nov
топ сикрет е, ти спомнав тогаш, ако си заборавил

се надевам ќе биде скоро готово, па ќе може да зборам - вака не сакам пред рука да зборам


а бронзата е за лежишта - лизгачки

hensk
11k_NovK, %09:%Nov
аха ,а на која локација

lurak
11k_NovK, %09:%Nov
за лежиштата ме прашуваш? или друго мислеше

не те разбрав

ако мислеше за работилница, рано е не сум до таму дојден

ѓоамити
11k_NovK, %01:%Nov
чудни се овие од средно насочено... :D

lurak
11k_NovK, %01:%Nov
чудни ами како

lurak
11k_NovK, %18:%Nov
ако некој бара полусуровини од црни и обоени метали, можно е тука да го најде тоа што го бара:

ИНТЕРПЛАСТ - се вика фирмата - друштво за производство трговија и услуги со црни и обоени метали

тел. (02)2520-640
факс. (02)2520-641
моб.: 075 266-990

http://img522.imageshack.us/img522/8230/interplast.jpg

Малку е забутана, ама прашајте на главна капија на МЗТ па некако ќе се снајдете.

lurak
11k_NovK, %18:%Nov
Ако барате инжињерска пластика или гума, обидете се во

ГУМАТЕРМ

тел. (02) 3233-551
моб. 071 297 968

Се наоѓа на приземје во блокот помеѓу ДОС и Тутунски комбинат, кај Стара Рампа

http://img686.imageshack.us/img686/5525/gumaterm.jpg

www.gumaterm.com.mk

lurak
12k_DecK, %02:%Dec
Ако зане некој каде може да се најде каустична сода нека каже.

Ама не ми треба на големо - на мало - ако воопшто може да се најде на мало.

Каустична сода или Натриум хидроксид (NaOH)
http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_hydroxide

http://mk.wikipedia.org/wiki/Натриум_хидроксид

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/34/SodiumHydroxide.jpg/200px-SodiumHydroxide.jpg

Се користи за правење на средства за чистење, сапуни, пени за бричење
Aма и за чистење на метали.

Mене ми треба за DIY (do-it-yourself) анодизација на алуминиум.

http://astro.neutral.org/images/anodise_first_job1.jpg

http://astro.neutral.org/images/anodise_first_job2.jpg

Најдов фирма ама работи на големо.

http://www.lahemija.com.mk/proizvodiMk.asp?grupaID=4

http://www.lahemija.com.mk/

-----------------------------------
еве уште една потенцијална фирма која работи на големо
http://newpages.com.mk/detail.asp?fid=18212

PLANINEC
12k_DecK, %08:%Dec
А тебе колку ти треба?

lurak
12k_DecK, %17:%Dec
што знам бе планина - ко за почеток мислам 1/2 кило, кило е доволно
зависи што цена е, ако е не е скапо може и појќе

само битно е да не е мешан со некои детргенти

кај што најдов упатства - вика за 1/2 литро една мала чашка к. сода треба

-----------------------

не напишав можда треба да прашам по фирмички што прават сапуни - и они треба да имаат ваква работа

познавам еден, ама не му го знам телефонот - али ќе стапам у контакт само сега празници фатија па ...


---------------------------

исто и сулфурна киселина 98% да не знаете кај се набавува

--------------------

lurak
12k_DecK, %19:%Dec
и пчеларите користеле жива сода - каустична сода - камена сода NаОH

за чистење на сандаците

PLANINEC
12k_DecK, %00:%Dec
и пчеларите користеле жива сода - каустична сода - камена сода NаОH

за чистење на сандаците

Овие триве соди што ги спомнуваш, тоа е едно те исто или??????

lurak
12k_DecK, %01:%Dec
да истата работа е !

PLANINEC
12k_DecK, %17:%Dec
Ти најдов жива сода. И блиску ти е. Кога ќе одиш од Ново Лисиче према цементара после раскрсницата сврти десно и влези во касарната Гоце Делчев. Првата уличка десно има една фирма Хидрос. Влези ќе ти дадат педесетина денари кило. Кажи Љупчо од ме прати, фирмата знаеш како ми се вика

lurak
12k_DecK, %01:%Dec
фала ти планина, ќе пројдам деновиве.:)

ако не успеам утре или задутре - ваљда не е проблем од понеделник?

имам да бркам некои работи - од други ми зависи кога ќе имам време.

до колку работат до 16? или и попладне

PLANINEC
12k_DecK, %20:%Dec
До кај 15-16 работат

lurak
12k_DecK, %11:%Dec
планина, пројдов сабајлево и земав к.сода - одма им текна
значи бидна работава:)

таму е фирмата спроти - Југореклам е
работно време од 8:30 - 16
а и во сабота работат ама не запамтив до колку.

