PDA

View Full Version : Господ го создал човекот или човекот го создал Господ


Pages : 1 [2]

LyricusMagna
10k_OctK, %20:%Oct
Ивановски...
(1) Читај ги Касиопејците-Плејаданците.

Ептен ти е погодена темата.

------------------------------------------------

(2) Сега за сега, ова ќе ти кажам.

Што ако Исус бил учител, кој требало да не` подготви за НОВ СВЕТ?

Што ако неговите учења се извртени од бедници кои се претставувале како негови следбеници?

Што ако тој навистина постоел и навистина ќе се врати?

Те заинтересирав?

-----------------------------------------------

И, поврзано со темата `Дали ги почитувате поповите`.

Што би се случило да дојде сега Исус, таков каков што ни го проповедаат (на пример како во филмот `Исус од Назарет`)?
Што би направил во врска со убиствата, војните и етничките чистења `извршени во негово име`?
Што би направил во врска со богатствата на Ватикан?
Што би направил во врска со споровите како за нашата МПЦ?


(1) Касиопејскиот Материјал не е лишен од дезинформации. Но е еден од поточните извори на информации што ги има на интернет. Мило ми е што не сум единствениот кој го има читано тој материјал.

Плејаданскиот материјал, не би го препорачал. Премногу дупки во учењата на Плејаданците. Особено ако се работи за Алдебаранските или тие од Алкјон. Повеќе од очигледно е дека имаат некоја задна намера со сето ова. Барем ова е мое лично мислење.

Би го препорачал Ра Материјалот. Има доста сличности со Касипејскиот. Но сепак, гледам скептично на овие материјали, бидејќи информациите не се дадени од прва рака, туку канализирани (channeled). Има доста добри причини зошто многу луѓе гледаат со скептицизам кон ваков тип на материјали. Но сепак овие горенаведените се издвојуваат од останатите по својата автентичност и валидност.

(2) Тоа што не го спомна е дека имало 3 учители во тоа време, од кои, еден била жена, која била убиена набрзо по нејзиното пристигнување на Земјата. Второ, името Исус има египетско потекло, така се нарекувале следбениците на Исис, египетската божица (која е поврзана со Сириус и исто како и денешната христијанска религија, била дел од свето тројство, заедно со Озирис и Хорус). Во секој случај, неговата улога тука била да ја прошири свеста кај луѓето и да ги научи на вистинската духовност, која нема никаква врска со религиите, и да ги научи на универзалните закони на високо развиените цивилизации во вселената. Тие учења сега се толку испревртени и надуени што се претворени во една глупава индоктринација од страна на црквите и теолозите.

Инаку, Jешуа (неговото вистинско име), не е роден на датата која ја промовираат црквите. Тој е роден (читај - пристигнат тука), пред точно 3016 години. Тоа е 1007 години повеќе од тоа што сме наведени да веруваме. Некои добро запознаени теолози го знаат ова, но се приморани да ќутат, Ватикан има добри начини да ги натера да ќутат. И тоа за неговото враќање е исто дезинформација. Тоа го промовираат тие што стојат позади планот за Нов Светски Поредок.

Во план е глобализација на светот: Глобален јазик (Англиски - веќе е глобален), Глобална Влада (веќе во подготовка), Глобална религија (масонството зазема силен замав во бројки). На чело би требало да застане "Исус" откога ќе пристигне по втор пат, и да ги убеди луѓето дека масонството е вистинската религија која ќе ги обедини сите луѓе во светот. Овој т.н. Исус ќе биде клон од оригиналот, а како? Ватикан ја поседува фамозната наметка од Туран. Зборам за вистинската, не таа што е прикажувана во јавност на секои 20 години. Ама не сум многу сигурен дека ќе успеат да создадат функционален клон (функционален во смисла - да ги поседува способностите кои ги имал Јешуа - тие се учат со време и труд, а ние, како луѓе не можеме да го научиме на тоа)

Како и да е, прашањата што ги постави се доста добри, би требало да се постават на сите оние кои се преставуваат како верни христијани.

Научно со докази е доказано дека се што е запишано во БИБЛИЈАТА е точно така буквално со датуми.;)Тоа ти го дава одговорот на твоето прашање.:rolleyes:

Навистина? Како нема никаков податок за тоа на интернет? А и доказ од таква големина би било насекаде по весници. Дека библијата е докажана за точна. И тоа научно ...

Објасни ми ја Генезата како е точна, како што ја пишува? Научно објасни ми го Дедо Ное и Арката, и настанот што се случил, во буквална смисла.

Не би било тешко за тебе кога веќе е докажано, нели?

.:Se:.
10k_OctK, %19:%Oct
Свеста на човекот е прекрасен инструмент..а неговиот ум - прекрасна дарба!

Баш би сакала да знам...ако сакате да ми одговорите се разбира...КАКОВО ЗНАЧЕЊЕ му придавате вие на крстот? Како гледате на него..што значи за вас, и воопшто ШТО ОЗНАЧУВА?epa vaka visna,,,,,Za mene krstot posle bajagi procitani knigi znaci (se) ne zde tuku se zatoa sto go ima vo se vo bilo koj predmet i tn.,,,slicno sto i omot vo hinduizmot,,,,,spored hindu tolkuvanje znaci plus a znakot pluz e znak za yoga,,,kako sto se zbori deka matematikata poteknuva od indija ja donel filozof vo grcija togas bilo makedonija itn....a kaj nas znaci immeto na otecot(tatkoto) i svetiot duh......zatoa swami i drugi filozofi vikaat deka hristijanstvoto i hinduizmot se mnogu slicni i taka nataka,,,eve dadov moe objasnuvanje bi sakal da cujam i drugo.poz

.:Se:.
10k_OctK, %20:%Oct
isto taka neznam dali ste primetile nasite hristijanski ikoni imaat slicnosti so indiiskite......kako na primer drzenjeto na prstite kaj nasite svetci-bogovi e isto kaj indiiskite svetci-bogovii kaj niv toa se vika mudri itn,,,isti ima tolkuvanje za amin deka znaci isto sto i om zatoa sto kaj nas se izgovara posle sekoja molitva a kaj hindusite om se izgovara pred sekoja i posle sekoja itn...

Red Stefan
10k_OctK, %22:%Oct
isto taka neznam dali ste primetile nasite hristijanski ikoni imaat slicnosti so indiiskite......kako na primer drzenjeto na prstite kaj nasite svetci-bogovi e isto kaj indiiskite svetci-bogovii kaj niv toa se vika mudri itn,,,isti ima tolkuvanje za amin deka znaci isto sto i om zatoa sto kaj nas se izgovara posle sekoja molitva a kaj hindusite om se izgovara pred sekoja i posle sekoja itn...

ДРУЖЕ СИТЕ РЕЛИГИИ СЕ ИСТИ ИМАА ИСТ ПОЧЕТОК ИСТО И ЗА БУДИЗМОТ И ХРИСТИЈАНСТВОТ ИМА СЛИЧНОСТИ:cool:

.:Se:.
10k_OctK, %06:%Oct
jas ne mislam taka deka site se slicni kazav za dve a ti kazimi so imaat slicno hristijanstvoto i islamot molimte..sve e razlicno,ako kaj nas e belo kaj niv e crno i obratno ako kaj niv e mesecina kaj nas e sonce i taka.i pls kazi konkretno na so mislis...poz

.:Se:.
10k_OctK, %15:%Oct
druze eve sto najdov i da ti kazam me zainteresira mnogu........


Филип II Македонски се обидувал да го освои градот Визант кој единствен останал неосвоен од него. Една облачна ноќ бил на самиот праг да го освои.

Се доближил со фалангите кришум до самите ѕидини на кои Македонците почнале да ги местат и справите за качување и останатата техника.

Но среќата не била со него, од облаците блеснала млада месечина, доволна за бранителите да ги забележат Македонците и да удрат со се што имаат а тргнало и испаниченото население од градот кон ѕидините да помага. Се истурале камења, врело масло и фрлале стрели, изгинале многу Македонци а Филип се повлекол и не обидувајчи се веќе да го освојува Визант.

Градот во слава на овој миг за симбол на градот ја зел спасителката своја – месечината која многу векови од тогаш останала симбол на градот. Била симбол дури и под Римјаните и Византијците и се до доаѓањето на Турците.

А тогаш пак се повторила истата сцена со борбите и опсадите на градот кој се бранел со се што имала империјата на заодот. Градот сега со име Константинопол давал огорчен отпор но овојпат со тешки последици, завладеал тежок глад, исцрпеност и безизлезност.

Храброст им давало високо каченото знаме со полумесечината – спасителката нивна, од која очекувале некакво ново чудо како кај нивните предци нападнати од Македонците. Но такво немало та дошол судниот ден кога одбраната попуштила а од сите страни надирале ордите Османлии. Со денови траело пљачкањето, теророт, силувањата, колежот и палежите.

Најголем трофеј на Османлиите им се видело знамето со полумесечината кое гордо го носеле насекаде за да полесно се предаваат и другите земји кои ќе ги напаѓаат. Оделе со дигнато знаме од центарот на најсилната империја во Европа, со што ги потсетувале бранителите дека неминовно треба да се предадат, штом и царскиот град не успеал да се одбрани.

Носејќи го така насекаде и стоејќи и на ѕидините на новата престолнина, овој симбол заживеал и навлегол во свеста на секој поданик. А бидејќи Османлиите биле муслимани, како го ширеле исламот така го ширеле и овој симбол по сите земји. Оваа е најчестата и најстара верзија за овој симбол а неа ја обработува и Елис во неговото дело “Македонскиот империјализам”.

sofrag
10k_OctK, %21:%Oct
vi prepora;uvam da pro;itate edna kniga (se ;ita za vreme na kafepauza) od Dimko Tasevski Ditas vo koja pravi interesen spoj na religijata i darvinovoto u;ewe

maparipijapa
10k_OctK, %02:%Oct
Бог во минатото бил протеран од науката и филозофијата па бил сместенво едно место наречено народна традиција,бапските приказни и суеверија.
Бог не материјална состојба, тој е во секој од нас, само што ние не сме сеуште во тоа ниво за да можеме да го осетиме, со исклучок на некои, тука мислам на покојниот Тоше, во чие што има и се крие еден код ,Тодор, Теодор, односно дар од Бога.Таквите дарови Божји доаѓаат и со одат рано,до 33 година, како и Александар, Исус, за да ни дадат патоказ кон што треба да целиме(тука имало некаква врска и со 33-те пршлени кај човекот, ама за тоа друг пат).Бог е апсолутно нашиот создател, но ние ни одблиску не можеме да шпекулираме околу неговиот изглед,физикус.Мистериите на нашето постоење се бесконечни и ние во овој земски свет никогаш нема да допреме на тој начин до него, посебно не сега во овој отпаднички свет каде одиме во автореферентна јамка(како змија која си ја јаде опашката).
Имено КРСТОТ,преставува ништо друго туку координантен систем, каде нулата е почетокот,како број без дефиниција, а од кој почнува и во кој завршува се, слично како белата прозирна светлина која ги обединува сите бои.Тоа значи дека Бог е во средината, смислата на светот-све то-сето тоа кое го создал.Боженствената состојба на координантниот систем оди нагоре, по x-оската,ние сме на у-оската, додека ако сме грешници, ке одиме во минус односно надоле од нулата, во пеколот:Dне знам колку ме разбирате.затоа Исус во библијата вели ЈАС СУМ И АЛФА И ОМЕГА, почетокот и крајот.Првите 4 букви од глаголицата...АЗ-БУКИ-ВЕДИ=ЈАС(АС)-БОГ(БУКИ)-ЗНАМ,ГЛЕДАМ(ГЛЕДАМ),кодиран а тајна дека Бог е логос, збор.Суштина на бог се гледа во многу факти.бог со создал светот за 6 дена на 7 одмарал, како што се 7-те бои на виножитото,7-те чакри, 7-те ноти.Бог се крие пред скоро секој збор на Македонците затоа тие се во ПРЕДНОС од другите, оти вистината им е пред носот.Бог се крие и во сврзникот или, како и да се чита искача, И-Л-И како почеток и крај.
Бројот ЕДЕН и Еденската градина се исти зборови и Рајот знначи поврзаност со едноста и едниот Бог.
Понатаму самото име на Исус, од ИС(истекува, одтекува, србите викаат ис за од) и ус(устекува,дотекува)како и Христос, од христ(крст, координантен систем, Бог)и самата оска или ос.Се доаѓа од крстот и во него се враќа и затоа Исусовото распетие беше токму на крстот, а да разбереме зошто сите ни ја сакаат оваа боженствена земја,Магнет, само да помислиме дека и таа беше расптната како на крст на 4 страни.
Многу има што да се пишува на оваа тема,а вистината се крие во секој наш збор како ЈАС СУМ-ја с ум или ом или омега или бог.,Ние словените сите заедно сме со бога ама сме се одалечиле премногу од него и затоа некои работи ни се случувале.А тоа дали е Бог вонземјанин во летечка чинија или др такви глупости е прачање на мачта, почто никој не знае која е апсолутната вистина.

LyricusMagna
11k_NovK, %17:%Nov
jas ne mislam taka deka site se slicni kazav za dve a ti kazimi so imaat slicno hristijanstvoto i islamot molimte..

Не? Ај удри едно истражување за Месечевите и Сончевите Култеви. Од таму потекнуваат сите религии од светот. Ако двата типа култови имаат заеднички предок, тогаш - ДА, сите религии потекнуваат од еден извор.

Најмногу заедничко што имаат исламот и христијанството е дека и двете имаат месија, пророци, двете се наводно мирољубиви религии, двете се навидум монотеистички. Има и други сличности само сега немам време да ги набројам.

[QUOTE=.:Se:.;107185]sve e razlicno,ako kaj nas e belo kaj niv e crno i obratno ako kaj niv e mesecina kaj nas e sonce i taka.i pls kazi konkretno na so mislis...poz

Тие разлики се должат на други фактори, кои немаат врска со самата религија.

lazarus
11k_NovK, %00:%Nov
[QUOTE=.:Se:.;107185]jas ne mislam taka deka site se slicni kazav za dve a ti kazimi so imaat slicno hristijanstvoto i islamot molimte..

Не? Ај удри едно истражување за Месечевите и Сончевите Култеви. Од таму потекнуваат сите религии од светот. Ако двата типа култови имаат заеднички предок, тогаш - ДА, сите религии потекнуваат од еден извор.

Најмногу заедничко што имаат исламот и христијанството е дека и двете имаат месија, пророци, двете се наводно мирољубиви религии, двете се навидум монотеистички. Има и други сличности само сега немам време да ги набројам.Тие разлики се должат на други фактори, кои немаат врска со самата религија.

WOW!!!!
Тоа црвеното е као копија на тоа второто , со додатоци , но без исклучоци????
ахам...
многу работи не сум знаел....

lazarus
11k_NovK, %00:%Nov
Бог во минатото бил протеран од науката и филозофијата па бил сместенво едно место наречено народна традиција,бапските приказни и суеверија.
Бог не материјална состојба, тој е во секој од нас, само што ние не сме сеуште во тоа ниво за да можеме да го осетиме, со исклучок на некои, тука мислам на покојниот Тоше, во чие што има и се крие еден код ,Тодор, Теодор, односно дар од Бога.Таквите дарови Божји доаѓаат и со одат рано,до 33 година, како и Александар, Исус, за да ни дадат патоказ кон што треба да целиме(тука имало некаква врска и со 33-те пршлени кај човекот, ама за тоа друг пат).Бог е апсолутно нашиот создател, но ние ни одблиску не можеме да шпекулираме околу неговиот изглед,физикус.Мистериите на нашето постоење се бесконечни и ние во овој земски свет никогаш нема да допреме на тој начин до него, посебно не сега во овој отпаднички свет каде одиме во автореферентна јамка(како змија која си ја јаде опашката).
Имено КРСТОТ,преставува ништо друго туку координантен систем, каде нулата е почетокот,како број без дефиниција, а од кој почнува и во кој завршува се, слично како белата прозирна светлина која ги обединува сите бои.Тоа значи дека Бог е во средината, смислата на светот-све то-сето тоа кое го создал.Боженствената состојба на координантниот систем оди нагоре, по x-оската,ние сме на у-оската, додека ако сме грешници, ке одиме во минус односно надоле од нулата, во пеколот:Dне знам колку ме разбирате.затоа Исус во библијата вели ЈАС СУМ И АЛФА И ОМЕГА, почетокот и крајот.Првите 4 букви од глаголицата...АЗ-БУКИ-ВЕДИ=ЈАС(АС)-БОГ(БУКИ)-ЗНАМ,ГЛЕДАМ(ГЛЕДАМ),кодиран а тајна дека Бог е логос, збор.Суштина на бог се гледа во многу факти.бог со создал светот за 6 дена на 7 одмарал, како што се 7-те бои на виножитото,7-те чакри, 7-те ноти.Бог се крие пред скоро секој збор на Македонците затоа тие се во ПРЕДНОС од другите, оти вистината им е пред носот.Бог се крие и во сврзникот или, како и да се чита искача, И-Л-И како почеток и крај.
Бројот ЕДЕН и Еденската градина се исти зборови и Рајот знначи поврзаност со едноста и едниот Бог.
Понатаму самото име на Исус, од ИС(истекува, одтекува, србите викаат ис за од) и ус(устекува,дотекува)како и Христос, од христ(крст, координантен систем, Бог)и самата оска или ос.Се доаѓа од крстот и во него се враќа и затоа Исусовото распетие беше токму на крстот, а да разбереме зошто сите ни ја сакаат оваа боженствена земја,Магнет, само да помислиме дека и таа беше расптната како на крст на 4 страни.
Многу има што да се пишува на оваа тема,а вистината се крие во секој наш збор како ЈАС СУМ-ја с ум или ом или омега или бог.,Ние словените сите заедно сме со бога ама сме се одалечиле премногу од него и затоа некои работи ни се случувале.А тоа дали е Бог вонземјанин во летечка чинија или др такви глупости е прачање на мачта, почто никој не знае која е апсолутната вистина.

вака сега ,околу крстот не се слагам
Исус рекол алфа и омега ....или Бог го рече тоа ??? хм....
АЗ - Буки - Веди ...е доста покасно од тоа напишано на ...кој јазик беше??
И-Л-И ....или староарамејски...јазикот на кој говорел Исус...ТАТКО..тоа е значењето
толку за сега

maparipijapa
12k_DecK, %15:%Dec
вака сега ,околу крстот не се слагам
Исус рекол алфа и омега ....или Бог го рече тоа ??? хм....
АЗ - Буки - Веди ...е доста покасно од тоа напишано на ...кој јазик беше??
И-Л-И ....или староарамејски...јазикот на кој говорел Исус...ТАТКО..тоа е значењето
толку за сега

Баш ме интересира твоето мислење, став околу крстот:)
за ова другото не знам колку сум била јасна , на пример тоа што глаголицата се појавила многу покасно од Исус нема никаква врска(ако на тоа мислеше), таа била ре-формирана со одредена намена. Нејзините создаватели знаеле многу добро дека нашиот јазик е кодифициран.Ова го кажувам од проста причина што има многу логични објаснувања на македонски на зборови кои се од други јазици, тоа го знаеме веќе. Јас со примерот кој го дадов сакав да увидам на значењето на самите зборови. Според тоа што сум читала во нашиот јазик се крие јазикот на сите народи(не хибридни), односно јазикот на првородените.
А тоа дали Исус кажал јас сум и Алфа и Омега или самиот Бог, не е во контекст на тоа што сакав да кажам. Тоа нема врска кој го кажал ако идеме до тенчина тие се едно та исто, нели така не учат.
Но, ова се само мои ставови, можеби грешни, затоа со драго срце сакам да читам нечии други.Поздрав

lazarus
12k_DecK, %19:%Dec
Баш ме интересира твоето мислење, став околу крстот:)
за ова другото не знам колку сум била јасна , на пример тоа што глаголицата се појавила многу покасно од Исус нема никаква врска(ако на тоа мислеше), таа била ре-формирана со одредена намена. Нејзините создаватели знаеле многу добро дека нашиот јазик е кодифициран.Ова го кажувам од проста причина што има многу логични објаснувања на македонски на зборови кои се од други јазици, тоа го знаеме веќе. Јас со примерот кој го дадов сакав да увидам на значењето на самите зборови. Според тоа што сум читала во нашиот јазик се крие јазикот на сите народи(не хибридни), односно јазикот на првородените.
А тоа дали Исус кажал јас сум и Алфа и Омега или самиот Бог, не е во контекст на тоа што сакав да кажам. Тоа нема врска кој го кажал ако идеме до тенчина тие се едно та исто, нели така не учат.
Но, ова се само мои ставови, можеби грешни, затоа со драго срце сакам да читам нечии други.Поздрав

Види сега - околу Крстот - пред Исус да биде распнат на крстот тој немал ама баш никакво значење - бил алатка на која умирале оние кои требало да умрат - било вид на измачување ...затоа што пред појавата на Крстот како христијански СИМБОЛ за Исус .. зналот за Исус бил рибите или ХР , мислам дека знаеш за што зборувам..
А како Крстот станува најголемиот знак, како влегува во Библијата , и како и зошто се споменува во Откровението на Јован Богослов има многу и потребна е посебна тема ...

Алфа и Омега е изречено од Бога !!!
Исус и Бог не е едно те исто ..
Бог е Отецот, Исус е Синот , а заедница прават само со Светиот Дух односно Светото Тројство..
Толку засега..

Vishnu
12k_DecK, %16:%Dec
Види сега - околу Крстот - пред Исус да биде распнат на крстот тој немал ама баш никакво значење - бил алатка на која умирале оние кои требало да умрат - било вид на измачување ...затоа што пред појавата на Крстот како христијански СИМБОЛ за Исус .. зналот за Исус бил рибите или ХР , мислам дека знаеш за што зборувам..
А како Крстот станува најголемиот знак, како влегува во Библијата , и како и зошто се споменува во Откровението на Јован Богослов има многу и потребна е посебна тема ...

Алфа и Омега е изречено од Бога !!!
Исус и Бог не е едно те исто ..
Бог е Отецот, Исус е Синот , а заедница прават само со Светиот Дух односно Светото Тројство..
Толку засега..

Браво Лазарус :):):)
Е сега ми недостасува она смајлито од стариот форум кое аплаудира :)

PLANINEC
12k_DecK, %21:%Dec
Браво Лазарус :):):)
Е сега ми недостасува она смајлито од стариот форум кое аплаудира :)

http://smilies-smilies.de/smilies/verschiedenes_smilies/applaus1.gif

lazarus
12k_DecK, %23:%Dec
Браво Лазарус :):):)
Е сега ми недостасува она смајлито од стариот форум кое аплаудира :)

Еј клинка немора тоа смајлито
можеш ти по дома со рацете аплауз , онака исто ко да си го пишала:cool:

lazarus
12k_DecK, %23:%Dec
http://smilies-smilies.de/smilies/verschiedenes_smilies/applaus1.gif

најди едно кое прави со рацете - горе доле:D:D

hensk
12k_DecK, %07:%Dec
ова да не го барате со рацете горе доле http://www.jeboteka.com/smilies/icon_drk.gif

Vishnu
12k_DecK, %13:%Dec
Еј клинка немора тоа смајлито
можеш ти по дома со рацете аплауз , онака исто ко да си го пишала:cool:

Еј клинец ........... а клинка женски род да не е од КЛИНЕЦ ? :D
Да бе да .... по дома не .... туку пред компјутер аплауз ти дадов се надевам го слушна :cool: ;)

Vishnu
12k_DecK, %13:%Dec
http://smilies-smilies.de/smilies/verschiedenes_smilies/applaus1.gif

фала планинец ова ќе ти го позајмам :);)

hensk
12k_DecK, %13:%Dec
и ја стаив клинец ,да не се боцнете само

Црешу како си

hensk
12k_DecK, %13:%Dec
има ли нешто ново од госопд кај тебе

Vishnu
12k_DecK, %13:%Dec
и ја стаив клинец ,да не се боцнете само

Црешу како си

Фала за предупредувањето :p :D :D
Јас сум супер :):):):)
Вие како ;) :)
Малку со повеќе обврски сум :) на работа дома... кредит :)
и така :):)

Vishnu
12k_DecK, %13:%Dec
има ли нешто ново од госопд кај тебе

ееееее

ново рано е
сега го средуваме спратот :) :) :)
Полека не се брзаме Господ знае кога :)

lazarus
12k_DecK, %17:%Dec
Еј клинец ........... а клинка женски род да не е од КЛИНЕЦ ? :D
Да бе да .... по дома не .... туку пред компјутер аплауз ти дадов се надевам го слушна :cool: ;)

Клинка - ахам... да женско е:D
Фала , фала слушнав...фала:D

darko prosev
12k_DecK, %19:%Dec
Клинка - ахам... да женско е:D
Фала , фала слушнав...фала:D
Какви се овие духовни преписки,од духовници.

lazarus
12k_DecK, %00:%Dec
Какви се овие духовни преписки,од духовници.

и да сакам дати кажам - неможам - исповед не се кажува...:D:D:D

ДАНИ
12k_DecK, %17:%Dec
вака сега ,околу крстот не се слагам
Исус рекол алфа и омега ....или Бог го рече тоа ??? хм....
АЗ - Буки - Веди ...е доста покасно од тоа напишано на ...кој јазик беше??
И-Л-И ....или староарамејски...јазикот на кој говорел Исус...ТАТКО..тоа е значењето
толку за сега

Eli Eli, lama sabachthani? ..Татко,Татко,зошто ме остави?..Eli-Татко.

ДАНИ
12k_DecK, %17:%Dec
Инаку се откажав од некои работи околу крстови,цркви и сл ама ајде..
Зошто многуте луѓе Исус го споредуваат со Бог или пак дека Исус е Бог?..од не знање или..?

vodolija
12k_DecK, %19:%Dec
Поради тоа што луѓето се раѓаат со потреба да веруваат во нешто.Е сега една моја лична филозофија...доколку е господ нешто што е апсолутно,тогаш е сеедно дали ние ќе веруваме во него или не.Значи,јас верувам во господ,но не за да го оправдам неговото постоење,туку за да го осветлам патот пред себе.

Vishnu
02k_FebK, %00:%Feb
Поради тоа што луѓето се раѓаат со потреба да веруваат во нешто.Е сега една моја лична филозофија...доколку е господ нешто што е апсолутно,тогаш е сеедно дали ние ќе веруваме во него или не.Значи,јас верувам во господ,но не за да го оправдам неговото постоење,туку за да го осветлам патот пред себе.

Ми се допаѓа последнава реченица, многу вистина има во неа..
пс...луѓето не се раѓаат со потреба да веруваат во нешто, туку со текот на развивањето на свеста во различни култури реалноста(ако веќе постои) различно влијае на самата свест....подочна тоа "нешто" подсвесно испливува низ нашиот говор, сон, мисла,... кои подсвесно остануваат заробени ТАМУ каде што САМОТО ЧОВЕШТВО сака да бидат!
Поздравче :)

Vishnu
02k_FebK, %00:%Feb
и да сакам дати кажам - неможам - исповед не се кажува...:D:D:D

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
а пиштол в гла ? и тогаш исповед не се кажува :D:D:D:D:D

lazarus
02k_FebK, %20:%Feb
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
а пиштол в гла ? и тогаш исповед не се кажува :D:D:D:D:D

Никогаш!!!!!!
зошто солзи на сликата бре, душичке напатена;)

Vishnu
02k_FebK, %14:%Feb
Никогаш!!!!!!
зошто солзи на сликата бре, душичке напатена;)

Е тогаш ќе ти кажам, бидејќи ветуваш според прописите дека исповед не се кажува!
Гледам дека Човештвото не ја разбира Слободната Љубов, не се ни труди (што е најлошо)...не сака да се сознае како битие во вселената...
Колку повеќе оди напред светот има луѓе кои обидувајќи се да не се ограничат во разумот кон светот присознаваат и влечат нови датотеки за настанокот и човештвото ...
Но дали ќе останат живи?
Дали светот ќе ги разбере или ќе се обиде да ги убие како што полека ја убива Слободната Љубов?
.............. затоа се солзите кои ми се чини ќе завекуваат !

поздравче

lazarus
02k_FebK, %18:%Feb
Е тогаш ќе ти кажам, бидејќи ветуваш според прописите дека исповед не се кажува!
Гледам дека Човештвото не ја разбира Слободната Љубов, не се ни труди (што е најлошо)...не сака да се сознае како битие во вселената...
Колку повеќе оди напред светот има луѓе кои обидувајќи се да не се ограничат во разумот кон светот присознаваат и влечат нови датотеки за настанокот и човештвото ...
Но дали ќе останат живи?
Дали светот ќе ги разбере или ќе се обиде да ги убие како што полека ја убива Слободната Љубов?
.............. затоа се солзите кои ми се чини ќе завекуваат !

поздравче

вакво пишување од твоја страна ме турка во депресија - остани позитивна
Поздравчееееееееее!!!:D;)

Боце Македонецот
02k_FebK, %23:%Feb
Сакам да прачам само ко има податоци за Митријанството затоа што знам дека хронолошки се поавило пред Христијанството и биле многу слични по погледите а единствено им била разликата кога Митријанството дошло во Рим постанало религија на богатите и големите воени службеници.