а прашував и за сулфурна киселина

вика - таа спаѓа во опасни материјали
треба посебна дозвола за трговија со неа, а ние немаме
ама ми кажа некоја фирма кај стаклара, ДИОС се вика

----------------------------

и по пат си викам, што се ова фирмиве се на ОС завршуваат ХИДРОС, ДИОС - се греко:D

кај ме праќа викам планина кај грци :D

Sneki
12k_DecK, %14:%Dec
----------------------------

и по пат си викам, што се ова фирмиве се на ОС завршуваат ХИДРОС, ДИОС - се греко:D

кај ме праќа викам планина кај грци :D

И јас се прашувам зошто избрале такви називи :confused:
Има и Германос нели, па потоа трибина „Сорос“,
па институт „Демос“, ма има се на ОС :D

PLANINEC
12k_DecK, %14:%Dec
планина, пројдов сабајлево и земав к.сода - одма им текна
значи бидна работава:)

таму е фирмата спроти - Југореклам е
работно време од 8:30 - 16
а и во сабота работат ама не запамтив до колку.

а прашував и за сулфурна киселина

вика - таа спаѓа во опасни материјали
треба посебна дозвола за трговија со неа, а ние немаме
ама ми кажа некоја фирма кај стаклара, ДИОС се вика

----------------------------

и по пат си викам, што се ова фирмиве се на ОС завршуваат ХИДРОС, ДИОС - се греко:D

кај ме праќа викам планина кај грци :D
Да и јас поминав денес и видов југореклам. Инаку егејци се тој Ристо младиот газда ми е баџанак. Жените ни се втори братучедки

Sneki
02k_FebK, %21:%Feb
фала ти планина, ќе пројдам деновиве.:)

ако не успеам утре или задутре - ваљда не е проблем од понеделник?

имам да бркам некои работи - од други ми зависи кога ќе имам време.

до колку работат до 16? или и попладне

Лурак до кај си со бизнисот ?

PLANINEC
02k_FebK, %10:%Feb
Дали знае некој кај може да се најдат по Скопје алумински цевки од пола цол?

hensk
02k_FebK, %10:%Feb
што бе клима да не ставаш
купи кола со клима ,не се заебавај

Ivance Kratovo
05k_MayK, %19:%May
Ufffff.....
baram del za kosilka za treva na benzin marka TECUMSEH model PRISMA 37 v 48
skrsena e klipnjacata ili ako se prodava komplet so klip

http://img695.imageshack.us/img695/5977/skrsenaklipnaca1.jpg
p.s. Planinec ti mislam deka mozes da mi pomognes bidejki se zanimavas so avto delovi.

PLANINEC
06k_JunK, %09:%Jun
Нема батка барав ама нема

Горан
07k_JulK, %15:%Jul
Сакам да споделам еден многу добар сајт за купување http://www.viaddress.com
Сеа знам дека сите сакат да знаат како се прави пари ама јас ви кажувам како се трошат. а преку сајтов се трошат најмалку ,односно се добива највеќе за парите. па и тоа е некој бизнис а :)

AlexTheGreat
07k_JulK, %15:%Jul
спамер

marica
07k_JulK, %17:%Jul
:confused:Ufffff.....
baram del za kosilka za treva na benzin marka TECUMSEH model PRISMA 37 v 48
skrsena e klipnjacata ili ako se prodava komplet so klip

http://img695.imageshack.us/img695/5977/skrsenaklipnaca1.jpg
p.s. Planinec ti mislam deka mozes da mi pomognes bidejki se zanimavas so avto delovi.

od kade ti e kosilkata jas kaj so rabotam nie uvezuvame italjanski i si imame sopstven servis ! kolku k.s. e ?kakov benzin trosit /? dvotakten ili cetiri takten motor !:confused::confused:

napisi ako sakas br .tel.od servisot ke ti dadam vo p.p.

petko
11k_NovK, %12:%Nov
kupuvam dvolitarski sisinja so kapacinja za rakija bezbojni koja e cenata

Ptolemy I Soter
11k_NovK, %11:%Nov
Продавам нови делови за постари модели;

Toyota Land Cruiser
Toyota Hilux

Може да се најде и за други џипови (TOYOTA)

makedon4e.
02k_FebK, %21:%Feb
Јас инаку произведувам подно греење за под тепих,за сите видови подлоги,за домашна употреба ако некој е заинтерсиран,можете да ми се обратите,20 год. традиција,испорака по пошта.

Tendo
12k_DecK, %21:%Dec
http://imageshack.us/a/img24/1388/8eed.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/24/8eed.jpg/)

http://educorner.mk/?page_id=227

Tendo
01k_JanK, %17:%Jan
АГЕНДА на обуката: „ФИНАНСИСКО МОДЕЛИРАЊЕ ВО EXCEL“

http://educorner.mk/wp-content/uploads/2013/10/finmodeliranje.pdf