Vishnu
02k_FebK, %14:%Feb
вакво пишување од твоја страна ме турка во депресија - остани позитивна
Поздравчееееееееее!!!:D;)

Хахахах
ако не ме насмеееш ти :D:D:D:D:D:D:D

Мал исказ ништо не менува во мојот пизитивизам и оптимизам..
сепак фала за поддршката :D

lazarus
02k_FebK, %16:%Feb
Хахахах
ако не ме насмеееш ти :D:D:D:D:D:D:D

Мал исказ ништо не менува во мојот пизитивизам и оптимизам..
сепак фала за поддршката :D

Абе види таков сум јас - смешен - дури и самот на себе !:D
е сега ми е подобро
еј btw - среќен празник на вљубените - да љубиш уште повеќе

Поздравчеееееееееееееее!:D: D:D:cool:

dreamer.86
02k_FebK, %22:%Feb
Енки го создал човекот...

Red Stefan
02k_FebK, %22:%Feb
Енки го создал човекот...

Или некој друг вонземјанин :D
во секој случај тука некаде сме;)

dreamer.86
02k_FebK, %22:%Feb
Или некој друг вонземјанин :D
во секој случај тука некаде сме;)

Ова е текст од глинена плочка напишана на старосумерски јазик


„Јас ќе створам Примитивец
Човек ќе биде неговото име
Ќе створам примитивен работник
Ќе му биде обврска да работи за Боговите,
како ним би им било полесно..."

Red Stefan
02k_FebK, %22:%Feb
Ова е текст од глинена плочка напишана на старосумерски јазик


„Јас ќе створам Примитивец
Човек ќе биде неговото име
Ќе створам примитивен работник
Ќе му биде обврска да работи за Боговите,
како ним би им било полесно..."

Ах Нибиру одамна не сум читал за тоа:D
Имаше во текстот и за Плутон и сите планети плус Нибиру така.

dreamer.86
02k_FebK, %23:%Feb
Плутон (Гега),да,се спомнува во Енума Елиш (сумерската книга на постанокот) за сите главни божества т.е. планети како настанале...

ДАНИ
02k_FebK, %19:%Feb
измислен..народот да си пере мозок..инаку мрзам перење хихихи

dreamer.86
02k_FebK, %11:%Feb
измислен..народот да си пере мозок..инаку мрзам перење хихихиНе ја разбрав Дани реченицава :confused::rolleyes:

ДАНИ
02k_FebK, %20:%Feb
Не ја разбрав Дани реченицава :confused::rolleyes:
Па чиста измислица за Оној горе,мора луѓето да имаат страв од нешто и со тоа да ни перат мозок,де тој онаа,де тој оваа,тој онака,тој овака..а кој ТОЈ?
Дали името Господ е неговото вистинско име?од каде и од кога му е дадено тоа име?..демек библија,а колку таа е точна?..го признавам како енергија,а колку е правичен тој си знае..мене повеќе на срце и душа ми лежи Исус.
А онаа„ мразам перење„ е тоа што уште кога сме родени не задоиле и наметнале нечии ставови..и така цел живот..и несмееш поинаку да размислуваш оти ќе си отпад и не поволен,осуден и покажуван со прст..исто како и Марија Магдалена каменувани..а кој е грешникот?сите оние кои ќе кренат клевета,осуда..тежок е тој камен..нема идеално ништо па ниту човекот..а колку е достоен да го крене каменот?..нека се јави тој кој мисли дека е соврешено битие без грешки..а ако е така тогаш тој нема да се вика човечко битие туку ангел.

dreamer.86
02k_FebK, %22:%Feb
Незнам,за тој Горе мене пак не ми е јасно зошто го викаат „оној горе„.И во молитвата се пее „Оче наш кој си на небесата„.Не ми е јасно зошто е тоа така кога се знае дека Бог е секаде околу нас,а не само некаде горе на небо.Освен,тој Бог за кој се споменува дека се наоѓа некаде горе,не е оној Бог за кој се мисли дека е,оној Бог кој е сеприсутен Дух во универзумот.
Во Стариот Тестамент името на Бог е Елохим,а Елохим во превод значи Богови т.е.множина.Како тоа ќе го објасниме?Што значи не е еден бог,туку повеќе богови.Мислам дека овде не се работи за онаков Бог каков јас лично си го замислувам,т.е. апстрактен поим,Дух,Енергија или што и да е.Тука сигурно станува збор за материјални суштества,(ќе звучи лудо)на вонземјани.Во книгата на Енох има запишано дека Енох лично го има погледнато Бог во очи,каде што неговиот престол се наоѓал на небото,а Енох од Земјата бил однесен во некое летало со кое управувале два „ангела„.Исто и во индиските Махабхарата и Рамајана се опишуваат блиски средби со богови кои летале на летала наречени вимани.

А кога станува збор за Исус,го имам еднаш напишано за него мојот став.Јас незнам што се случувало точно пред 2000 години,но знам што Исус нас ни оставил.Неговиот збор е запишан во Новиот Завет.

ДАНИ
02k_FebK, %23:%Feb
Види го пак оваа:Во дрво на животот-Binah-сефорит кој претставува мајчина страна на работите,тој е е голема мајка на древна религија во кој владеел матријахат..а замисли ја магичната формула која го буди сефоритот e:Je-Ho-Va..

Друго:„Во Стариот Тестамент името на Бог е Елохим„
Гледај пак оваа сега:Сефоритот Geburah,неговата магична формула за будење е:E-LO-HIMGI-BOR.
Некако ептен е..што знам има многу сличности.

А замисли го сефоритот Tifaret,неговата магиска формула за будење на овој сефорит е:JE-HO-VAE-LO-A-VE-DA-AT.
И кај Necac се спомнува :JE-HO-VACA-BA-OT
И кај HOD се спомнува Елохим:E-LO-HIM CA-BA-OT.
Елохим во Дрво на животот и Јехова..?

dreamer.86
02k_FebK, %00:%Feb
А кога сме кај името на ветената земја...

IS-RA-EL = ISIS - RA - ELOCHIM - три божества

:eek::D:D

ДАНИ
02k_FebK, %17:%Feb
„IS-RA-EL = ISIS - RA - ELOCHIM - три божества„
Е ајде де..Исис(Исус му дојде а;)..Ра(тоа бог на сонцето е така?)..се на куп.

Еве за онаа„Оче наш кој си на небеста да се свети името твое..кое име?кој е тој?зошто не се става името на Бог?
Е сега имам слушнато дека во тоа време името на Бог било премногу свето за да се изговори и само еднаш во година можело да се изговори а тоа име демек било Јехова и со тек на времето полека по полека се губело..која е вистината незнам(оваа го имам слушнато од Јеховист или Јеховини сведоци)

amidon
02k_FebK, %18:%Feb
Види го пак оваа:...Je-Ho-Va..

Zosto bas Jehova?...
Zosto da ne e Jahvu (http://www.speedbibleverse.com/croatian/B04C031.htm)?

nekoi taka go prevele,nekoj vaka,imeto na onoj koj go narekuvale
JAS SUM ONOJ KOJ STO SUM.....

JAHVU=JEHOVA=JAKOB=JAKOV

od kade e toa?

koj PRV go prevel Stariot Zavet (http://www.google.com/search?hl=en&q=septuagint&btnG=Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=)?:p
NIE (http://www.egyptologyonline.com/ptolemies.htm)..KOJ NIE (http://www.google.com/search?hl=en&q=DEMETRIUS+PHALEREUS&btnG=Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=)?...KOJ VI E (http://www.google.com/search?hl=en&q=Ptolemy+II+Philadelphus&btnG=Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=)?
nekoj spomnal Mahabharata?

a tek RigVedite...
jahvu=m. N. of an ancient king; pl. his race
jahnu=m. N. of an ancient king and sage...when brought down from heaven by Bhagi (http://www.google.com/search?hl=en&q=Bhagi+SANSKRIT&btnG=Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=)
http://i50.tinypic.com/9hj89i.gif
etc....
It has been maintained by some recent scholars that the word Jehovah dates only from the year 1520 ( ?):mad:

Jehovah is composed of the abbreviated forms of the imperfect, the participle, and the perfect of the Hebrew verb "to be" (ye=yehi; ho=howeh; wa=hawah). According to this explanation, the meaning of Jehovah would be "he who will be, is, and has been". But such a word-formation has no analogy in the Hebrew language.:rolleyes:

To take up the ancient writers:
Diodorus Siculus writes Jao (I, 94);
Irenaeus (Against Heresies II.35.3), Jaoth;
the Valentinian heretics (Irenaeus, Against Heresies I.4.1), Jao;
Clement of Alexandria (Stromata V.6), Jaou;
Origen (Commentary on John II.1), Jao;
Porphyry (Eusebius, "Praep. evang", I, ix, in P.G., XXI, col. 72), Jeuo;
Epiphanius (Against Heresies I.3.40), Ja or Jabe;
Pseudo-Jerome ("Breviarium in Pss.", in P.L., XXVI, 828), Jaho;
the Samaritans (Theodoret, in "Ex. quaest.", xv, in P.G., LXXX, col. 244), Jabe;
James of Edessa (cf. Lamy, "La science catholique", 1891, p. 196), Jehjeh;
Jerome (Epistle 25) speaks of certain ignorant Greek writers who transcribed the Hebrew Divine name II I II

The judicious reader will perceive that the Samaritan pronunciation Jabe=JA BEH=JAHVE
VIVLIJA=BIBLIJA

JA BE=JAS BEV?...KOJ VELI TAKA KAJ NAS?GEVGELIJA ILI STRUMICA?ILI KOJ? (http://www.bible-history.com/geography/ancient-israel/machaerus.html)
Pela..Dion..Filip..otade mediteranot:D
http://www.newadvent.org/cathen/08329a.htm
JAZICNICI....TAKA GI VIKAA NASITE,ONIE(KOI SE TIE?), KOI SAKAA DA GI KONVERTIRAAT..OD DION..PELA..FILIP...OTADE MEDITERANOT.. NASIVE....


JAHVE..PRV..
JOVAN..
PRV BANJASE (KRSTESE)...
JO BAN...(BIBLIJA=VIVLIJA)

Yahu and Yah were known outside Israel:D; the forms enter into the composition of foreign proper names; besides, the variation of the name of a certain King of Hammath shows that Ilu is equivalent to Yau, and that Yau=JA U is the name of a god (Schrader, "Bibl. Bl.", II, p. 42, 56; Sargon, "Cylinder", xxv; Keil, "Fastes", I. 33)...

The theory that Jahveh is of Egyptian origin may have a certain amount of a priori probability, as Moses was educated in Egypt. Still, the proofs are not convincing:
Plutarch (De Iside, 9) tells us that a statue of Athene (Neith) in Sais bore the inscription: "I am all that has been, is, and will be". But Tholuck (op. cit., 1867, pp. 189-205) shows that the meaning of this inscription is wholly different from that of the name Jahveh.:rolleyes:

As to the theory that Jahveh has a Chaldean or an Accadian origin, its foundation is not very solid::rolleyes:

NOTE:
Demetrius of Phalerum dominated Athenian political life for a decade (317-307 B.C.E.) with Macedonian support.
ZOSTO?
Bidejki,yunanistancite bea robovi na Makedoncite (http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/show.dml/6886531).....

pravilen zaklucok:
Perhaps it is preferable to say that the sacred name, though perhaps in a somewhat modified form, had been in use in the patriarchal family before the time of Moses. On Mt. Horeb God revealed and explained the accurate form of His name, Jahveh.....

taka..posle koga otidovme tamu,go prevedovme Stariot Zavet ,no izgleda so mnogu modifikacii....
primer,Ismael (http://www.etymonline.com/index.php?term=Ishmael)...
imeto mu bilo,taka citame i
slushame od shama=he heard..
слушаме од шама...PA I RUSITE SLUSAAT...CAO ARABIJA....

ili Mesija
Messiah (http://www.newadvent.org/cathen/10212c.htm)
anoint=mashah(hebrew)=mazhas (ајвар на леб-makedonski)=POMAZANIK,POMAZASH .NAMAZASH,PODMAZASH...MAZNIK...(E TIKVI IMA VAKA VO HEBREJSKI)

Mesija..ovca....sheep...mesa (http://books.google.com/books?id=3-KSgMeRbtAC&pg=PA31&lpg=PA31&dq=sheep+mesa+sanskrit&source=bl&ots=R9zDapoqDC&sig=76Jj8JKlrxbbrlSukc0XvmEV8IA&hl=en&ei=URyIS9uSN8yttgexjd3HDw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=5&ved=0CBUQ6AEwBA#v=onepage&q=sheep%20mesa%20sanskrit&f=false)
mesar,mesarija,mesija

ДАНИ
02k_FebK, %19:%Feb
Jehovah is composed of the abbreviated forms of the imperfect, the participle, and the perfect of the Hebrew verb "to be" (ye=yehi; ho=howeh; wa=hawah). According to this explanation, the meaning of Jehovah would be "he who will be, is, and has been". But such a word-formation has no analogy in the Hebrew language.
Јехова е составен од кратенката на форми на несовршени, на партицип, и совршената на хебрејски глаголот "да се биде" (вие = yehi; хеј = howeh; WA = hawah). Според тоа објаснување, значењето на Јеховините ќе биде тој кој ќе биде, е, и е ". Но, таков збор-формација нема аналогија на хебрејски јазик.

...Хммм,интересно е оваа што го пушти amidon.

dreamer.86
02k_FebK, %20:%Feb
Дани,тоа Isis е Изида на англиски.Нема тука никаков Исус,да се разбереме погрешно може си ме сватила ;)

AlexTheGreat
02k_FebK, %20:%Feb
...Хммм,интересно е оваа што го пушти amidon.

и повеќе од интересно..
се мрднав од читање по блогон негов, се изначитав и видов колку малку имам прочитано :D

dreamer.86
02k_FebK, %20:%Feb
Amidon,според тебе кој кого создал?И која е твојата претстава за Бог?

ДАНИ
02k_FebK, %21:%Feb
Дани,тоа Isis е Изида на англиски.Нема тука никаков Исус,да се разбереме погрешно може си ме сватила ;)
Хехеее знам..и затоа го ставив смајлот;)..хехее јас само си правам асоцијација:D

Linkest
02k_FebK, %23:%Feb
а какво значење односно етимологија има „саваот“ ?

lazarus
02k_FebK, %23:%Feb
Уф сте помешале некои работи
Јахва - Јехова - богот на евреите
Христијаните немаат име за Бог - тој е врховно битие , но нема име - едноставно Тој е Бог!!
Темава е кој кого создал - инаку многу глупо прашање ....
има постирања од езотерија кои ни во една буква немаат врска со темава , па те некои божества , па те незнам што ...
Се работи за Бог - креаторот на универзумот, е сега ако имаме малку од малку поширок спектар на гледањата на работите - Бог може да си го замислиме како возвишено битие или врховна енергија или....????
Дали не создал Бог - според мене - ДА !
Некој мора да е креаторот на овие битија кои поминуваат покрај нас ..
а луѓето да создадат Бог - односно се мисли дека сме го измислиле поради некоја си причина е малку суморно да се размислува ..
некаде прочитав , дека ` Исус не постоел и дека апостолите ја смислиле приказната ` - тешко да се сложам со ваква работа - има премногу сведочења
имаше и за етимолошко значење на Библија - па сега ќе бараме од оваму од онаму , ќе склопуваме коцки - ( се однесува за Амидон) и ќе излезе дека тој збор во себе крие гооооооолема тајна ...
Библија за мене лично е книга на мудроста и тајните...- толку.
Колку повеќе ќе докажуваме кој е поголем верник и кој повеќе знае работи поврзани со религијата и / или ќе се однесуваме дека сме ` поголеми верници и од папата ` е само застранување од темата .

...можеби ќе реплицирам на некого , можеби и нема ....

lazarus
02k_FebK, %23:%Feb
Ах да !...
едно прашање поврзано со исламот....
имено исламистите или мухамеданците го признаваат Исус како пророк и 3-та по големина џамија во светот е посветена токму на Него - се нарекува Иса Назаи - Исус од Назарет.

е сега ..ако Исус рекол `после мене ќе нема пророци , ниту други спасители , месии....`
дали мислите дека мухамеданската религија е самонегирачка!!!!!

Тие го признаваат Исус и неговите дела , но сепак 600 и ситно годинки тие му се поклонуваат на Мухамед?????

Интригантно прашање - ај некои ваши размислувања или некој логичен одговор - па да се префрлиме на тема - религија

dreamer.86
02k_FebK, %03:%Feb
Исус можеби бил во право кога рекол дека после него нема да има пророци.Имено,незнам дали некој ја има прочитано книгата „Ватикански Убијци„ од Алберто Ромеро Ривера.Човеков бил бивш језуитски свештеник и во книгата кажува за тоа што го дознал во Ватикан од тие што биле над него.А тоа е дека покрај сите тие недела што ги правел и што ги прави Ватикан по светот,исто е и одговорен за создавењето на Исламот.Причината за создавањето на Исламот било тоа што Ватикан имал план да ги собере сите арапски племиња во една религија и да ги сврти против Евреите и сите што не се католици,а и со арапска помош да им го одземел Ерусалим на Евреите.Исто пишува и дека Кадија,првата жена на Мухамед била католичка монахиња која го дала целиот свој имот и отишла во манастир.Таа од манастир била пуштена во мисија да го заведе Мухамед....прочитајте ја книгата,ќе ви се расјасни повеќе...

А Лазарус,баш си во право тоа што велиш дека христијаните немаат име за Бог.За нас Бог е врховно Битие,сеприсутен Дух во Универзумот и не е таму некаде горе,туку секаде.За христијаните не е толку важен Стариот Завет,за нас е важен Исус и неговиот Збор во Новиот Завет,неговото учење,филозофија.За Исус се се зборува;некои го негираат неговото воскреснување,па дури и неговото постоење.Тоа не е толку важно,важно е тоа што ни оставил после него,а тоа е неговиот Збор,неговиот пат,пат по кој ќе дојдеме до просветление.Тој убаво рекол дека само преку него ќе дојдеме до царството божјо,а тоа царство не е никаде другде туку во самите нас,кога ќе дојдеме до просветление ќе го достигнеме царството божјо.

Кога сме кај создавањето на човекот,за да дознаеме повеќе мислам дека треба да се вратиме малку повеќе назад пред Библијата,а тоа е во древниот Сумер.Имено,Генезата има многу сличности со сумерската Книга на Постанокот(Енума Елиш) во која се споменува дека Ануннаките,односно Нефилимите кои се споменуваат во Библијата (паднатите ангели) го имаат создадено човекот,првенствено како роб за да ги извршува нивните задачи.Пишува дека Ануннаките дошле на Земјата од планетата Мардук (сумерски Нибиру) во потрага по руда (злато),која ја копале во Долниот Свет (се мисли во југоисточна Африка).Но по некое време од претешката работа Ануннаките се побуниле и нивниот водач,богот Енки (син на Ану) бил приморан да направи робови кој ќе ги извршува нивните работи.Енки заедно со Божицата Нинти (божицата на раѓањето) го створиле „Лулу„,примитивен човек,но паметен т.е. Хомо Сапиенсот кој бил создаден со генетски манипулации,кој бил мешавина од самите Ануннаки и Хомо Еректусот кој веќе бил на тие простори....

Делови од текстови пронајдени на глинени плочки во врска со создавањето на човекот.

„Додека е присутна Божицата на Раѓењето,
нека таа створи Примитивен Работник;
нека тој носи јарем...
нека тој ја трпи напорната работа на Боговите!„

...Се собраа и ја запрашаа божицата,
Бабица на боговите,мудрата Мами,
„Ти си божица на раѓањето,створи Работници!
Створи Примитивен Работник.
Да би можел да носи јарем!
Нека тој го носи јаремот што го доделил Енлил,
нека Работникот ја трпи напорната работа на боговите...“

„Јас сум створила!
Моите раце го направија!
Ми дадовте задача-јас ја извршив!
Ја отстранив вашата тешка работа
и ја пренесов на Работникот.
Ги баравте оние кои ќе работат;
Ве ослободив од јаремот,
ви подарив слобода...“

Енки:
„Јас ќе припремам сад за прочистување,
еднаш од богот нека се пушти крв...
Од неговото тело и крв,
нека Нинти измеша глина.“

„Нинки,моја боженствена сопруга,
ќе биде тука при породувањето.
Седум божици на раѓањето
ќе бидат во близина,да помогнат.„

„Ти ќе ја прогласиш судбината на новородениот.
На него Нинки ќе го зацврсти ликот на боговите.„

„Тие денови,тие години,
Мудрецот од Ериду,Еа (Енки)
Го створи како примерок човекот.„

„Нинти...брои месеци...
Судени десет месеци тие наговестија;
Дојде дамата чија што рака отвара. (докторка,хирург???)
Со помош...таа ја отвори утробата. (медицински прибор???)
Нејзиното лице засвети од задоволство.
Нејзината глава беше покриена;
...направи отвор; (царски рез???)
Тоа што беше во утробата излезе.„

„Мудри и учени,
два пати по седум Божици на раѓањето се собраа;
седум од нив родија момчиња,
седум родија девојчиња.
Божицата на раѓањето роди.
Ветар на Здивот на Животот.
Во парови тие беа потполни,
во парови тие беа потполни во нејзината присутност.
Суштествата беа луѓе - суштества од Мајката Божица...“

amidon
02k_FebK, %07:%Feb
Amidon,според тебе кој кого создал?И која е твојата претстава за Бог?

ОУМ...
РОД....
ВОДОРОД...КИСЛОРОД.....ПОРОД.. .РОДА и т.н...

а какво значење односно етимологија има „саваот“ ?

sava=m. offspring , progeny
http://www.google.com/search?hl=en&q=sava+sanskkrit+offspring+progeny&btnG=Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=
Sava..Siva...S(h)iba (makedonski)...
sv. Sava.....

има премногу сведочења
имаше и за етимолошко значење на Библија - па сега ќе бараме од оваму од онаму , ќе склопуваме коцки - ( се однесува за Амидон) и ќе излезе дека тој збор во себе крие гооооооолема тајна ...
Библија за мене лично е книга на мудроста и тајните...- толку.


Bible (http://www.etymonline.com/index.php?term=Bible)
Bible=book ; Read a book

бубаш,бубалица=bubash=Bible=giving wealth

Gebhal;jabal (mountains) or bubash (observe, learn, know)?
or...
bibboka ; bIbh ; bibhakSayiSA ; bibhakSayiSu ; bibhaNiSu ; bIbhats, -tsate ; bIbhatsa ; bIbhatsu ..etc=mouth,speaking,word....
bIbh=bIbhate = to boast (verski)

from root
from root bhAS=babhASe (http://www.google.com/search?hl=en&q=babhASe&btnG=Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=)=to speak , talk , say , tell
Bubash=ucish (znaenje,zbor,rec,,,,)

poraka:
sklopuvaj si sto sakas....
jaka tajna..bubash=ucis,znaenje

toa go znae i malo dete

Linkest
02k_FebK, %12:%Feb
sava=m. offspring , progeny
http://www.google.com/search?hl=en&q=sava+sanskkrit+offspring+progeny&btnG=Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=
Sava..Siva...S(h)iba (makedonski)...
sv. Sava.....потомок на кој? оти овај израз го има само во стариот завет, значи не се однесува на синот-потомокот(исус)

dreamer.86
02k_FebK, %14:%Feb
ОУМ...
РОД....
ВОДОРОД...КИСЛОРОД.....ПОРОД.. .РОДА и т.н...
amidon,што тоа водород,кислород,род?Не те разбирам...:confused:

lazarus
02k_FebK, %23:%Feb
poraka:
sklopuvaj si sto sakas....
jaka tajna..bubash=ucis,znaenje

toa go znae i malo dete

Ме насмеа - дај преведи ги глупостиве што ги постираш , искрено освен copy - paste ништо друго и немаш напишано...
А за Библијата - не се чита само еднаш , туку се препрочитува , оти содржи поуки и тајни за мирен и спокоен живот. Ако ова до сега го немаш разбрано , џабе ми постираш извадоци од википедија или кој и да е сајтот..

...е ОВА не го знае мало дете ... затоа ДЕТЕ ! седни ТИ и бубај:cool:

amidon
02k_FebK, %01:%Feb
Ме насмеа - дај преведи ги глупостиве што ги постираш , искрено освен copy - paste ништо друго и немаш напишано...
А за Библијата - не се чита само еднаш , туку се препрочитува , оти содржи поуки и тајни за мирен и спокоен живот. Ако ова до сега го немаш разбрано , џабе ми постираш извадоци од википедија или кој и да е сајтот..

...е ОВА не го знае мало дете ... затоа ДЕТЕ ! седни ТИ и бубај:cool:

takvi tikvari kako tebe retko se ragaat.....aj cao

amidon,што тоа водород,кислород,род?Не те разбирам...:confused:
ne si dopisal ROD.....

ima legendi za ROD.....
koj gi nosi novorodenite?...RODA.....

koj e prv element (prvoroden) vo vselenata?...vodoROD....
koj element dava zivot?...kisloROD....

imeto na ROD....knigata na ROD....

drevni legendi....

drugpat ke ja napisam (povtorno celata prikazna)....

потомок на кој? оти овај израз го има само во стариот завет, значи не се однесува на синот-потомокот(исус)
mozes da go svatis kako esencija....
toa e od RigVedite i AyurVeda.....

sava e i sonceto, od nego e i zborot savitR.....

za ova ima prikazna...koja ne vodi do Orestes (http://www.google.com/search?hl=en&q=Orestes&btnG=Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=)

sava,ima poveke znacenja,no spomenatite 2 se dovolni....

Gospod Savaot e "postar" od Risteta, toj pod drugi iminja (Soma,Sonce...) se spomnuva vo Vedite,Avestata,...vo tie kraista....

dolga prikazna...

p.s..toa za Orestes
Evripid gi napisal svoite dela vo Makedonija,kade prestojuval otkako bil proteran od gejcite....se veruva deka e i pogreban vo Makedonija....
od kade mu bila vrskata so sava,dodeka prestojuval vo Makedonija,mozeme samo da pretpostavuvame...
najverojatno od vrskite Makedonija-Brigija/Persija.....

prvite,kolku znaeme,datiraat od Karan....Perdika i carot/kralot Mida......

amidon
02k_FebK, %02:%Feb
sava e i sonceto, od nego e i zborot savitR....

Savitr e malku "nepoznat"....toj e Bog na Sonceto....
poznat e i kako Surya....
no,i kako Vivasvat....

tuka nekade,kravata Surya,go rodi ROD.....
go isturija mlekoto,nastana MLECNIOT PAT....i t.n....

amidon
02k_FebK, %02:%Feb
Vivasvat=shining forth , diffusing light , matutinal ;and therefore a kind of parent of the human race.. a god....RigVeda
sadane_vivasvataH= " at the seat of Fire "' RigVeda

vivasvatsuta=m. patron. of Manu (prviot covek)

amidon
02k_FebK, %02:%Feb
ВЕДА...РОД...ОУМ

Христијанството е религија која се базира на верата, а многубоштвото или ведизмот (од зборот ВЕДА кој значи знаење) се базира на реални знаења кои може да се проверат.

ВЕДА – тоа не е вера. Тоа е знаење. ВЕДАТИ – тоа е да се знае.
Зборот ВЕДА – тоа значи да се разбере.

Со ведите, Руското паганство ги опишува реалните светски сили кои постојат во КОСМОСОТ – вселената.
Од поимот ВЕДА произлегуваат зборовите : ведати, исповед, сведување (податоци), проповед, заповед, ведма (вештерка), ведун (волшебник), праведник.....

СЕВИШНИОТ – Космички Апсолут кој ги обединува сите Богови и целиот космос во една целина.
Името на СЕВИШНИОТ е – ОУМ.

РОД (во Хиндуизмот Брама)
Првобитното изразување на Севишниот Апсолут, творецот на целиот свет.
До неговото појавување целата вселена се наоѓа во состојба на “ непостоење “, (во Хиндуизмот таа состојба се нарекува Парабраман), т.е. немало ни Богови, ни материја, ни простор, ни време, ни видлив, ни невидлив свет.......

РОД е двополен Бог, кој го има во себе и машкиот и женскиот почеток.
РОД е Татко на Боговите, РОД е и мајка на Боговите.
Потоа РОД го оддвои од себе оддвоениот машки почеток на богот Сварог и женскиот почеток на богињата Лада.

Од својот лик, РОД го издвои Богот на сонцето РА....РЕ
РЕ..РЕЕ..ГРЕЕ...ЗРЕЕ...ВИРЕЕ....

РОД ги изроди исто така и светата Крава ЗЕМУН и Козата СЕДУН и од нивните вимиња – дојки се разлеа млеко и настанала нашата галактика.

Во астрономијата нашата галактика се нарекува МЛЕЧЕН ПАТ.
Ете зошто во астрономијата зборот МЛЕЧЕН, НЕ СЕ ОБЈАСНУВА.

http://files.myopera.com/ancientmacedonia/blog/Kolicka.jpgРОД ја изроди и Светската Пајка, која пак изроди многу богови – демони.
пајките од Неолитот на балканот....секако..коинциде нција?
Основната функција на РОД е раѓањето.
Учествува во сите раѓања, вклучувајќи го и раѓањето на секој човек.

Оттука – од него потекнуваат зборовите : родители, роднини, Родина (татковина), народ, природа (при Род-а), плодород (плодови на Род-от), род (летина-бериќет), родник (извор), урод (оштетен род), пород (раса), водород, јаглерод, кислород....

Кога се раѓа секој човек, неговата намена се запишува во книгата на РОД.
Таа книга не се наоѓа на едно место, таа е разделена, таа е запишана во самиот човек, во секоја негова ќелија во вид на генетски код.
Кога РОД за новороден човек ја пишува таа книга, тогаш половина од генетската информација тој ја зема од таткото на детето, другата половина од мајката (генетичарите тоа го викаат наследство).

А понекогаш РОД додава нешто и од себе (генетичарите тоа го викаат променливост).
Секогаш кога кај човекот ќе се пројават позитивни особини, кои ги немало ни кај таткото, ни кај мајката, се вели : Тоа е од Бога (и обратно – може да биде од ѓаволот).

Генотипот на човекот ги одредува границите, во кои постојат способности и слобода на волјата на човекот.
Не е случајна изреката: што е во РОД-от запишано,тоа неможе да се избегне – прескокне.

Идејата за индискиот бог БРАМА произлегува од Богот Род, и таа е нејзина аналогија.


п.с....
раѓање...РОДАТА (Штркот) ги носи децата (http://www.google.com/search?hl=en&q=%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B8+%D0%B1%D0%B E%D0%B3++%D1%80%D0%BE%D0%B4&btnG=Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=).....

dreamer.86
02k_FebK, %10:%Feb
Амидоне,овдека ти измеша словенска и египетска митологија со хинду,па се до христијанство и македонска предхристијанска историја...карамкаша!ОК

Него не ми е јасно тоа што зборот РОД го ставаш на прво место и по него се водиш,како некој главен збор ти е цела оваа приказна.Велиш се настанало од РОД,а водород,кислород,пород итн итн,се македонски зборови,еве балкански,од ова поднебје.На англиски за кислород е оксиџен,на српски е кисеоник...тука нема РОД во тие зборови.Не те контам што сакаш да кажеш со оваа игра на зборови што ја правиш...дека македонскиот јазик е најстар јазик на светов?Дека од овде се почнало?Незнам,некако ова погоре напишаново не ми држи место некако,не ми е логично,вака со игри на зборови може човек да дојде до какви сака заклучоци по негова желба.

еве јас да се пробам во морфологија...

гром/рофја/веда/риг веда/ведне/наведне/говедо = риг(к)на говедото и се наведна да пасе (уатафак?!)...ете од каде потекнувала ваа реченица...од древна Индија...:eek::eek::D:D:D

amidon
02k_FebK, %17:%Feb
ajde be....
mitologija?

verojatno si slusnal za nekakva podelba na jazicite.....

ke spomnam t.n. IE grupa i africka grupa...

IE grupata dostiga i do bliskiot istok.....

religiite..se sostojat od zborovi.....

t.n. egipetski zborovi,sekako deka imaat i poteklo od IE jazicite,no i od Afrika....

procitaj si..ima podatoci kolku sakas,za vlijanieto na religiite pomegu sebe....

neli gejcite prezemale egipiteski mitovi (sto e i logicno,bidejki se nekade ottamu) i toa e ok,a ako nie sme imale kontakt so drug del od IE grupata,toa e blasfemija?

mozebi si neinformiran,pa neznaes kako doslo do mesanje....
eve eden primer zosto,kako,koga (http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/2010/01/22/y-chromosome-dna-haplogroup-t-and-macedonians)

zalam ako toa ti ja rasipe slikata za gejcite....

a,dali i kako makedonskiot jazik....
ti se smetas za obrazovan,sigurno znaes sto e Webster.....
http://files.myopera.com/ancientmacedoniansscripts/albums/331304/indoe_european_languages_01.jpg

jas ne sum ni najmalku vinoven sto tie ja objavile ovaa podelba...
prasanje,e zosto toa denes e izbrisano?

odgovorot e,poradi takvite kako tebe,koi samite sebesi se negiraat.....

koj im e kriv na anglicanite sto zboruvaat kako sto zboruvaat?......
oksi; daksi...
pa tie se po gejcite,po nivniot jazik koj ne bil IE....
zatoa imaat i oksi i water....izmelezen jazik.....
tie veruvaa doskoro i deka se nesto drugo,no ispadna deka ROD koj e zapisan vo genite od koi sme sozdadeni , gi zapisal i niv ,
citat:
Кога се раѓа секој човек, неговата намена се запишува во книгата на РОД.
Таа книга не се наоѓа на едно место, таа е разделена, таа е запишана во самиот човек, во секоја негова ќелија во вид на генетски код.
pa ispadna deka semkata im e od Turcija,Kudistan (http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/show.dml/6774171)....i eden dobar del od Polska i Balkanot...

gledas,ne e naprazno kazanoto (boldiranoto)
koj gi vrti,na kraj kraista...

govedo?

aj obrazuvaj se malku,..od Indija?

pa tokmu govedoto,kravata e bazata na vedite,na indusite...svetoto zivotno i do den denes....
sekako,toa e koincidencija,tie mozele govedoto da si go vikaat i zajce,ama izgleda za inat na tebe,ne e taka.....

aj,makedonskiot jazik poteknuva od nekoe mocuriste vo Polska,tamu predokot ti ziveel izoliran 10.000 god. i cekal Koneski da mu go kodificira jazikot....sreken?

ke ti ja rasturam srekata..kako?..vaka (http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/2009/08/18/y-haplogroup-r-in-macedonia)...

namesto da drdorish naprazno,podobro ke bide da citnes nesto poveke,vaka,licis na slavjanomoronce....

aj,slavko,kazi edna pesnicka za Triglav,Perun....

hristijanstvoto?

toa niknalo preku nok?

procitaj si,duri i muslimanite velat deka tie se po poteklo od 13-to dete na Avraam (koe patem e kopile),no koj saka bre "selo bez kucinja" pa neka poteknuva i od "sveto kopile" ..?..
a ne kako tebe,padnat od Mars (mocuriste)...

samo takvite kako vas,pan-slavjanite,luge za zalenje,..kako za "zavalijata si"....

ROD raga,sozdava,ama i umira...tvojot "rod" e vo izumiranje....

p.s...
prasaj si gi slavjanskite bratja,zosto velat kiseonik,a ti velish kislorod?
mozebi tie se po poteklo od mocuristeto do tvoeto,ne e mozno vo edno mocuriste tolku narod.....

patem,pregledaj se,da ne ti e "nastinkata" posledica od barite?

lazarus
02k_FebK, %17:%Feb
......

еј начитан вошкар - ПРОЧИТАЈ ГО НАСЛОВОТ НА ТЕМАТА!!!

не копирај глупости од други сајтови, кои немаат врска со темава
не препишувај од езотерични списанија
сите тие твои пишувања и објаснувања не ти држат вода .....
Од некоја политеистичка религија , па хинду, јеховизам , ислам и други религии - правиш каша /попара и мислиш дека тоа е ама баш така...

ПИШУВАЈ НА КИРИЛИЦА - НЕПИСМЕН

И УШТЕ ЕДНАШ ДА ТЕ ПОТСЕТАМ -ТИКВАР - ПРОЧИТАЈ ГО НАСЛОВОТ НА ТЕМАТА И НЕ ПИШУВАЈ ГЛУПОСТИ КОИ НЕМААТ ВРСКА СО ТЕМАВА
Т.Е. ПРЕСТАНИ ДА ЈА УНИШТУВАШ ТЕМАВА СО ГЛУПОСТИ!

ОДИ МАЛКУ НА ПЕРЕЊЕ МОЗОК КАЈ ТОЈ ШТО ТЕ ИСПРАТИЛ ИЛИ ОТИДИ НА ОЧНО - ДА ЗНАЕШ КАДЕ И ЗА ШТО СЕ ПИШУВА
СО ТВОИТЕ COPY- PASTE ДЕМЕНЦИЈАЛНИ ПОСТОВИ ЈА РЕМЕТИШ УБАВАТА ДЕБАТА КОИ ЈА ИМААТ ДРУГИТЕ ЧЛЕНОВИ МЕЃУ СЕБЕ !

ОПИСМЕНИ СЕ!

АЈ ТУТАЊ!

dreamer.86
02k_FebK, %18:%Feb
Aмидоне,немој толку да се нервираш,бидејќи не приметуваш дека навредуваш?!Јас ништо не те навредив,само сакам да кажам дека сеуште гледам скептично на оваа твоја теорија бидејќи прв пат ја среќавам токму од тебе,а ти како што приметувам се рачунаш како некој интелект и стручњак во оваа тематика пробај да ме разубедиш во твојата теорија,продолжи да пишуваш,мене ми е тоа интересно,можеби ќе ме заинтригира и јас да читнам нешто во врска со тоа,а не да навредуваш.По твоите постови ми делуваше како мудар,начитан и културен човек,но изгледа сум се излажал...обичен шарлатан.

А инаку до сега јас ја подржувам теоријата дека се почнало од древниот Сумер во Месопотамија кога Ануннаки-те (Нефилими-те) се спуштиле на оваа наша напатена планета,го основале првиот град Ериду кој во превод значи „Дом во далечината„и пред 450 илјади години ја створиле човечката раса,не за нешто друго,него првенствено за да им служи за копање руда.

Поздрав,се најдобро...

а,и Амидоне,колку за информација јас сум македонец,не сум ни славјанин,ни антички ни никаков друг епитет...едноставно македонец.

AlexTheGreat
02k_FebK, %19:%Feb
смирете ја топката алоо
http://www.footballsms.co.uk/football.jpg

amidon
03k_MarK, %06:%Mar
he..he..Lazarus voskresnal....
ne docekal da bide premackan so ezoterika..pardon..ezotericni masla....
zatoa e sega tolkav smrdesh.....
ete ti po temata-religija.....

zosto da ne si kopiram od blogot?
blog mi e,moj mi e....
ete ti po temata misterija....

vidi se Lazaruse sto pisuvas,pa zboruvaj za temata.....
mislam deka tebe ti trebaat naocari i malku poveke pamet....
kasa popara si vo glavata.....
ako neznaes da citas latinica,gledaj slikite....

nekoj drug pa reterira....
sto e sega,ne ni se dopaga od koj materijal se izgradeni zapadnjacite?....
podobro i toa,nego li od mocka,sto rekle starite....i jas....
koj im e kriv,na kraj kraista....

onoj nepismeniot Lazarus,sigurno misli deka Makedonija ziveela pod stakleno zvono,sterilna,pa ne mu izleguva-vleguva matematikata.....

ete,samiot se negira,se krstil Lazarus,a pred toa bil slavko od mocuriste....
toj ne e miksan vo religiite,izmesano mu e vo glavata....
gledas li Lazaruse,kolku (si) prosto.....

so drugite clenovi,mozete da si gledate na kafe,koj ti brani....
no,samo so niv,ne so mene.....

jas mesham istorija,so lingvistika,so arheologija,so genetika,so nauka.....
zatoa tebe ti e izmesano vo glavata.....
ti si rob na neukosta...i koj ti e kriv....

ako ne vi se dopaga sto pisuvam,pisuvajte si vie sto znaete,sto se rckate koga ne ste kadarni.....
ne se zanimavajte so mene,da upropastuvate temite.....

amidon
03k_MarK, %07:%Mar
Амидоне,овдека ти измеша словенска и египетска митологија со хинду,па се до христијанство и македонска предхристијанска историја...карамкаша!ОК

Него не ми е јасно тоа што зборот РОД го ставаш на прво место и по него се водиш,како некој главен збор ти е цела оваа приказна.

Vidi batka....
mitologiite se ubavi raboti...naukata e podosadna,ama nekako porealna....
mesanjeto doslo od toa sto,lugeto koi se "nositeli na mitologijata" se selele navamu-natamu,nosele-prifakale idei.....

ne ti e jasna vrskata orient-hindu-slavsi?
e pa,vrskata e delumno jasna (http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/2009/08/18/y-haplogroup-r-in-macedonia)....
anglicanite imaat oksi,daksi bidejki tie se od druga semka,a nie ROD I VODOROD,bidejki sme od druga semka....
taa nasa semka,eden pocetok ima vo Arabija,drug vo Indija,tret nakaj Rusuja....a bogami,i nie tuka ne sme podolu....
prasanjeto e samo,koj bil semkarot i od kade?

e,sto ubav bese 19 vek,se bese pojasno....

p.s...
zosto nema ROD kaj Arapite?
tamu dosle drugi semki,no,arapskiot jazik ne e bauk,ima poveke IE zborovi odosto nekoi "egzoticni".....
i obratno,svetot ima isto mnogu arapski zborovi...pa sto?

dreamer.86
03k_MarK, %12:%Mar
prasanjeto e samo,koj bil semkarot i od kade?Во врска со ова прашање се имам веќе изјаснето во претходните постови.

Сакам да те прашам,дали ти до сега низ твојата литература од која црпиш информации имаш наидено на оваа теза која јас ја бранам во врска со постанокот на човекот?

amidon
03k_MarK, %20:%Mar
mojata literatura?...
zarem sega,koga podatocite od site nauki sekojdnevno pristignuvaat kako na filmska lenta?....

na koj covek mislish?...neandertalec,florensis,moderen?....
za toa ima na drugi postovi.....

ako mislish na moderniot covek,arheoloski ostatoci postari od 35.000 god mislam deka ne postojat....
genetski,ne ubeduvaat deka ima postari...
da receme do ona koe go narekuvaat Y F hg (http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/y-chromosome-dna-haplogroup-f-and-macedonians)....

izgleda,ne se slozuvam so tvojata teza.....

dobro,moze nekoj den ovaa moja teorija ke bide isto sto i naukata od 19 vek sprema genetikata,no dotogash,nie vodime..ubedlivo

dali gospod go sozdal covekot?....
neznam...
http://files.myopera.com/ancientmacedonia/GENETIKA/Y%2001.gif
ama,ako imalo prv covek,toj sigurno bil "Makedonec".....
kade ziveel?...mozebi i vo Tunguzija,no toj e prv......

koga ke najdat luge postari od Y F hg,neka napisat,i jas ke se koregiram.....
http://files.myopera.com/ancientmacedonia/blog/Y%20F%20HG_01.gif
E,ova mora da se potencira,toj nasiot F,im e tatko i na indusite,orientalcite,semitite....

kasha popara napravil.....

mozebi i zatoa Webster taka objavil.....pogresno...
trebalo,Makedonski,pa od nego Makedonski,pa od nego indiski,arapski,drn..drn
ako toj F zboruval,a zboruval,osven ako ne bil mutav,zosto jas da se sramam od nego?
zosto nasite da go negiraat?...
nitu jas izmisliv genetika,arheologija,lingvistika.....
jazikot e nesto koe se sozdava so mileniumi,no lesno se ponistuva ...
primeri:
Makedoncite vo okupiranite ni teritorii.....

znaci,sporedi si ja tezata so modernata nauka,ako pasira,togas e ok....
mene,sega zasega odlicno mi pasira...i zatoa mi e ok....
a treba i na drugite....

YuGa
03k_MarK, %23:%Mar
Не се дебатира по таа тема пошто се знае дека луѓето веруваат во свашта, па така е создаден господ...пошто мора да има човек коа ќе нема ништо во што да верува и да се теши,некако има потреба од тоа затоа и има многу богови низ историјата...

Ако не е создаден од човекот како може католиците и православните кои веруваат во исти бог да се различни религии на некој начин?

Ако почнеме од старите Грци и нивната митологија па надаље одговорот е јасен...

Но сепак мислам дека не е лошо да се верува ако тоа помага, а богами помага на многу луѓе:)

lazarus
03k_MarK, %00:%Mar
he..he..Lazarus voskresnal....
ne docekal da bide premackan so ezoterika..pardon..ezotericni masla....
zatoa e sega tolkav smrdesh.....
ete ti po temata-religija.....

zosto da ne si kopiram od blogot?
blog mi e,moj mi e....
ete ti po temata misterija....

vidi se Lazaruse sto pisuvas,pa zboruvaj za temata.....
mislam deka tebe ti trebaat naocari i malku poveke pamet....
kasa popara si vo glavata.....
ako neznaes da citas latinica,gledaj slikite....

nekoj drug pa reterira....
sto e sega,ne ni se dopaga od koj materijal se izgradeni zapadnjacite?....
podobro i toa,nego li od mocka,sto rekle starite....i jas....
koj im e kriv,na kraj kraista....

onoj nepismeniot Lazarus,sigurno misli deka Makedonija ziveela pod stakleno zvono,sterilna,pa ne mu izleguva-vleguva matematikata.....

ete,samiot se negira,se krstil Lazarus,a pred toa bil slavko od mocuriste....
toj ne e miksan vo religiite,izmesano mu e vo glavata....
gledas li Lazaruse,kolku (si) prosto.....

so drugite clenovi,mozete da si gledate na kafe,koj ti brani....
no,samo so niv,ne so mene.....

jas mesham istorija,so lingvistika,so arheologija,so genetika,so nauka.....
zatoa tebe ti e izmesano vo glavata.....
ti si rob na neukosta...i koj ti e kriv....

ako ne vi se dopaga sto pisuvam,pisuvajte si vie sto znaete,sto se rckate koga ne ste kadarni.....
ne se zanimavajte so mene,da upropastuvate temite.....

Ok Amidon пријателе еве ти неколку маркери или репери па ти продолжи со омаловажување на членовите - таквите како тебе го имам третирано мнооооогу , не си првиот!
1 . библија - библиотека
2. bible - library( барај изворно латински)
3.келтските монаси - тие вовеле калиграфија на капиталната буква и бордура , точка и запирка.
Библија - содржи и дел од стариот завет , петте книги , genesis, exodus , numbers и тие другите две ( ме мрази да вртам листови)
320 година после Христа - тогаш е составена Библијата , но се викала книга на Тајните!
Ова што сега го читаш моево напишано - е тоа се ФАКТИ!!!
кога ќе изреплицираш со факти ,наместо со глупости и делови и фрагменти од смрдливи книги и блогови каде се пишува само езотерија и ништо друго , тогаш имаме дебата, сега за сега можам да ти кажам дека ако сакам да читам езотерија ......:D:D:D
Ќе си купам ден браун , розлин чрч, или некое друго сраЊе

Немам време и не сум расположен да те `штелувам по мое` инаку до сега би те расплакал, не е темава за такви работи , а блогот ТВОЈ е смешен и ако некој го чита - пробај да му го преведеш
толку .
смешен си мали!

amidon
03k_MarK, %01:%Mar
Библија - содржи и дел од стариот завет , петте книги , genesis, exodus , numbers и тие другите две ( ме мрази да вртам листови)
320 година после Христа - тогаш е составена Библијата , но се викала книга на Тајните!
Ова што сега го читаш моево напишано - е тоа се ФАКТИ!!!
кога ќе изреплицираш со факти ,...

Немам време и не сум расположен да те `штелувам по мое` инаку до сега би те расплакал, не е темава за такви работи

eh...ne vredi da ti odgovoram,ama neka ima nesto za da ti se smeat....
петте книги , genesis, exodus , numbers и тие другите две ( ме мрази да вртам листови):D

kakvi listovi vrtish,od zelka?

vo 320 g. genesis, exodus , numbers...?:eek:

aj prodolzi so "fakti"..:p

more nepismen....

si slusnal li ti nekogash za Bereishit;Shemot;Vayikra;Bamidbar;Devarim?

rekov li deka Lazarus,poradi "opravdani pricini",smrdi?
rekov.....
"Yereicho" etymologically stems from the word "rei'ach" =REA,SMRDEA— smell and aroma — and it alludes to Mashiach
by Rabbi Moshe Bogomilsky. (http://www.google.com/search?hl=en&q=Rabbi+Moshe+Bogomilsky&btnG=Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=)...

gledas,his(ezo)tericen si samo ti.....

ete ti Makedonski (Aramejski) zbor ,mnogu od od pred tvojata 320 g,i ic ne lici na angliski....exodus....

ti si odbral Biblisko ime....bidejki, "mnogu se razbiras" od nea,....da te razocaram...
http://i48.tinypic.com/14e18ud.gif
gledas li nepismen,ete ti slika ako neznaes da citas latinica. (http://www.google.com/search?hl=en&q=sthUlazarIra&btnG=Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=)...

ete ti uste eden Makedonski zbor od Biblijata.....
znaes nepismen,ne odi zborot bAlazarman=a man (mnogu potseka na balsamiran) so oksi;daksi,andro,hippo......

koga ke go naucis toa,sledi vtora runda...

dotogas,ostanuvas smrden,bidejki lasa=smrdle
http://i47.tinypic.com/2wr100n.gif

za smrdeniot (lasa) i nepismeniot,eve mu pred Koine zborovi so stem Lazar
http://i49.tinypic.com/eqcrpx.gif

ovie,koi go zboruvale i go zboruvaat ovoj jazik (delovi od Indija..seuste ima luge 5.000 mozebi,neznam kolku,koi zboruvaat MAKEDONSKI=SANSKRIT+Tamil na primer),se se,samo ne ezotericni,kako nasiov his(ezo)terik.....mozebi se egzoticni...

SANSKRIT: a language of India

The following is the entry for this language as it appeared in the 14th edition (2000).
It was superseded by the corresponding entry in the 15th edition (2005). See also the corresponding entry in the current edition of Ethnologue.

SIL code: SKT
ISO 639-1: sa
ISO 639-2: sanPopulation 6,106 (1981 census). 194,433 second language users (1961 census).
Classification Indo-European, Indo-Iranian, Indo-Aryan.
Comments Literary and liturgical language. National language. Literacy rate in first language: 60% to 100%. Literacy rate in second language: 15% to 25% literate. Bible 1822
http://www.ethnologue.com/14/show_language.asp?code=SKT

gi viknavme Hunzite....
treba i ovie,ili NIE DA ODIME TAMU , tie se zhiva relikvija...MAKEDONSKA....

nepismen ...his(ezo)tericen.......


stari rekle:
ti go krstis,a toj prdi (smrdi)
http://i49.tinypic.com/549he0.gif

toj na mene,za Biblijata....

nepismen,bidejki ti smeta latinica,gledaj slikata....taa e na "ezotericen jazik"....
MORE ABDAL.....
ZIVI LUGE,I TOA EZOTERICNI?
BRE,ABDAL NEPISMEN

gledas,i glavniot lik,KRSTE ISAIJOV E NEKAKO NASH,ne ide Krste so gejsko-angliski sranja.....

lazarus
03k_MarK, %20:%Mar
@Amidon

така бе љубави - изрази се со твојот смрдлив и глупав јазик на неписменоста - оти со факти и со свој ум неможеш да одговориш

затоа ти се криви мајка ти и татко ти - што ти го купиле тоа срање на кое сега се изживуваш и сереш по форуми - односно си го рекламираш блогот - на кој искрено немаш НИШТО СВОЕ НАПИШАНО - туку копирани работи од други сајтови и блогови.
Ти мој мил пациенту - со деменцијално вулгарни и затапено замрачени погледи - дојде единствено на оваа тема и отвори една на која никој не ти пиша - оти немаше зошто - незнаеш ниту да преведеш , ниту да дадеш свое мислење.
за разлика од тебе - оди барај ги моите постови -читај и образувај се - оти мозокот ти затапел и дури и престанал да работи , единствено што знаеш е да постираш - ГЛУПОСТИ на тема која нема врска со тоа што ТИ го крадеш од некој друг и потоа го лепиш тука - ииииииииииии демек начитан бил пеДЕРОВ!

ХАХАХА аман бре како за мене се лепат овие умноболници , ко да знаат дека јас сум докторот за забегани пациенти тука..:D:D:D:D:D

Ти Мали , продолжи да сереш и да шириш реа околу себе , а јас од сега ќе ти се смеам и ќе ти пишувам љубовна поезија .

Спиј мирно, а ја во сон ќе ти дојдам , па ќе ти го опнам :D:D:D

еееееј баш сега приметив нешто - ти моголоиден неписмен волу ! ти шиптар си или од оние копти , нешто ко изрод , се изразуваш ко вол, во вол и ќе се реинкарнираш

за жалење се вакви ко тебе - ако ти треба про помош , изјасни се

ДАНИ
03k_MarK, %21:%Mar
amidon,не се чепкај со lazarus,не барем за Библија или такви работи(оваа озбилно ти го велам) изгледа се ставил у инает па не сака да пишува или не сака да ти контрира со факти,а ако почне неможеш да го дочиташ..има многу повеќе прочитано отколку ти мислиш ,има знаење многу повеќе отколку замислуваш дека има..не му раскажувај за Библија оти има доста познавање за истата.
Ајде,смири ги мислите и духот..впрочем оваа тема е за тоа нели, да прочитаме нешто паметно за да и ние со уживање читаме и научиме нешто.

amidon
03k_MarK, %03:%Mar
he..he..
tvoite postovi?....
ne sum tuka da vitkam sarma od tvoite "listovi"...

eve,taa rabota ja prepustam na tvojot advokat.....

Smrdes (Lazarus),od kade znaes koj ti ja opnal majka ti?

od kade znaes deka ti ne si shiptarsko kopile?
koi ti se komsii?

za mene si utnal...poradi golemata geografska oddalecenost.....

no,spored toa kolku ti sece mozokot,jasno e deka si spored narodnata:
glup si (kako) shqiptar....

kopti?
e, neprokopsano smrdlivo (Lazarus) kopile,sto ne ke ti tekne vo tvojot bolen mozok....

..за да и ние со уживање читаме и научиме нешто.
ke naucite..od listovite na smrdliviot (Lazrus) biduva samo varena zelka.....

i da zavrsam so Smdliviot Smrdes.....
sto mislis Smrden,dali imash poveke vlakna na gazot,od ovaa brojka....
http://i47.tinypic.com/15wj7n9.gif
smdes...
on na mene...za blogot....

amidon
03k_MarK, %04:%Mar
The four-inch long nail is thought to be one of thousands used in crucifixions across the Roman empire.

Archaeologists believe it dates from either the first or second century AD.

The nail was found last summer in a decorated box in a fort on the tiny isle of Ilheu de Pontinha, just off the coast of Madeira. (http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/7350166/Nail-from-Christs-crucifixion-found.html)

Pontinha was thought to have been held by the Knights Templar, the religious order that was part of the Christian forces which occupied Jerusalem during the Crusades in the 12th century.

The knights were part of the plot of Dan Brown's best-selling novel, The Da Vinci Code.

Bryn Walters, an archaeologist, said the iron nail's remarkable condition suggested it had been handed with extreme care, as if it was a relic.

"It dates from the first to second centuries," he told the Daily Mirror.

While one would expect the surface to be "pitted and rough" he said on this nail the surface was smooth.

That suggested that many people had handled it over the centuries, with the acid on their hands giving it a "peculiar finish".

Christopher Macklin of the Knights Templar of Britannia said the discovery was "momentous".

He said the original Knights Templar may have thought it was one of the nails used in Christ's crucifixion.

The nail was found together with three skeletons and three swords.

One of the swords had the Knight Templar's cross inscribed on it.

http://i.telegraph.co.uk/telegraph/multimedia/archive/01588/NAIL220_1588373f.jpg
-----------------------------------------------
site zboruvaat za krstonoscite....koi bile tie?
ostavile li tragi?.....
DA....
minale niz Makedonija,i za sreka,se "slikale" po crkvite kon Svetata Zemja....
http://i46.tinypic.com/2428z2a.jpg

lazarus
03k_MarK, %15:%Mar
he..he..
tvoite postovi?....
ne sum tuka da vitkam sarma od tvoite "listovi"...

eve,taa rabota ja prepustam na tvojot advokat.....

Smrdes (Lazarus),od kade znaes koj ti ja opnal majka ti?

od kade znaes deka ti ne si shiptarsko kopile?
koi ti se komsii?

za mene si utnal...poradi golemata geografska oddalecenost.....

no,spored toa kolku ti sece mozokot,jasno e deka si spored narodnata:
glup si (kako) shqiptar....

kopti?
e, neprokopsano smrdlivo (Lazarus) kopile,sto ne ke ti tekne vo tvojot bolen mozok....


ke naucite..od listovite na smrdliviot (Lazrus) biduva samo varena zelka.....

i da zavrsam so Smdliviot Smrdes.....
sto mislis Smrden,dali imash poveke vlakna na gazot,od ovaa brojka....
http://i47.tinypic.com/15wj7n9.gif
smdes...
on na mene...za blogot....

Браво љубов моја - ме палиш:D:D:D:D:D

Дај постирај уште од тоа глупостите од блогот твој - очигледно не си од овој свет - живееш на некое имагинарно место и само смрдежзнаеш да напишеш....
твојот поглед на животот е како едносмерна улица

еве ти реплика на сето твое напишано(читај внимателно)

ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!! !!:D:D:D:D:D:D:D:D:D

еве ти два маркери - ако успееш да прочиташ ( оти не ти се вртат листови, на книги - морон еден)
1. Апологија на Библиски вистини ( ќе те оставам да мислиш дека ме имаш демантирано ,за да можам полесно да те матирам, имаш едно 350 и сито теолози кои треба да ги демантираш со своите водород, кислород , род - то ко раповање ќе излезе:D:D:D:D)
2. Зеница на Македонија - тука сакам да го видам твојот подем во глупостите

љубов моја , мирно спиј , ја во сон ќе ти дојдам пак :D:D:D:D....натаму знаеш и самиот што следи:D:D:D:D

lazarus
03k_MarK, %15:%Mar
Во Библијата пишува сакај ги своите непријатели !
Јас Амидон го сакам у пм ....:D:D:D:D:D

lazarus
03k_MarK, %21:%Mar
@ Amidon
Љубави , да ти **** блогот:D:D:D:D
Душо моја , па кај си ти ??
З`ш те нема ?????
рапер сладок мој , уф буци буци:D:D:D:D:D:D:D

lazarus
03k_MarK, %21:%Mar
@Amidon
Кога ќе се вратам тука да бидеш
ако те нема газето ќе ти го изплескам - сето црвено ќе ти биде , па че може и на семафор да седиш и да мрдаш со него - немирко еден

до админите : зашто нема срценца кај смајлите да му пратам едно на овој овде малоумникот:D:D:D:D:D

amidon
03k_MarK, %04:%Mar
Душо моја , па кај си ти ??
З`ш те нема ?????


he..he..
ne se sekiraj...
koga sakam-te e_bam
koga sakam,se soncam.....

aj pogodi sega sto ti pravam?

he...he...
sto uste ti smeta?
de ova,de ona....

kako te e_bam?

vaka:

БИБЛИСКА АРХЕОЛОГИJA

(Прибелешки од предвањата на проф.прота-ст.Трајан Митревски) 1980-те

Библиската археологија е наука за приватниот,семејниот, општествениот и религиозниот начин на животот на израелскиот народ, кој бил избран од Бога за носител на верата во Едниот Бог и ветувањата за Спасителот на светот, Синот Божји, кој произлегол по човечката природа од тој народ.....
skenirano,...konvertirano vo word format....
i t.n....

http://i48.tinypic.com/2uiw76b.gif
Pravoslaven Molitvenik na MPC...pdf
http://i49.tinypic.com/10n9wte.gif
Voved vo Stariot Zavet-grupa avtori..pdf
http://i46.tinypic.com/15mmzxs.jpg
Avtokefalnosta na MPC-Prof. Jovan Belcevski
skenirano,...konvertirano vo word format....

Apologija na Bibliskite Vistini-prof. Trajan Mitrevski
skenirano,...konvertirano vo word format....

i t.n....

gledash li SMDRLE (LAZARUS-OD LASA=SMRDESH)?

ete ti sliki,bidejki ne razbiras bukvi latinicni...

p.s...
koj saka,moze da mi napishe p.p. da mu ispratam skenirani dela od Bogoslovski Fakultet vo Skopje......
(sekako,samo za licna upotreba...ne sakam da narusam avtorski prava,nemojte ni vie,a poveke od toa,gi pocituvam nivnite pisanija,pa i da ne se slozuvam za mnogu raboti od napisite)....
sekako,nema da dobijat site...samo odbranite (od moja gledna tocka).....

ova ne vazhi za SMRDLETO...Toj si ima poznavanje od listovi od zelka.....

amidon,не се чепкај со lazarus,не барем за Библија или такви работи(оваа озбилно ти го велам) изгледа се ставил у инает па не сака да пишува или не сака да ти контрира со факти,а ако почне неможеш да го дочиташ..има многу повеќе прочитано отколку ти мислиш ,има знаење многу повеќе отколку замислуваш дека има..не му раскажувај за Библија оти има доста познавање за истата.
впрочем оваа тема е за тоа нели, да прочитаме нешто паметно за да и ние со уживање читаме и научиме нешто.

ok...ne chepkam lajno da mi smrdi.....
ete,neka ti postira sto ima...uci od nego....
http://i46.tinypic.com/21muc74.jpg
Avtokefalnosta na MPC-Prof. Jovan Belcevski
skenirano,...konvertirano vo word format....
bidejki nesakash moi "listovi",zemi si od na SMRDLETO listovi od zelka....i so sreka...

p.s...
vo biblijata pisuva:
izvadi mu go....jas si dodadov del:potoa,stavi mu go...i taka,otkoga zavrsiv.....

ima li nekoj od adminite da mu gi podigne gakite na SMRDLETO......?

lazarus
03k_MarK, %19:%Mar
@Amidon

Сето тоа што го постираше , веќе го имам прочитано , а делови од тоа што ти го постираше ги имам преработено во новото издание - е Овие работи не си ги знаел!!!:D:D:D:D:D

Е сега кога веќе сакаш навреди - еве ти една од мене која ќе ти одговара

Конфучие или некој си таму - малку настран ама и умен човек напишал!!
(обрни внимание на следново!!!!!!)
Ако/кога садиш ориз,копаш компири или сеРеш по форуми и така наведнат видиш уште еден пар МУДА како се клацкаат накај тебе - БЕГАЈ И НЕ ПРАШУВАЈ ЗОШТО !!!!- ЌЕ БИДЕШ ЕБАН - ЕТЕ ЗАТОА!!!
Ако/кога садиш ориз , копаш тутун и/или сеРеш по форуми и така натртен сетиш дека уште ден пар
МУДА ТЕ ШЛАПКААТ ПО ГАЗОТ-може само да направиш една работа -
НЕ МРДАЈ МНОГУ ОТИ ЌЕ МИ НАПРАВИШ ПОГОЛЕМ КЕЈФ КОГА МЕШАШ!!!!:D:D:D:D( за тебе е ова второво оти ти го ставив , па ти сега види што ќе правиш)

спиј мирно љубов моја , а јас вечерва во сон ќе ти дојдам пак...:D:D:D:D
натаму знаеш и самиот што ти следи..:D:D:D:D
можеш и да израпуваш( Lazarus дојде доцна , и газето ти го боцна ......:D:D:D)

amidon
03k_MarK, %00:%Mar
he...he...
SMRDLIVIOT imal nesto...
odi begaj bre smrdle...voda vo oci nemash.....

takvi kako tebe ne se ni za na takvooto.....

odi na doktor, leci se od sto ke stignesh....
http://i49.tinypic.com/10n9wte.gif
ovaa skenirana stranica e napisana na masina za pisuvanje (od pred vremeto na kompjuterite) i e dostapna samo na toj sto ja otcukal.......
toj sto te raboti...razbirash?
toa bese trik na koj nasedna (meraklijata cesto mi nasednuva na takvooto) SMRDLIVIOT PATOLOSKI LAZGO.....

http://i48.tinypic.com/2uiw76b.gif
ovaa slika e od Pravoslaven Molitvenik (koj moze da se nabavi vo sekoja crkva),samo sto e izdanie od 1976 g.
SMRDLETO,ZAMISLETE,I NEGO GO SREDIL I STOKMIL,IAKO TAA KNISKA E VEKE SREDENA,OTPECATENA,VO PRODAZBA...
ova mu bese vtoro trik mestenje....

KOGA SMRDLETO SAMIOT KE SE SREDI?
da ne imas i avion sredeno i preraboteno doma?.....

he..he...SMRDLIV

Laze so ebano gaze.....neli ti rekov,koga sakam te e_bam,koga sakam se soncam....
sega odam na soncanje....

amidon
03k_MarK, %00:%Mar
Bidejki na forumov go imame
http://www.jerrystocking.com/clustercalls/images/pinocchio1.gif
SMRDENKO (lazarus=laso=smrdle),koj e PATOLOSKI LAZGO....

edna poraka/prikazna

Си имале тројца браќа една куќа што им чинела три илјади грошеви.
Си бил еден стар човек што си имал една ќерка многу лична, токмо на дванаесет години била.
Немало момче што да ја нејќе, од што била убава.
Арно ама, стариот (татко и) ја давал на тоа момче што ќе можело да го надлаже:
ако се надлаже стариот, да му ја даде ќерка му, а пак ако се надлаже момчето, да му даде на стариот три илјади грошеви.

Знаејќи тројцава браќа оти имаше стариот лаж лична ќерка, секому му ѕивкало за да ја земе за невеста, ама никој меѓу себе не си кажуваат оти ја сакаат.
Тики си намислија да ја продадат куќата и да одат да го надлажат стариот.
Еден ден беше ја продале куќата и беа си ги делиле паригге, секому по три илјади грошеви.

Co прво отишол постарѕиот брат кај стариот, да се надлажуваат, и му ги дал трите илјади грошеви да стојат у стариот дури да се лажат.
My извадил стариот првин една погача многу голема, ѓоа ќе ја крши, и му рекол на постариот брат:
„Еј, момче, да ли си видел досега ваква погача убава и олку голема?"
„Бре, братко, кај ќе видам олкава голема погача? рекло момчето: оваа погача е за чудење."

„Ете, момче, како те излагав, му рекол стариот.
Дај ако имаш уште три илјади грошеви и со друга лага да се лажеме, а ако немаш ај да ти ги видам плеќите, стануј дури е бргу, оди си".
Кога го чул тој збор, момчето стана и нога за нога си отиде дома и си крена мотика на рамо за да биде аргатин да копа во лозјата.

По некоја недела отишол и средниот брат, ѓоа да го надлаже стариот и да му ја земе ќерка му.
Арно ама и тој не могол да го излаже, тики си ги приќосал трите илјади грошеви и си ошол дома омацурен.
Најмалиот брат ги сетил оти браќа му беа пошле кај стариот и оти беа си ги приќосале парите:

„Ја чекај да види тој стар лаж, си рекол со умот помалиот брат, какво машко сум јас и како ќе му ја земам ќерка му."
И туку беше му се истресол едно утро на стариот.
Влегувајќи во двор, го видела ќерка му од пенџере и и тропнало срцето за него, чунки и тоа било многу лично и назлам во одот.

Откога сториле здраво и живо со стариот, беше му ги дал трите илјади грошеви спроти адетот што го имал стариот.
Бир баш беше ја извадил старецот големата погача.
„Еј, момче, дали си видел олкава голема и убава погача?"
„Ејди, море дедо, еј, татко ми, Бог да го прости, што имаше една погача, илјади пати
беше поголема од твојата и поубава.

Сета војска царска ја ранеше и на сиромаси раздаваше, нас не ранеше и на заем по комшии даваше, понада кај болни носеше и пак цела му стоеше.
Е, али чу старче, што ти кажав?"
„Може да било, рекол стариов, што нема на веков"
„Е, кога е така, дај ми ја ќерка ти и трите илјади грошеви".
Втората лага му ја извадил стариот.
Едек ќутук борина, сиот саде глужје, и и ја клал секирата згора на борината.

„Ами, знаеш, бре момче, како се цепи ќутуков од боринава?"
„Ами како не знам кога сум гледал татко кога ги цепеше.
Најди му ја дагата и удри му ја секирата, еве вака, гледај, старче, како ќе го расцепам ќутукот."
Го исцепил и му ја фрлил секирата пред стариот.

„Еј старче, имаш уште лаги, му рекло момчето, али ќе ми ја дадеш ќерка ти и трите илјади грошеви."
„Ја донеси го, мори ќерко, и рекол стариот на ќерка си, јарца коња, да види момчево!" Отишло девојчето, та донесло еден голем јарец зауздан со коњска узда, со седло и узенгии.
„Еј бре момче, али си видел ваков коњ досега?"

Ејди море старче, му рекло момчето, коњов твој оди по земи, а татко ми што имаше петла коња, и по небеси и по земи одеше, a не како јарца коња што си го извадил ти.
Слушај, старче, со петла коња татко ми што чуда направи.
Си имавме едно улиште, што си вадевме од него мед, за да си ја облажуваме сета куќа и по комшии да даваме, а пак пчелите ни беа наместо волови и крави:
едни cи ги молзевме, а друзи си ги спрегнувавме да ни ораат.

На сите пчели татко беше им клал по едно име: која Калешка, која Лиска, треќа Бреза, четврта Сурка, петта Саѓинка и така на сите беше им клал друзи имиња.
Одошто беше мераклија татко на нив, тики секоја вечер ќе седнеше до кошарка да ги пречекува пчелите од пасење и да ги преброва, како овци на страга:
ќе си дојдеше некоја да си влезе в кошара и татко ќе си ја погалеше со рака.

Ами па што беа кротки, да знаеш, старче!
Камо некои јагниња.
Еднавечер беше ги пребројал и усетил оти две пчели не беа дошле: Калешка и Лиска. Утрото paнo го спрема петла коња, му се фрли на рамена и отрча со бодињаница по поле, за да ги бара.

Бара вамо, бара тамо, кога гледа, ете ги преку езеро кај си орал некој човек со нив. Сакаше да појде да си ги земе, арно ама немало мост да помине, нито пак некој каик да влезе.
Стоел и туку се думал, мислел, како да појде за да си ги земе, чунки и ти да беше, бре старче, ќе бараше крај да си ги земеш, чунки стока е мила.
Ама не е вака, старче?"

„Е така е, бре момче, вистина стока е мила", му рекол стариот.
„Е кога е така, ај дај ми ја ќерка ти и не мачи ме уште да те лажам, ама ај да ја довршам лагата, за да си го видиш и познаеш мајсторот, бре старче.

После, старче, стоејќи татко ми замислен со раката в џеб, си нашол една семка од тиква и веднаш беше ја насадил в земи и дури се позавртел, беше никнала тиквата и беше пуштила една ластунка преку целото езеро, како некој мост, мене лага, тебе вистина, старче, сакаш веруј, сакаш не веруј.

Кога ја виде татко ластунката пуштена преку езеро, го дупнал петла коња и од лист на лист, скакара скукара, беше прешол кај човекот што беше ни ги зел пчелите, беше се скарал јако со човекот, беше го срамил, беше го резилил ќи дотука, зошто туѓи волови да спрегнува.

Си ги зел ичелите, си ги товарил на петла коња и по ластунка си го преишол езерото и си дојде дома.
Кога го видовме оти беше ги нашол пчелите, сите истрчавме од куќи радосни, ти се нагрваливме околу пчелите да ги бакнуваме и да ги милуваме.
Испотен бидејќи петла коња, му го симна самарот татко, за да го избрише од потта.

Кога гледа, садно беше му отворил на плеќите, коџамити рана.
Баба ми пак беше лекарка што знаеше да лекува со билки чемерики, тики зеде орев зелен, го столчи со теслата на еден камен и му го кладе на раната од петелот.
До дваесет и четири саата туку порасна еден орев голем, до немајкаде, и за чудење големо, заврза ореи, и узреаја, та сами од себе фатија да капат по земи,
мене лага, а тебе вистина.

Кога се нагрвалија врашки деца да собираат ореи, се расфрлија со грутки и стапови и се направи една нива на оревот згора, чунки се нафрла земја од грутките што фрлаа децата. Кога виде татко оти се стори нива, се качи со две пчели и ја изора, та ја посади бостан. Сакаш веруј, сакаш не веруј, дедо, во дваесет и четири саати узреаја лубекиците.

Кога видов јас оти узреаја лубениците, бидејќи дете, скинав една најголема и ја пресеков, кога што да видам внатре? една змија свиткана како колак!
На стравот згора ја удрив од земи и ја стапив со нога преку половина.
Од зорт што виде змијата, туку извади еден ферман, така-толкав голем.
Ете вака, дедо, чу сега што ти кажав али не чу?"

„Чув, бре синко, чув, туку како не го пеа ферманот да видиш што велеше?" му рече стариот.
„Ами како не го пеав, зер саде еднаш го пеав, трипати, трипати го пеав!
Знаеш што велеше, дедо, ферманот?
Нека ти ја даде стариот ќерка му и да не зборува многу."
He беше останало друг збор за стариот, отколку да му ја даде ќерка му,
и беше.

МАРКО ЦЕПЕНКОВ

ovde se naogaat poveke prikazni....0d vremeto,pred SMRDLETO da gi preraboti....hee.hheeee (http://my.opera.com/makedonskiotnarodengenij/archive/)

lazarus
03k_MarK, %01:%Mar
http://i49.tinypic.com/10n9wte.gif
ovaa skenirana stranica e napisana na masina za pisuvanje (od pred vremeto na kompjuterite) i e dostapna samo na toj sto ja otcukal.......

А демек ти си ја `отчукал` - не биди смешен и глуп - се наоѓа на нет - сељак,интересен си , но кога и да постираш скенови - зошто не погледнеш од која година се?????


http://i48.tinypic.com/2uiw76b.gif
ovaa slika e od Pravoslaven Molitvenik (koj moze da se nabavi vo sekoja crkva),samo sto e izdanie od 1976 g.

Е овде навистина си смешен - само што ти го имаш Молидбеникот од 1976, а јас некои постари или понови

тоа црвеното - е тоа ти е на српски, а бидејќи неможеш да пишуваш /или незнаеш да пишуваш кирилица , оди научи и сето тоа што го лепиш би требало првин да го прочиташ - бидејќи темава не се занимава со стариот завет - туку со Господ - а бидејќи и тоа не го знаеш еве да те поднаучи оној кого го навредуваш , Бог - творецот и синот Божји -Господ
е тоа поднаучи , а стариот завет дај им го на евреите , оти тие ги сакаат пророците , а јас Спасителот

ах ..да не заборавам...исончај го газето убаво оти поеќе мерак ми правиш така:D:D:D:D:D

lazarus
03k_MarK, %01:%Mar
Прикаскава не ја цитирам оти и тоа ти е копирано и залепено
Е сега малку за тебе - патолошки изопачено битие - тоа си ТИ!
види вака - оти блогот ти е полн со глупости од каде и `слаткар` може да си вади рими и да рапува - не вреди за мене , на глуп човек како ТЕБЕ кој прибира лепенки од други сајтови или лупа глупости , пред да ги прочита - да му реплицирам за прикаска .

Мојата прикаска напишана од мене те погоди доволно , па мораше без труд и типкање по тастатура да лепиш - повторно лепенки!!!

е сега бидејќи неможеш да пишуваш кирилица , според моја проценка ..
или не си Македонец кој живее во Македонија, или некој ти го испрал мозокот.

ТИ - ЈАДНИКУ - ПОСТОИШ САМО ЗА ДА МИ СЛУЖИШ НА МЕНЕ !
А ЈАС КАКО ВРХОВНО БИТИЕ ТЕБЕ ЌЕ ТЕ СТОРАМ МОЈа КОНКУБИНА !

спиј мирно , знаеш дека повторно ќе ти дојдам во сните ...:D:D:D:D
и знаеш дека `оној` Лазе ќе ти го е.е газето:D:D:D:D:D

Warmaster
03k_MarK, %01:%Mar
Прикаскава не ја цитирам оти и тоа ти е копирано и залепено
Е сега малку за тебе - патолошки изопачено битие - тоа си ТИ!
види вака - оти блогот ти е полн со глупости од каде и `слаткар` може да си вади рими и да рапува - не вреди за мене , на глуп човек како ТЕБЕ кој прибира лепенки од други сајтови или лупа глупости , пред да ги прочита - да му реплицирам за прикаска .

Мојата прикаска напишана од мене те погоди доволно , па мораше без труд и типкање по тастатура да лепиш - повторно лепенки!!!

е сега бидејќи неможеш да пишуваш кирилица , според моја проценка ..
или не си Македонец кој живее во Македонија, или некој ти го испрал мозокот.

ТИ - ЈАДНИКУ - ПОСТОИШ САМО ЗА ДА МИ СЛУЖИШ НА МЕНЕ !
А ЈАС КАКО ВРХОВНО БИТИЕ ТЕБЕ ЌЕ ТЕ СТОРАМ МОЈ КОНКУБИНА !

спиј мирно , знаеш дека повторно ќе ти дојдам во сните ...:D:D:D:D
и знаеш дека `оној` Лазе ќе ти го е.е газето:D:D:D:D:D

Лазарус уште ли имаш пациенти за плескање по газето :D:D:D:D:D

Секоја чест.

amidon
03k_MarK, %04:%Mar
he...he..
stari rekle:
na vlaknest takov.se mu smeta....

SMRDLETO e grogi i tropa gluposti.....samo MOJOT...NE MU SMETA....de malku,pa ke se zakaci na nego
de mu smeta blog,de forumi.....

samo nezdrav covek moze da skoka od moj na moj.....

Laze,otkoga dobi po gaze na forumov,se pravi naudren.......

Kako da e vazno koj go pleska po gaze shqiptarskoto kopile na majka mu......

ako na forumov nekoj umnobolen e idol,tesko na istiot (forumot)......

SMRDLIVKOTO , koj vrska nema za nisto,ja ebava i temava,no toa ne mu smeta,vazno e umnobolniot SMRDLIVKO da si tera nekoja mesijanska uloga.....

SMRDLIVKOTO,koj e dokazano shqiptarsko kopile (inaku,koj drug moze da bide tolku glup,pa da izjavuva deka uredil Pravoslaven Molitvenik),sigurno sega ja ureduva i Biblijata...he...he...

NEZDRAVO SMRDLIVO LAZLIVO KOPILE......

Molitvenik mu bilo srbski zbor?

A ovoj,ponezdrav od nego,mu se voshituva.....

ova, zalici na epidemija na nezdravi.....


SMRDLIVO KOPILE,kako ti se dopadna dupackata?
taa ne ja komentirash?

ocigledno,ti se dopaga toa sto ti go kazav:
Laze si dobi po gaze......
i si kuti.....


citat od SMRDLIVIOT NEZDRAV IDOL:
Будизмот е учење а не вера!
Тоа би требало да го знаеш ако сакаш поопширна дискусија околу тоа.

SAMO SHQIPTARSKO SMRDLIVO KOPILE MOZE DA BIDE POGLUPO OD SHQIPTAR (http://www.google.com/search?hl=en&q=buddhism&btnG=Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=)....

Лазарус уште ли имаш пациенти за плескање по газето :D:D:D:D:D

Секоја чест.

ti be,se voshituvas na SMRDLIVIOT?
gledam od kade si...da ne mu dade BESA NA LAZE DEKA KE MU CUVAS SMRDLIVO GAZE?

kazi,im se lutis na tvoite koi im prodadoa zemja na shqipcite,pa sega tie ve trtat,a tvoite,ni da se svrtat?

kazi,kakva e taa misterija,koga vo 2001 izbegavte od doma i si pravevte skari po Skopje,drugi odea da vi gi branat domovite?

Narodot ima zborovi za takvi:kodoshi,korkachi,nedokvakani.......

бидејќи темава не се занимава со стариот завет - туку со Господ - а бидејќи и тоа не го знаеш еве да те поднаучи оној кого го навредуваш , Бог - творецот и синот Божји -Господ
е тоа поднаучи , а стариот завет дај им го на евреите , оти тие ги сакаат пророците , а јас Спасителот....

ovoj SMRDLIVIOT,GARANT E SHQIPTARSKO KOPILE...
NE E MOZNO VOLKU GLUP COVEK DA E DRUGO.....he...he....

Stariot Zavet spored SMRDLIVOTO KOPILE e "bez Boga".....
bre,sto nema da cue covek od SMRDLETO.....

toj bil voshiten od Spasitelot?
A koj mu go napravi Spasitelot?...

bre,NEZDRAVO KOPILE....za voshit na nekoi....

citat od NEZDRAVOTO KOPILE:
А демек ти си ја `отчукал` - не биди смешен и глуп - се наоѓа на нет - сељак,интересен си , но кога и да постираш скенови - зошто не погледнеш од која година се?????

NEZDRAVO KOPILE,NA NET GI POSTAVIV JAS,ONOJ KOJ TE EBE VO GAZ.....
gi ima na blogot,i na torenti.....(za simnuvanje).....
(a,ako gi trgnam,da nemoze da se simnuvaat,ke se kacis li ti togash na mojot?ke dades li da ti gi simnuvaat gakite,koj stigne,kako sega torentite?)
AMA,BIDEJKI TI SI MENTALEN,TOLKU TI SECE UMOT.....

KOPILE LAZLIVO,DAJ DA VIDIME STO IMAS TI?
http://www.jerrystocking.com/clustercalls/images/pinocchio1.gif
PINOKIO SMRDLIV

odi voshituvaj gi so gluposti tie kako tebe....

da ne imas i racki od tapani?.....

amidon
03k_MarK, %05:%Mar
p.s..
dodeka SMRDLIVOTO SHQIPTARSKO KOPILE (LAZARUS-PRAVOSLAVEN SHQIPTAR) so negovite poshiptareni ortaci tropaat gluposti,posebno za blogot mi,gejcite ne spijat...
http://www.californiachronicle.com/articles/view/139142

ova,kolku da im bede jasno na PRO-SHQIPTARSKITE FORUMDZII,dodeka tie bajat nekakvi nebulozi,postoi i eden drug svet,za koj tie direktno rabotat...

Makedonija sekogash imala kodoshi (i vakvi budaletinki)......

Smrdlivoto kopile,od tolku sto e SMRDLIV,kojznae dali i doma go spomnuvaat,pa makar i za losho....

amidon
03k_MarK, %06:%Mar
p.s....

SMRDLIVOTO PROSHQIPTARSKO KOPILE,E TOTALNO NEZDRAVO...
SEGA PAK KE GO PODE_BAM MALKU.

Zapnal za blogot.....

eve mu,kade mnogu popametni od nego,citiraat sto sum napishal:

Post from iGENEA to 06.12.2009
Dear Vesa Saneva,

You are totally right.
Maybe in some countries where only few data was available when the statistics where calculated the variations could be a little bit bigger than in countries with lots of data but thats only speculation.


Dear Filip & Aleksandra,

We can tell you the haplogroup, the antic tribe and the country or region of origin, that is correct.
But in some cases more than one antic tribe and more than one country of origin is possible.
We can tell you these aspects for both lines for a male person, but only the maternal line for a female person because women have no Y-Chromosome.

At the moment we have no statistics of which haplogroups the antic tribes consist, that appear in Macedonia and how the distribution in paternal and maternal lines is.

But i got data about haplogroups in Macedonia in general:
Y-DNA Haplogroups (paternal lineages)
I2a 32 %
E1b1b 25 %
J2 20 %
R1a 15 %
R1b 8 %

mtDNA Haplogroups (maternal lineages):

http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/2009/08/17/frequencies-of-mtdna-haplogroups-in-macedonia-ns


napomena:
linkot e nepotpoln kaj igenea...
plus,ima uste....
http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/2009/11/21/ancient-mitochondrial-dna-evidence-and-macedonians

Roman C. Scholz
iGENEA
Tel. +41 (0)43 233 81 51
info@igenea.com
www.igenea.com

SMRDLIV,DA NE TI SE POSHQIPTARENIVE KOLEGI FORUMDZII,KOJ KE TE SPOMNE?
NIKOJ...KOJ SAKA SMRDLIV....

SMRDLIV.PAK TE EBAV...odam na soncanje....spremi se za slednata tura....

on na mene za blogot....
SMRDLIV NIZAEDEN....

zapnal za Buda,ni potece muda....

-------------------------------------------------------
OVA I ZA SITE KOI JADEA BUREK ZA GENITE....

AKO VIE NEZNAETE (DA SE ) CENITE,IMA NADVOR OD MK (vasiot mentalen sklop) koj toa go ceni......

Warmaster
03k_MarK, %11:%Mar
^Ох бре амидон неделкано шупе, мислиш дека си заебан тамо позади тастатура што седиш и се правиш јак. Сигурно многу те тепале како малав па сега си лечиш комплеки.


море знам ја кој си ти, тој циганот си. А за 2001 ти во Тетово да беше да ме браниш?

Ти само вреѓај си и мисли си дека си постигнал нешто во животот со тоа, а уствари си едно недоплескано детенце по газето. Дојди во тетово ако си толку јак да видиш како се плеска газе па да ти стане уште поцрвено од тоа што те плескале

lazarus
03k_MarK, %14:%Mar
@Amidon

Бидејќи се велигденските пости , еве на Амидон како ќе му реплицирам

како прав христијанин би требало да знаеш како се однесува во време на пости
јас барем имам потреба , ако не постам да отидам на литургија

затоа , да не ја уништувам темава повеќе -

остани ми со здравје Амидон, прости на навредите
а ако знаеш како изгледаат христијанските поздрави - тогаш

Господ помеѓу НАС! ...
Тука ставам точка ... а ти ако сакаш продолжи си слободно

lazarus
03k_MarK, %14:%Mar
^Ох бре амидон неделкано шупе, мислиш дека си заебан тамо позади тастатура што седиш и се правиш јак. Сигурно многу те тепале како малав па сега си лечиш комплеки.


море знам ја кој си ти, тој циганот си. А за 2001 ти во Тетово да беше да ме браниш?

Ти само вреѓај си и мисли си дека си постигнал нешто во животот со тоа, а уствари си едно недоплескано детенце по газето. Дојди во тетово ако си толку јак да видиш како се плеска газе па да ти стане уште поцрвено од тоа што те плескале

Остај Варки не вреди - ја уништуваме темава;)

AlexTheGreat
03k_MarK, %15:%Mar
без навреди и лични препукувања плис

знаеш како беше

не прави им го на другите тоа што не сакаш тебе да ти го прават

ако некој те удри по едниот образ сврти му го и другиот

навредите и личните препукувања никаде не водат, поготово не кон добра дискусија, не кон нормална дискусија

лазарус, варки, анавено ве знам дали на еден, дали на друг начин, ве почитувам
бидете ми поздравени и се надевам ќе го послушате помалиот во години :D

PLANINEC
03k_MarK, %17:%Mar
Алооооо Админи следите ли воопшто што се случува по форумов? Па ова веќе не личи на ништо, дај превземете нешто мајката.